Na nejvýznamnější šachovou akci nejmenších šachistů, na mistrovství České republiky do 8 let, zavítala do Vyškova trojice klatovských nadějí ve složení Tomáš Hurdzan, Eva Petrová a Maryam Koucha a také hartmanická hráčka Silvie Matičková.

Přestože po podzimních bronzových medailích z mistrovství Čech u Tomáše a Evy byly cíle určitě nemalé, i po skončení tohoto mistrovství výsledky jasně ukázaly, že v Klatovech roste další vynikající generace šachistů.

Výborně do přeboru vstoupil jeden z favoritů Hurdzan, který vyhrál úvodní čtyři kola a v pátém sahal s pozdějším vítězem Janem Chlebkem z Frýdku – Místku po vítězství. Pak se však dopustil chyby, utkání prohrál a i v následujícím 6. kole se nedokázal z této zbytečné prohry otřepat a podlehl podruhé za sebou. Druhý den v dalších dvou kolech své soupeře s přehledem přehrál, v posledním však nestačil na největšího favorita, Matěje Půlpána z Chrudimi, ale protože měl nejlepší pomocné hodnocení ze všech 81 hráčů, obsadil skvělé 7. místo.

Svůj životní úspěch zaznamenala mezi děvčaty Petrová, která po vynikajícím začátku dvě kola prohrála, čímž se naděje na medaili výrazně zmenšila, v posledních dvou kolech však zabojovala a celkovým 16. místem a 2. místem mezi děvčaty vybojovala nečekanou, ale naprosto zaslouženou stříbrnou medaili.

Dařilo se také hartmanické Matičkové, která dokázala šestkrát zvítězit a vybojovat 4. místo mezi děvčaty, medaile jí unikla pouze o pomocné hodnocení. Ziskem pěti bodů z devíti partií a 5. místem mezi děvčaty příjemně překvapila Koucha, protože předváděla kvalitní hru a medaile jí unikla po nešťastné prohře v posledním kole.

Skončené mistrovství lze považovat za úspěšné, na dosažených výsledcích se podílel také Michal Škut, který si na této šachové akci odbyl svoji trenérskou premiéru.

Karel Nováček