Letošní ročník nejstarší české automobilové soutěže, Mogul Šumava Rallye Klatovy, ponese úctyhodné pořadové číslo 44. Tolika ročníky se žádná česká automobilová soutěž nemůže pochlubit.

Novinek letos čeká na diváky víc než dost a zvláště pro ty klatovské je připravena velmi zajímavá novinka. Tou je vytvoření nového centra dění soutěže na Erbenově náměstí, možná ještě stále známějšího jako plocha v bývalých kasárnách v Plánické ulici. Po celou dobu soutěže zde bude stát velký megastan s bohatou nabídkou občerstvení a na zdejší velké asfaltové ploše bude přichystán doprovodný program.

Kromě atrakcí pro nejmenší zde budou mít příchozí mimo jiné možnost svézt se v minibuginách na atraktivní šotolinové ploše a do dění soutěže budou přítomní vtaženi díky vstupům a čerstvým záběrům z tratě na velkoplošné obrazovce.

V pátek 17. dubna se zde odehrají přejímky a po neodmyslitelném oficiálním startu na náměstí Míru v Klatovech se na Erbenovo náměstí posádky vrátí po absolvování první rychlostní zkoušky. Tou bude, jak jinak, než nejtradičnější česká rychlostní zkouška, Klatovský okruh u Čínova.

Po něm se přímo ve velkém stanu odehraje představení nejzajímavějších posádek jak současných vozů účastnících se Rallye Šumava, tak i Historic Vltava Rallye. Ano, i letos dojde ke spojení soutěže současných vozidel a historiků, kteří projedou přibližně dvě hodiny před startovním polem Rallye Šumava a absolvují o několik rychlostních zkoušek kratší trať.

Sobotní část soutěže zavede všechny posádky na Vimpersko, kde se nachází jedny z nejhezčích českých rychlostních zkoušek. Večer se posádky přesunou do uzavřeného parkoviště v Janovicích nad Úhlavou, ve velkém stanu v Klatovech se pak odehraje večer s diskotékou.

Nedělní etapa zavede posádky do oblasti východně od Klatov s průjezdem přes známý vrch Koráb. Opakovat se bude i speciální rychlostní zkouška v centru Plzně, která vtáhne do dění soutěže navíc i obyvatelstvo krajské metropole.

V cíli budou první posádky očekávány na klatovském náměstí Míru v půl třetí odpoledne. Celou soutěž uzavře tentokrát veřejné vyhlášení vítězů, opět ve velkém stanu v prostoru bývalých kasáren v Plánické ulici v Klatovech.

I když je ještě brzy psát o podobě startovního pole, bude určitě k vidění vyrovnaný souboj o body do mezinárodního mistrovství České republiky a do středoevropské zóny s očekávaným soubojem Václava Pecha a Romana Kresty.

Republikovou špičku letos obohacenou o několik dalších vozů specifikace S2000 obohatí zřejmě i ruský talent a účastník mistrovství světa v juniorském továrním týmu Citroën Evgenyi Novikov, který by právě v okolí Klatov měl začít sbírat asfaltové zkušenosti z českých tratí.

Velmi kvalitně bude zcela určitě obsazena kategorie historiků s opět velmi silným zastoupením posádek ze Skandinávie. To vše bude k vidění 17. - 19. dubna při 44. Mogul Šumava Rallye Klatovy a 18. Historic Vltava Rallye.

Jan Valeš