Hrát se bude ve dvou halách a o titul si to rozdá šestnáct družstev včetně výběru domácích reprezentantek, který jako trenér vede Ken Scalabroni, americký kouč a odborník, který však v desetimilionové zemi už pěknou řádku let žije.

Právě pod vedením dvaašedesátiletého stratéga vloni postoupily Češky zpět do divize A. Mimochodem, rodák z Bostonu bude od příští sezony vést také basketbalisty BK JIP Pardubice v Kooperativa NBL. A byl to právě on, kdo před lety dal v mužském áčku USK Praha šanci Tomáši Satoranskému, nejlepšímu českému basketbalistovi současnosti a nové tváři legendárního týmu Chicago Bulls v nejvěhlasnější lize světa, slavné NBA.

Český tým se ve skupině C utká s Polskem, Švédskem a Ruskem. S posledním jmenovaným celkem české juniorky svou domácí pouť začnou v sobotu 3. srpna od 18.00 hodin na zimním stadionu v Klatovech, který se speciálně pro šampionát oblékl do basketbalového hávu. Pro klatovský zimák ale pořádání basketbalového zápasu není žádnou novinkou. Před pěti lety se zde hrálo MS hráček do 17 let.

Druhým místem, kde se bude hrát, je sportovní hala v Čapkově ulici. V ní ale domácí výběr v rámci základní skupiny neuvidíte. Když se podíváme na nominaci českého týmu, tak zjistíme, že polovinu týmu tvoří hráčky, které se před rokem jako o rok mladší zasloužily o návrat do divize A. Mezi zajímavá jména týmu patří Veronika Voráčková, která již v roce 2017 debutovala v seniorské reprezentaci a letos na akci tak velkého formátu nastoupila už podruhé. Voráčková společně se spoluhráčkami Tomancovou a Vitulovou působí přes sezonu na zámořské univerzitě. Od nové sezony se k nim přidají dvě bývalé hráčky USK Praha – Brabencová a Pospíšilová.

Česká reprezentace dívek se od konce června na šampionát připravuje velmi poctivě a odehrála i několik přípravných zápasů s bilancí osmi výher a tří porážek. Generálku na domácí mistrovství sehrají svěřenkyně amerického kouče posledního července od 18.00 hodin proti Portugalsku, dalšímu účastníkovi letošního mistrovství.

A ještě jedna zajímavost. V Klatovech byl speciálně pro ME dívek do 20 let vyšlechtěný karafiát. Tak vážně v západočeském městě, kde basketbal patří mezi velmi oblíbené sporty, akci berou. Více o turnaji najdete na stránkách www.basketbal-klatovy.cz nebo www.fiba.basketball/cs/europe/u20women/2019.

Los základních skupin ME basketbalistek U20 v Klatovech

Skupina A: Srbsko, Lotyšsko, Španělsko, Portugalsko

Skupina B: Belgie, Maďarsko, Litva, Bělorusko.

Skupina C: Česká republika, Polsko, Rusko, Švédsko.

Skupina D: Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko.