Dokázali to, byť jim musel pomoci soupeř, konkrétně FBC Liberec. Florbaloví dorostenci oddílu SC Klatovy vybojovali v posledním dvoukole první ligy tři body, když sice překvapivě prohráli s Teplicemi, zato vysoko přestříleli Chomutov. A díky výhře libereckého FBC nad Karlovými Vary udrželi v tabulce čtvrté místo, které znamená postup do vyřazovacích bojů. V úvodním kole (předkole) se Klatovy utkají s nejlepším týmem béčkové skupiny první ligy – pražskými Bohemians.

ČTYŘI BRANKY ZA TŘICET VTEŘIN NEPOMOHLY

Klatovští florbalisté věděli, že pokud ve sportovní hale Krupka vyhrají oba víkendové zápasy, nemusí se ohlížet na výsledky ostatních duelů a oslaví v premiérové sezoně mezi prvoligovou elitou senzační postup do play-off. Jenže plány dostaly vážné trhliny hned v prvním duelu proti Florbalu Teplice, předposlednímu týmu soutěže. Svěřenci trenéra Jana Hořkého sice ovládli první třetinu divoce 6:5, jenže v prostřední periodě soupeř dominoval a odskočil. Ve třetí třetině si pak již družstvo ze severních Čech dokráčelo pro tři body (12:9). I díky heroickému výkonu teplického Jana Koštovala, jenž si v zápase připsal úctyhodných osm kanadských bodů za pět branek a tři asistence. Klatovským k úspěchu nepomohla ani gólová smršť v patnácté minutě klání, ve které Západočeši nasázeli během třiceti vteřin čtyři branky.

„V první třetině jsme nedávali své šance a pohrdli možností utkání rozhodnout. Soupeř si poté čuchl a po našich individuálních chybách začal zápas dramatizovat a to až tak, že zvítězil. Skvělá lekce z produktivity a důkaz, že obrana je někdy více než útok. Pochvala pro naší druhou lajnu, bohužel to na body nestačilo,“ litoval trenér klatovských florbalistů Jan Hořký.

ÚDERNÉ TRIO ZAŘÍDILO KLÍČOVOU VÝHRU

Ve druhé bitvě si Klatovy spravily chuť, když porazily Chomutov vysoko 13:3. A to i přesto, že po první siréně vedl protivník těsně 3:2. Na vítězství, které v konečném zúčtování znamenalo vytoužený postup, se nejvíce podíleli Patrik Hrubý s Janem Holým a Jaroslavem Jiříkem. Útočné trio Klatov zaznamenalo dohromady šestnáct kanadských bodů. „Úvodní třetina nabídka vyrovnanou podívanou. Pak jsme z individuálního výkonu přešli na výkon týmový a najednou to šlo. Jedenáct branek v řadě a dvě třetiny bez inkasovaného gólu si vážíme. Škoda, že jsme takhle nehráli první utkání s Teplicemi,“ uvedl Jan Hořký.

Dorost florbalových Klatov (na archivním snímku v bíločervených dresech) slaví postup.

JAKO FINÁLE ZOH 1980 V LAKE PLACID

O soupeři klatovských florbalistů v předkole play-off už byla řeč. Mladíci ze západu Čech se v něm utkají s favorizovaným týmem Bohemians Praha. První duel hrají Klatovy už ve středu. Od 13.30 hodin v domácí hale ZŠ Čapkova. Odveta je na programu v neděli v hlavním městě. Série se hraje jen na dva souboje. V případě nerozhodného stavu 1:1 na zápasy postupuje tým s lepším skóre.

„Povedlo se nám něco, co před sezonou očekával málokdo. Ani největší optimista by neřekl, že po základní části naší premiérové účasti v první lize, skončíme na čtvrtém místě a budeme hrát play-off. Čeká nás Bohemka, což je jeden z nejlepších a největších mládežnických oddílů v celé republice. Favorit utkání je tedy jasný, ale určitě budeme bojovat. Do zápasu chceme zapojit všechny hráče, kteří se na tomto úspěchu během základní části podíleli. I kdyby to mělo být jen na jedno střídání. Všichni kluci si to zaslouží. I když v sezoně nebylo vždycky všechno ideální, tak hráči zaslouží absolutorium za to, co dokázali a za to, že dokázali vybojovat čtvrté místo. Chceme soupeře potrápit, překvapit. Jako příklad uvedu film, který mám moc rád. Jmenuje se Hokejový zázrak, kdy Američané se studenty v sestavě dokázali porazit Sovětský svaz. Nevidím tedy důvod, proč by se to nemohlo podařit i nám,“ naráží klatovský trenér na hokejový snímek natočený na základě skutečné události, kdy američtí mladíci na ZOH 1980 v Laked Placid překvapili hvězdami nabitého soupeře, který v tehdejší době vládl hokejovému světu.

„Samozřejmě si ale uvědomujeme, že to bude velmi těžké. Oni mají v kádru jedny z nejlepších dorostenců v republice v čele s Filipem Formanem. Ti kluci hrají i KB ligu juniorů. Bohemku navíc trénuje Michal Jedlička, se kterým se navzájem známe. Bude to zajímavá konfrontace, všichni se těšíme,“ dodává Hořký.

VÍKENDOVÉ VÝSLEDKY 1. LIGY, SKUPINA A

SC Klatovy – Florbal Teplice 9:12

Třetiny: 6:5, 1:5, 2:2. Branky a nahrávky: 9. Lukáš Joachimsthaler (Vítovec), 14. Vítovec (Lukáš Joachimsthaler), 15. Hrubý (Jiřík), 15. Vítovec, 15. Jiřík (Hrubý), 15. Lukáš Joachimsthaler (Vítovec), 18. Hrubý (Jiřík), 43. Hrubý (Krs), 45. Vítovec (Hrubý) – 6. Koštoval (Sedlmaier), 11. Bureš (Stránský), 12. Karafiát (Koštoval), 14. Koštoval (Sedlmaier), 14. Stránský (Bureš), 19. Karafiát (Brabec), 26. Brabec (Koštoval), 28. Koštoval (Sedlmaier), 28. Brabec (Bureš), 29. Sedlmaier (Koštoval), 38. Koštoval (Sedlmaier), 40. Koštoval (Karafiát). Rozhodčí: Váňa, Tichý. Střely: 22:31. Diváci: 10. Hala: SH Krupka. Sestava Klatov: Michal Liška, Schödlbauer – Jiřík, Sloup, Fekiač, Krs, Švára, Jan Holý, Rendl, Václav Liška, Vítovec, Tomáš Joachimsthaler, Moller, Koryťák, Hrubý, Lukáš Joachimsthaler, Žežula. Trenér: Jan Hořký.

Florbal Chomutov – SC Klatovy 3:13

Třetiny: 3:2, 0:4, 0:7. Branky a nahrávky: 5. Martin (Vorlíček), 12. Martinovský (Hýsková), 14. Gondek (Hennrich) – 10. Hrubý (Jan Holý), 14. Jiřík (Hrubý), 22. Hrubý (Václav Liška), 24. Jiřík (Hrubý), 24. Hrubý (Jiřík), 27. Jiřík (Vítovec), 31. Holý (Václav Liška), 35. Holý (Schödlbauer), 35. Hrubý (Vítovec), 36. Václav Liška (Holý), 39. Holý (Moller), 42. Vítovec (Jiřík), 43. Žežula (Švára). Rozhodčí: Váňa, Tichý. Střely na branku: 14:23. Diváci: 12. Hala: SH Krupka. Sestava Klatov: Michal Liška, Schödlbauer – Jiřík, Sloup, Fekiač, Krs, Švára, Jan Holý, Rendl, Václav Liška, Vítovec, Tomáš Joachimsthaler, Moller, Koryťák, Hrubý, Lukáš Joachimsthaler, Žežula. Trenér: Jan Hořký.

Ostatní výsledky 22. kola: Česká Lípa – Dynamo Teplice 8:2, Florbal Teplice – Dynamo Teplice 4:7, Česká Lípa – Chomutov 9:4, Karlovy Vary – FBC Liberec 5:6, Florbal Ústí – Kati Kadaň 9:5, FBŠ Slavia Fat Pipe Plzeň – FBC Liberec 7:1, Karlovy Vary – Kati Kadaň 13:5, Florbal Ústí – FBŠ Slavia Plzeň 3:1.

PROGRAM PŘEDKOLA PLAY-OFF

SC Klatovy – FBŠ Bohemians DDM Praha 7 (první utkání – středa 13.30, SH Čapkova), druhý zápas – neděle v 12.30 hodin v Praze)), další zápasy předkola play-off: Fat Pipe Florbal Chodov – Florbal Ústí, Sokol Pardubice – 1. AC eFlorbal Uherský Brod, FBC Liberec – Tatran Střešovice, FBŠ Slavia Fat Pipe Plzeň – ACEMA Sparta Praha UNYP, Florbal Primátor Náchod – FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, 1. SC Tempish Vítkovice – Hippos Žďár nad Sázavou.