Navázali tak na stejné úspěchy z let 2007 a 2017 a v posledních letech se zařadili mezi nejúspěšnější mládežnické oddíly v celé České republice. Nyní ale postupně, jak se vše seběhlo…

ZÁKLADNÍ ČÁST

Základní část Extraligy je rozdělena na českou skupinu západ a moravský východ, v každé skupině hraje osm nejlepších celků systémem každý s každým a čtyři nejlepší družstva pak postupují do finálové skupiny hrající o extraligový titul. Naopak družstva na pátém až osmém místě bojují ve skupině o konečné deváté až šestnácté místo a snaží se vyhnout posledním čtyřem sestupovým pozicím.

Extraliga mládeže se hraje na šesti šachovnicích, za vítězství v zápase jsou tři body, za remízu pak bod jeden. Tým Klatov zvládl základní část bravurně, když všech sedm zápasů vyhrál, a do finále si tak přenesl devět bodů za tři vítězství proti družstvům, která s ním postoupila do finále.

Stejný husarský kousek se podařil dalšímu favoritovi z Polabin, který vstupoval do finále také bez ztráty jediné kytičky.

Vzhledem k tomu, že ostatních šest finálových celků mělo tři body za jedno vítězství a dvě prohry, dalo se předpokládat, že o titulu se rozhodne až v posledním kole, a to ve vzájemném zápase těchto dvou družstev.

FINÁLOVÁ SKUPINA

Ve finálové skupině čekaly každý celek čtyři zápasy proti celkům z druhé skupiny a klatovští borci se tak postupně utkali s Vlašimí, Starým Městem, Frýdkem-Místkem a silnými Polabinami. Závěrečný turnaj se odehrál stejně jako v minulých letech ve Vlachovicích u Nového Města na Moravě. Klatovy po loňských zkušenostech, kdy je na závěrečném finále skolila marodka a dohrávaly jen v pěti hráčích, neponechaly tentokrát nic náhodě. Přijely s osmi hráči a celkové zatížení tak rozložily mezi více osob, což mělo samozřejmě i pozitivní vliv na únavu v posledních kolech.

Klatovy – Vlašim 5:1

V úvodním zápase nepřipustily Klatovy žádné překvapení a zcela s přehledem zvítězily po čtyřech výhrách a dvou remízách.

Klatovy – S. Město 5,5:0,5

Na úvodní výkon navázali klatovští mladíci i v dalším zápase, když soupeře zcela přehráli a po pěti výhrách a jedné remíze se již pomalu mohli začít připravovat na boj o medaile proti zbývajícím dvěma soupeřům. Radost byla o to větší, že Polabiny pouze remizovaly a v tu chvíli se Klatovy ujaly samostatného vedení v tabulce.

Klatovy – Frýdek 2,5:3,5

V zápase proti soupeři ze Slezska, nejúspěšnějšímu mládežnickému oddílu u nás, loňskému mistru republiky, se ukázalo, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Zápas proti mladému celku soupeře se vyvíjel poměrně dobře, a když už to vypadalo, že nelehký zápas dovede klatovský Šachklub do vítězného konce, po smolné chybě na druhé šachovnici místo výhry následovala porážka a pokles na druhou příčku tabulky. Nutno dodat, že soupeř sehrál tento zápas i celé finále naprosto skvěle, vyhrál všechny čtyři duely a nebýt šestibodové ztráty v základní skupině Extraligy, mohl i letos slavit kýžený titul.

Klatovy – Polabiny 4:2

Smolná prohra ve třetím zápase zapříčinila, že o jeden bod se do čela dostaly Polabiny, a z posledního vzájemného souboje jim tak k titulu stačila remíza. Psychická výhoda v tu chvíli byla na straně soupeře a podle toho začal i poslední zápas. Na třetí šachovnici se Polabiny ujaly rychle vedení 1:0, na druhé šachovnici měly další vítězství na dosah a ani další dění na zbývajících šachovnicích nenaznačovalo, že by mohlo dojít k nějakému obratu. Ten však nastal a byl opravdu nevídaný. Nejdříve na první šachovnici zvítězil Jan Miesbauer. Vylepšil tak svou skvostnou bilanci na čtyři vítězství ze čtyř zápasů a srovnal na 1:1. Pak nic proti remíze nenamítal v mírně horší pozici na páté šachovnici Matouš Hlavina, stejně jako na druhé šachovnici hrající Tomáš Hurdzan, který z téměř ztracené dechberoucí partie vydřel veledůležitou remízu. Za stavu 2:2 při pohledu na zbylé partie se postupně na rtech klatovských hráčů začal objevovat úsměv, který se brzo změnil ve velké nadšení, protože jak Jakub Kůsa po precizně provedené věžové a později pěšcové koncovce, tak na poslední šachovnici hrající Matouš Eret dovedli své partie ke kapitulaci soupeře a celé utkání k vítězství 4:2 znamenající titul.

Konečné pořadí finálové skupiny: 1. Sokol Klatovy, 2. Polabiny, 3. Frýdek-Místek, 4. Říčany, 5. ŠK PORG Praha, 6. ŠK AD Jičín, 7. Spartak Vlašim, 8. ŠK Staré Město.

Ilustrační foto.
V Žihobcích se uskuteční turnaj v malé kopané