Rallye Šumava slavila už loni, letos má kulatiny její souputnice, 25. Historic Vltava Rallye. Aby jubileí nebylo málo, devadesáté narozeniny letos slaví přímo Pošumavský auto moto klub Klatovy v AČR. V programu nebude chybět ani 2. Rallye Šumava Legend.

„Letošní soutěže budou mít dvanáct rychlostních zkoušek o celkové délce 150 kilometrů. Trať vychází z osvědčeného modelu, a tak se v pátek po tradičním vstupním zápolení na Klatovském okruhu účastníci vydají na západ od Klatov, kde na ně budou čekat rychlostní zkoušky „Andělická" a „Koráb"," přiblížil první soutěžní den Karel Špaček z tiskového střediska rallye.

Zbylých sedm rychlostních zkoušek čeká na závodníky v sobotu. „Hned od rána se nepochybně budou odehrávat urputné boje na trati, vždyť jména vložek „Strašínská" a „Drážovská" zkušeným fanouškům signalizují náročné pošumavské silničky na jihovýchod od Sušice," popsal Špaček.

Své místo v harmonogramu má v poslední době také divácky velmi populární rychlostní zkouška „Tedražická", a protože organizátoři se snaží fanouškům vycházet co nejvíce vstříc, podařilo se jim zařadit znovu i „Městskou" RZ. „I ta se dočká odlišné podoby od loňského ročníku. Její zařazení doprostřed sobotní etapy navíc umožní divákům lepší výhled na jezdecké výkony," potěšil motoristické fanoušky Špaček.

Rekordní Vltava

Už v tuto chvíli je jasné, že se na startu sejde skvělá konkurence a diváci budou mít možnost fandit opravdu špičkovým posádkám v čele s továrním týmem Škoda Motorsport.

„Zejména o jubilejní 25. ročník Historic Vltava Rallye je velký zájem a už v tuto chvíli je jasné, že účast posádek bude rekordní. Na startu nebude opět chybět několik desítek zahraničních posádek. Mezi nimi bude i loňský vítěz Švéd Myrsell (Porsche 911) či oblíbený Němec Hinderer (Austin Healey). Po několikaleté pauze se do Pošumaví vrátí i další Švéd Bergquist se svým mohutným vozem Volvo Amazon 122S. Štikami v domácím rybníku historických vozů se určitě stanou Filip Ballek a Štěpán Zabloudil, kterým uvolněné předpisy umožnily start s vozy Subaru Impreza z devadesátých let," láká diváky Špaček.

Těšit se můžeme i na nově postavený vůz Opel Ascona A, s jakým byl vídán na začátku sedmdesátých let Walter Röhrl a který bude teď kočírovat Miroslav Krejsa. Přihlášen je už i loňský nejrychlejší muž domácího šampionátu historických vozů Jan Krejča (Škoda 130LR) či několik „ostrých žigulíků" typu Lada VFTS, mezi kterými budou určitě budit pozornost domácích fanoušků i místní matadoři Václav Hostaš či František Fadrný. Zejména starší diváci jistě nepřehlédnou ani další Škodu 130LR, za jejímž volantem bude evropský okruhový šampión z roku 1981, Břetislav Enge.

Kopecký obhajuje

Srdce motoristického fandy jistě zaplesá i při nahlédnutí do předběžné startovní listiny 51. Rallye Šumava Klatovy. V ní byly jako vůbec první zapsány dva vozy továrního týmu Škoda Motorsport, které budou mít za volanty úřadujícího domácího šampiona Jana Kopeckého, ale i talentovaného Švéda Pontuse Tidemanda. Po loňském startu Bryana Bouffiera si tak klatovská soutěž připíše do historického seznamu startujících další jméno jezdce, o kterém ještě asi hodně uslyšíme.

S továrním týmem se budou chtít poměřit i další domácí jezdci, kteří přesedlali na vozy Škoda Fabia R5, těmi jsou např. Jan Sýkora či Vojtěch Štajf. Zkušený Václav Pech bude mít naopak nezvyklou pozici černého koně, konkurenceschopnost jeho nového Porsche 997 GT3 zatím totiž nikdo nedokáže odhadnout.

Z dalších přihlášených určitě nepřehlédneme účastníka světového mistrovství Slováka Kočiho (Citroën DS3 R3T), Karla Trněného (Škoda Fabia WRC) či blovického Václava Kopáčka, který bude mít poprvé k dispozici opravdu špičkově připravený vůz Subaru Impreza.
Na Klatovsku se koncem dubna opět představí i tradiční Rallye Wiesbaden.