Do startu 54. Rallye Šumava Klatovy a 28. Historic Vltava Rallye sice zbývají ještě necelé dva měsíce, díky schválení zvláštních ustanovení však mohl být již spuštěn systém elektronických přihlášek na soutěže, které je možné společně s dalšími informacemi nalézt na klubových stránkách www.pamk.cz.

Nezvykle velký počet příjemných únorových dní jistě připomněl mnoha závodníkům i fanouškům teplé, skoro až letní počasí, které v loňském dubnu provázelo minulý ročník klatovských soutěží. Jaké nás na konci dubna čeká letos, se můžeme zatím jen sázet. Už ale tušíme, jakou základní podobu bude mít trať.

Před pár dny byly totiž vydány základní dokumenty pro obě souběžně konané soutěže. Z nich je na první pohled zřejmé, že se ve dnech 26. až 27. dubna (od pátku do soboty) fanoušci motoristického sportu dočkají osvědčeného formátu oblíbeného podniku i několika novinek.

Páteční program začne pro obě soutěže tradičně. Ze slavnostního startu odjedou vozy na Klatovský okruh, kde je jistě bude očekávat velké množství fanoušků. Už krátce po páteční třetí hodině odpolední se tam předvedou účastníci evropského i domácího šampionátu, jedoucí v rámci 28. Historic Vltava Rallye. Po páté hodině odpolední je vystřídají závodníci bojující o body do prestižního MČR v rally, zařazení do 54. Rallye Šumava Klatovy.

CHUDENÍNSKÁ RYCHLOSTNÍ ZKOUŠKA

Po loňském úspěchu se i letos dočkají diváci na okruhu startovního pole obou soutěží opakovaně, znovu se tak budou rychlá auta prohánět v okolí Čínova až do nočních hodin. Příznivci tradičních rychlostních zkoušek se v podvečer zřejmě vydají na Koráb, nebo zvolí novinku.

„Stejně jako loni jsme se opět rozhodli přidat do programu novou rychlostní zkoušku, která se pojede nedaleko státních hranic v okolí Chudenína. Pokud je nám známo, v této podobě se nikdy nejela,“ popisuje ředitel soutěží Jiří Valenta.

„Dobře víme, že se mnohé erzety na českých rallye stále opakují, takže na nich mají výhodu zkušenější posádky, které mohou třeba i využívat starší rozpisy. Což není úplně to pravé ořechové. Proto bychom rádi tratě obměňovali. Lecjaké novinky jsme měli i v plánu, ale bohužel jsme narazili na nesouhlas některých obecních zastupitelstev. O to větší máme radost, že se nám podařilo zařadit alespoň chudenínskou rychlostní zkoušku, která by mohla být zajímavým osvěžením páteční etapy. Sobotní etapa pak bude zahájena už osvědčeným způsobem – tedy ranní erzetou v blízkosti servisní zóny. Ale pozor, ta bude mít při třetím roce svého zařazení už třetí zcela odlišnou podobu,“ dodává.

DOJEZD NA TRADIČNÍM KLATOVSKÉM MÍSTĚ

Nyní zbývá jen doplnit, že sobotní etapa bude mít na programu samozřejmě i náročné rychlostní zkoušky v okolí Sušice a Vacova, které doznaly oproti svým minulým podobám také různých změn – stejně jako servisní areál v rozvojové zóně v Janovicích nad Úhlavou.

Cíl soutěže bude pro úspěšné účastníky tradičně nachystán na klatovském náměstí Míru, kam dorazí v sobotu odpoledne. Již teď je možné na stránkách www.pamk.cz sledovat seznam přihlášených posádek. Uzávěrka přihlášek je v neděli 14. dubna.

Závodníci, kteří se přihlásí do 1. dubna 2019, budou mít i letos slevu na přihlašovacím vkladu, který je pro 54. Rallye Šumava Klatovy jeden z nejnižších ze všech soutěží letošního seriálu mistrovství ČR v rally.

A koho uvidíme na startu? Víc bude zřejmé v půlce dubna, už nyní však mají organizátoři z Pošumavského auto moto klubu Klatovy příslib účasti od předních českých jezdců v čele s Janem Kopeckým nebo Václavem Pechem. Mezi historiky by měly opět soutěžit mj. vozy španělského týmu Past Racing, které loni pořadí zcela ovládly.

Představení Drahá legrace v klatovském divadle.
PODÍVEJTE SE: Diváci se zasmáli při komedii