Zcela pod taktovkou šachistů z města karafiátů probíhal letošní krajský přebor jednotlivců mládeže a juniorů v šachu. Celkem sto mladých šachistů bojovalo v Městě Touškov v kategoriích od 8 do 20 let nejen o přebornické tituly a o medaile, ale i postupy na mistrovství Čech.

Celkové pořadí oddílů podle bodů:ŠK Sokol Klatovy 91 bodů, Union Plzeň 30 bodů, Planá u Mar. Lázní 27 bodů, ŠK Líně 20 bodů, Sokol Domažlice 19 bodů, Heřm. Huť Dioss Nýřany 15 bodů, TJ ZČE Plzeň 12 bodů, ZŠ Hartmanice 11 bodů, Slavoj Tachov 9 bodů, Košutka Plzeň 0 bodů.

Hned v nejmladší kategorii do 8 let se zrodilo obrovské překvapení, když přebornický titul získal teprve šestiletý Max Schmidt z MŠ Studentská ulice Klatovy a nechal za sebou Filipa Mencla z Líní, který se v této kategorii stal na podzim mistrem Čech. Na pěkném 4. místě pak skončil Daniel Král. Mezi dívkami je se stříbrnou medailí spokojená Eva Petrová.

Nadvládu šachistů Klatov ukázala také kategorie do 10 let, kde si zcela suverénně počínal David Macner, kterému celý turnaj na paty šlapal Tomáš Hurdzan, jejich vzájemná partie hned z 1. kola rozhodla o přebornickém titulu. Za slušný výsledek pak lze považovat 6. místo Lukáše Holého a 10. Nikyho Kaňáka.
Mezi dvanáctiletými druhou příčku vybojoval Milan Fürbacher, až prohra v posledním kole připravila o medaili loni zlatého Jana Macnera, přesto 5. místo a hlavně postup na mistrovství Čech lze považovat za úspěch.

V kategorii do čtrnácti let 4. místo a postup na „Čechy“ neunikl Radkovi Kalistovi, v silné konkurenci 8. resp. 9. místo obsadili Tomáš Holý a Lukáš Kaňák.
V režii klatovských hráčů proběhla soutěž juniorů, když na prvních pěti místech se srovnali klatovští hráči: Michal Škut, Václav Jonáš, Jiří Hájek, Martina Kocandová a Kateřina Palková. Příjemným překvapením před finále extraligy dorostu družstev je forma Michala Škuta, přebornický titul se také jistě neočekával od Martiny Kocandové, naopak ve druhé polovině turnaje se přestalo dařit největší favoritce turnaje Kateřině Palkové.

Karel Nováček