Již zmíněný David Janda ale sbíral i další významné úspěchy. Předně to byla umístění v silně obsazených mezinárodních evropských žákovských závodech – druhé a čtvrté místo ze seriálu v Andoře, dvě osmá místa v italské Albertoně a osmá i šestnáctá příčka ve Val-d'Isère, kam se sjela elita z celého světa.

Doma v lednu dosáhl dvou zlatých medailí na Celostátní zimní olympiádě mládeže ČR ve Špindlerově Mlýně. V republikových závodech žactva (RKZ) byl dvakrát první, dvakrát druhý, jednou třetí a šestý. Tyto výsledky jej zařadily na první místa v žebříčku České republiky ve slalomu i obřím slalomu, a na druhé místo v Super G. Navíc čtyřikrát vyhrál v územních kvalifikačních závodech.

David Janda ve slalomu na MČR.David Janda ve slalomu na MČR.Zdroj: archiv Jaroslava Friče

Naproti tomu pro Marka Müllera byl mistrovský závod kuriózně jediným podnikem v sezoně, který dojel a mimo něj absolvoval pouhé dva další, ve kterých byl ovšem diskvalifikován. Potud senzace a následuje unikátní výčet smolných příběhů. Marek Müller, který vloni absolvoval hned šestatřicet závodů po celé Evropě, začal kvůli zranění trénovat a závodit až v březnu.

David Janda.
Šumavský lyžař David Janda vybojoval na Olympiádě dětí a mládeže dva zlaté kovy

Ještě hůře dopadla reprezentantka České republiky Tereza Nová z SC (Sportovní klub) Černý (odchovankyně Slavoje Plzeň), která se po celé léto pilně připravovala na hlavní sezonu, ale těsně před jejím zahájením se zranila tak vážně, že nemohla odjet ani jediný závod. Stejně dopadla také dlouholetá hvězda železnorudských lyžařek Barbora Zíková ze Sokola Špičák, která z rodinných důvodů musela rovněž vynechat celou hlavní sezonu.

A ne, to ještě není konec, bohužel: další šumavská hvězda žákovských let Nicole Zemanová se zranila hned na začátku sezony, v níž měla potvrdit své kvality v prestižním německém lyžařském gymnáziu v Berchtesgadenu. I přes nepřízeň osudu nic nevzdává a bude dál bojovat o přední pozice v silné konkurenci.

Horský půlmaraton se blíží.
Kam za sportem: Na Husínský kros, Horský půlmaraton, ale i na ragby či florbal

Na mezinárodní úrovni mělo šumavské lyžování ještě dva juniorské závodníky. Tím prvním byl Adam Linhart ze Slavoje Plzeň, který na MČR mezi muži vybojoval tři umístění v elitní patnáctce (11., 13. a 15. místo). V mezinárodních závodech FIS pak zajel 11., 12. a 19. místo. Jen malý krůček za ním byl o dva roky mladší junior Tomáš Král ze Sokola Špičák, který na mistrovství ČR dojel čtyřiadvacátý, respektive pětadvacátý a na Univerziádě ČR obsadil 28. místo.

V závodech mezinárodní lyžařské federace dojel nejlépe na dvaadvacáté a pětadvacáté pozici. Velmi úspěšnou sezonu absolvovala pilná juniorka z SA Špičák Ema Vanišová, která stačila odjet třicet závodů. Na republikovém šampionátu byla dvanáctá a šestnáctá, ve FIS závodech obsadila 5., 6. a 11. místo, a na české Univerziádě brala parádní čtrnáctou příčku.

Helena Sommerová (na archivním snímku).
Stolní tenistka Helena Sommerová, aneb z okresního přeboru až do Ligy mistrů

V nejvyšších žákovských závodech České republiky se dostávají do popředí další nadějní šumavští závodníci. Předně se jedná o Jana Schejbala ze Ski klubu Železná Ruda, který dosáhl výborného jedenáctého místa ve slalomu a v obřím slalomu skončil na MČR osmnáctý. V této sezoně stačil absolvovat úctyhodných pětadvacet závodů a dalších nejlepších výsledků dosáhl v podobě 6. a 9. místa v republikových kvalifikačních závodech, a 1. a 4. místo v závodech UKZ. Dobře si Jan Schejbal vedl také ZODM, kde dojel v obřím slalomu patnáctý.

Stupně vítězů VKZ Špičák, zleva: Matěj Hrbáček, Jan Schejbal, Maxmilian Rüster.Stupně vítězů VKZ Špičák, zleva: Matěj Hrbáček, Jan Schejbal, Maxmilian Rüster.Zdroj: J. Schejbalová

Výborná byla i jeho sestra Lucka, mladší žákyně z oddílu SK Železná Ruda. Ta rovněž absolvovala pětadvacet závodů, a na mistrovství České republiky dosáhla na 13., 14. a 17. místo, v rámci republikových kvalifikačních závodů získala dvě šestá místa a jedno dvanácté a na územních kvalifikačních závodech byla jednou první a dvakrát čtvrtá. K tomu se i ona zúčastnila prestižní Olympiády, kde brala 19. a 22. místo. Za zmínku ještě stojí další úspěch obou těchto sourozenců, kterého společně dosáhli v Kitzbühlu. Tam v obřím slalomu, vedeném jako otevřeném mistrovství města Mnichov na slavné sjezdovce Hahnenkam, dokázali oba vyhrát svoje kategorie.

Další velkou nadějí šumavského lyžování je mladší žákyně Veronika Šimáková ze Sokola Špičák. Jejími nejlepšími výsledky byly 11. a 15. místo na MČR, dvě jedenácté a tři dvanácté příčky na RKZ, ale také dvojí prvenství na územních kvalifikačních závodech. Na Zimní olympiádě dětí získala 6. a 16. místo.

Jezdce Czech Enduro Teamu čeká ME v Itálii.
Trojice mladíků z Czech Enduro Teamu míří na úvodní závod mistrovství Evropy

Slibných výsledků dosáhla na MČR a RKZ ještě další mladší žákyně Adéla Petlachová. Na MČR i RKZ (republikové kvalifikační závody) si vyjeli pro první zkušenosti i závodníci SA Špičák Vítek Dlouhý s Janem Urbánkem, kteří si napoprvé vedli v kategorii mladších žáků velmi dobře. Dlouhý navíc získal 2. a 4. místo v UKZ a Jan Urbánek dokonce dvě vítězství. Velmi dobrých výsledků dosáhla starší žákyně Kristina Lebová ze Sokola Špičák, která na MČR získala 21. místo, v RKZ nejlépe 12.,16. místo, a v UKZ 2. a 4.místo. Na ZODM zazářili ještě dva závodníci z ABC Železná Ruda: především Rozárka Garbová skvělým vítězstvím ve skikrosu a Šimon Macalík osmým místem ve stejné disciplíně.

Václav Patlejch s pohárem za druhé místo na MČR.
Parádní klatovská muška. Republikové stříbro i bronz putují do města karafiátů

Plzeňský kraj reprezentovala ještě řada dalších Šumaváků. Těm se příliš nezadařilo, ale již samotná nominace byla jejich úspěchem a dobrou reprezentací Klatovska. Pochvala proto patří bezpochyby Šimonu Lehkému, Agátě Částkové, Emmě Tobiášové z ABC Železná Ruda, Valentině Brůhové, Vítkovi Dlouhému, Janu Urbánkovi a Matoušovi Drncovi z SA Špičák, Matěji Hrbáčkovi z Arniky Plzeň, Kristině Lebové, Adamu Habartovi a Adéle Petlachové ze Sokola Špičák, Emmě Matějkové z SK Železná Ruda a konečně Rozálii Eismanové z plzeňského Slavoje.

Zmíněným šumavským lyžařům, jejich trenérům a rodičům patří velká gratulace všech přátel Šumavy a lyžování. Všichni mladí závodníci nemají možnost závodit na republikové úrovni, a proto se zaměřují na závody UKZ na Šumavě a ti mladší a nejmladší na tradiční Šumavský pohárek. Někteří z nich dosáhli v této sezoně také výborných výsledků a rovněž zasluhují uznání a pochvalu, a právě na ně se dostane v hodnocení zase příště.

Autoři: Jaroslav Frič, Martin Mangl

1. liga RAGBY XV, skupina Čechy (5. kolo): RK Petrovice - Rugby Šumava Nýrsko & Rugby Club České Budějovice 46:24 (7:10).
SOUHRN TÝDNE: Jak si vedli sportovci z Klatovska?