Karolína se před třemi týdny dny stala mistryní Plzeňského kraje vrhem dlouhým 11, 47 metrů, který jí umožnil start v republikovém finále.

První březnový den do závodu vstupovalo osmnáct nejlepších koulařek.

Machová se hned prvním pokusem a novým osobním rekordem dlouhým 11, 82 metrů uklidnila, protože takový pokus zaručoval klatovské závodnici finálovou účast a průběžné 4. místo.

Ve druhé sérii se mladá atletka nezlepšila, ale bojovná nálada ji neopustila. Třetím technicky vydařeným pokusem překonala dvanáctimetrovou hranici a posunula svoje osobní maximum na vzdálenost 12,15 metrů, čímž se na krátkou chvíli ocitla na bronzové příčce v soutěži.

Bohužel ještě v této sérii zareagovala její soupeřka z Jindřichova Hradce, která vrhla atletické náčiní do vzdálenosti 12,28 metru.

Do finále tak závodnice ze západu republiky vstupovala ze čtvrté pozice.

Bohužel. I přes velkou snahu se jí nepodařilo navázat na úspěšný vrh ze třetí série a méně vydařené pokusy končily pod hranicí magické dvanáctky. Do posledního pokusu Machová vložila veškerou svoji energii, ale bohužel vrh byl příliš plochý a možná také lehce uchvátaný. Ale pokud jde o medaile, člověk zkrátka musí riskovat.

Zklamání ve tváři pošumavské bojovnice po šestém pokusu bylo očividné, protože bronz ležel o „pouhých“ třináct centimetrů dále. A tak medailové umístění bylo následovné – bronz brala Ž. Pivcová z Jindřichova Hradce (12,28 m), stříbro si do Plzně odvážela Škodovačka K. Salcmanová za výkon 12,78 metrů a zlato za suverénně nejlepší výkon si odnášela M. Mazurová z AK Olomouc, která jako jediná z celého startovního pole vrhala přes 13 metrů (13,87 m).

„Jestli mohu zhodnotit jako trenér Karolíny výkon, tak rozhodně nejsem zklamaný. Pokud totiž svěřenec v průběhu závodu dvakrát překoná své osobní maximum a předvede vrhy dlouhé přes 11 metrů, ukazuje, že byl velmi dobře připraven na vrchol halové sezony. A když si člověk uvědomí, že Karolína byla jediná závodnice ročník narození 2006 mezi prvními deseti nejlepšími koulařkami, které byly všechny o rok starší (ročník 2005), pak i čtvrté místo je velkým úspěchem. Těším se na nadcházející letní sezonu a na to, že Karolínu uvidíme i v další její oblíbené disciplíně – hodu oštěpem. Proto jí popřejme pevné zdraví a píli v tréninku,“ uvedl nadmíru spokojený trenér Václav Šelmát.

Autoři: Václav Šelmát, Martin Mangl