Mistrovství republiky se uskuteční v klatovské sokolovně již tuto sobotu 15. března. „Chtěl bych pozvat všechny, kteří chtějí tento sport vidět na republikové úrovni, protože republikový šampionát bude v Klatovech poprvé a zřejmě i naposled. Dostali jsme totiž jedinečnou šanci takovouto akci uspořádat," uvedl za pořadatele Antonín Šota.

Ohlášený atak českého rekordu

V klatovské sokolovně se v sobotu představí šedesátka nejlepších mužů a žen, kteří se na mistrovství museli kvalifikovat. A chybět nebudou ani zástupci domácích oddílů – ze Sokola Klatovy to bude Petr Hrach a z Powerliftingu Klatovy se nominovali Zdeněk Hruška a Miroslav Paukert.

„Podle složení kategorie, ve které bude Petr Hrach závodit, bych si tipoval, že by mohl skončit v první šestce," řekl Šota s tím, že i on sám mohl závodit, ale protože organizuje a zajišťuje soutěž, vzdal se toho. Prý by ale také ve své kategorii měl šanci na první šestku.

O tituly se bude bojovat mezi ženami v šesti váhových kategoriích, muži změří síly v sedmi kategoriích.

„Když si projedu seznam přihlášených, tak jsou tam závodníci od sedmých míst nahoru, takže se můžeme těšit na velkou kvalitu. Přijede absolutní mistryně světa Hana Takáčová, která „dává" okolo sto padesáti kilogramů a stoprocentně se tu pokusí o český rekord v masters. Z mužů bych jmenoval Zbyňka Krejču, který zvedá ve „stodvacítce" tři sta kilogramů, chybět nebude ani v nejvyšší kategorii nad 120 kg Jaroslav Šoukal, který zvedá hodně přes 300 kg. Samozřejmě tu budou i další, kteří zvedají okolo 280 kg," představil některé z favoritů Šota.

Pódium by to asi nevydrželo

Ten také přiznal, že i když má zkušenosti s pořádáním každoročních Velkých cen Klatov v benchpressu, s republikovým šampionátem se to nedá vůbec srovnávat. „Rozhodně je více papírování. Také jsou předepsaná pravidla, jak to má všechno vypadat. Starosti jsme měli také s místem, kde se bude závodit. Mělo to být původně na jevišti, ale bude to pod ním, stejně jako na velké ceně. Chtěl jsem závody umístit na pódium, ale mám z toho vítr. Když jsem si to spočítal, tak to dám radši pod něj. Závodník váží 150 kg, bude zvedat 300 kg, lavice a závaží okolo taky něco váží, k tomu se tam bude pohybovat dalších pět pomocníků a rozhodčí, takže tam bude tuna. Nevím, jestli by to pódium vůbec vydrželo," přiznal organizátor.

V sokolovně se začíná v poledne

Mistrovství republiky slavnostně zahájí v sobotu ve 12 hodin starosta Klatov Rudolf Salvetr. Pak přijdou na řadu boje v ženských kategoriích, které budou mít dvě skupiny podle váhových kategorií, následovat budou muži. Vyšší váhové kategorie přijdou na řadu okolo 13.30 hodin. Vypsána je i prémie pro ženu, která první zvedne 150 kg, a muže, který první zvedne 300 kg. Vyhlášení výsledků bude cca v 15.30 hodin.

Zázemí je vytvořeno i pro diváky, kteří za vstup zaplatí 50 Kč. „Bude otevřený balkon a nebude chybět samozřejmě ani občerstvení," dodal Šota.

Hlídat se bude i doping

Jelikož jde o mistrovství republiky, musí závodníci počítat podle Šoty i s dopingovou kontrolou. Připravena je tedy i místnost, kde se kontroly budou hned na místě provádět.