Úspěch znamenal pro tým Powerlifting Klatovy výjezd do Sokolova na první závod letošní sezony, jímž bylo Mistrovství jižních a západních Čech v silovém trojboji. Jan Lorenc a Jan More byli zařazeni do kategorie do 66 kg. Zdeněk Hruška byl zařazen do kategorie do 93 kg, Martin Žatko do kategorie do 120 kg.

Dřep

Začínalo se disciplínou dřep, kdy nejprve šly na řadu nižší váhové kategorie a poté vyšší. „Pro Jana Moreho to byla premiéra na soutěžním pódiu, ale na jeho výkonu to absolutně nebylo znát. Ve třetím pokusu překonal o 2,5 kg svůj osobní rekord a završil dřep skvělými 127,5 kg. Jan Lorenc je již zkušený závodník a závody absolvoval spíše jako součást tréninku. Třetím pokusem také zkusil překonat svůj osobní rekord a nechal si naložit činku o hmotnosti 160 kg. Pokus pro něj nebyl problémem a nový osobní rekord byl rázem na světě,“ popsal první pokusy členů klatovského týmu Hruška, který přišel na řadu ve třetí skupině dřepů. Na první pokus zvedl 200 kg, na druhý pokus 210 kg a při třetím pokusu pak zaznamenal nový osobní rekord o hodnotě 215 kg. V poslední skupině závodníků se představil Žatko, který také ve třetím pokusu překonal osobní rekord, když zvládl dřep s činkou o hmotnosti 215 kg. „Žádný z klatovských závodníků neměl přitom pro dřep speciální dres, jenž přidává na zvednuté hmotnosti 30 až 70 kg,“ dodal Hruška.

Benchpress

Druhou disciplínou byl bench᠆press. More začínal na 105 kg, které zvládl, ale druhý a třetí pokus s činkou o hmotnosti 110 kg již byly nad jeho síly. Lorenc v prvním pokusu zvládl 110 kg, ve druhém 117,5 kg a třetím pokusem vyrovnal své soutěžní maximum v hodnotě 122,5 kg. Ve třetí skupině měl Hruška při rozcvičování problémy s dresem, což se podepsalo i na prvním pokusu, kdy se zastavil s činkou o hmotnosti 185 kg o stojany a pokus byl tedy neplatný. Druhý pokus se stejnou hmotností však tento zkušený závodník zvládl a ve třetím pokusu pak zvedl své osobní maximum na soutěži v hodnotě 190 kg. Žatko měl rovněž menší problémy s dresem, nicméně zvládl při prvním pokusu v činku o váze 140 kg. Ve druhém pokusu si poradil s hmotností 145 kg a třetí pokus se 150 kg znamenal překonání osobního rekordu.

Mrtvý tah

Poslední disciplínou silového trojboje je mrtvý tah. More zvedl na prvním pokusu 150 kg, druhým pokusem vyrovnal své osobní maximum 170 kg a ve třetím pokusu jej dokonce dokázal zvýšit na 180 kg. „Lorenc zvolil pro první pokus velmi nízký základ, neboť věděl, že o první místo by ho připravilo jen vypadnutí ze soutěže. Hmotnost 180 kg zvedl s naprostým přehledem a ve druhém pokusu stejně zvládl i 190 kg. Na třetí pokus si pak nechal naložit rovných 200 kg a i tuto hmotnost bez větších problémů dokázal zvednout,“ uvedl Hruška, který nastoupil ve třetí skupině a pro první pokus zvolil rovněž hmotnost činky, kterou v tréninku bez problémů zvládl, a to 200 kg. Ve druhém pokusu zvedl 210 kg, a na třetí pokus si nechal naložit 220 kg. I tuto hmotnost dokázal zvednout, což znamenalo překročení osobního rekordu o 5 kg.

Žatko si v prvním pokusu nechal naložit 220 kg, které lehce zdvihl. Ve druhém pokusu bez problémů zvládl 235 kg. Třetí pokus měl rozhodnout o prvenství v kategorii 120 kg, o které se Žatko „pral“ s dalším závodníkem. Nechal nahlásit činku o hmotnosti 250 kg, ale ta už byla bohužel nad jeho síly.
Tým Powerlifting Klatovy nakonec na těchto závodech zaznamenal čtyři medaile, což znamenalo druhé místo mezi dvanáct zúčastněnými oddíly. More, který se silovému trojboji věnuje necelé dva měsíce, vybojoval bronzovou medaili v kategorii do 66 kg výkonem 412,5 kg. Jan Lorenc s velkým přehledem získal zlatou medaili v kategorii do 66 kg výkonem 482,5 kg, což znamenalo vyrovnání jeho osobního maxima z loňského roku. Zdeněk Hruška získal zlatou medaili v nejnabitější kategorii do 93 kg, kdy nazvedaných 625 kg znamenalo nový osobní rekord. Martin Žatko s celkovými 600 kg vybojoval stříbrnou medaili v kategorii do 120 kg, přičemž zlatá medaile mu unikla pouze o 5 kg.

„Vynikající výkony podali závodníci týmu Powerlifting Klatovy, ale velké díky patří i trenéru Zdeňkovi Kubešovi a dalšímu členu realizačního týmu Jiřímu Vondřičkovi. Rovněž bych rád poděkoval fyzioterapeutce Heleně Kalinové za to, že mě dokázala na tyto závody perfektně připravit,“ uzavřel Hruška.