Letošní ročník přinesl řadu novinek. Jednou z nich bylo přidání delší, pro znalce mushery midové trati. „V loňském ročníku jsme udělali jen základní trať dlouhou 7 km, ale letos jsme přidali i střední, midovou trať, která měřila 16 km,“ vysvětlil Martin Kotiš, předseda SK psích spřežení Plzeň.

A nadšenci z plzeňského klubu dobře udělali. „Letos byl tento závod i díky midové trati plnohodnotným podnikem zapsaným ve svazovém kalendáři seriálu MČR. A pak se nám také díky němu zvýšil počet účastníků. Letos jich v několika kategoriích závodilo přes 60, z toho něco okolo 15 dětí,“ pochvaloval si Kotiš.

Zvýšení atraktivity a možností Břežanské stopy, jak pořadatelé závod letos pojmenovali (vloni se závod jmenoval Břežanská sedma), s sebou však neslo i mnohem náročnější přípravu. „Bylo hodně náročné připravit samotné tratě. Naštěstí máme v klubu opravdu zapálené a svědomité členy, takže to pro nás nebyl úplně velký problém. Všechno proběhlo na jedničku,“ byl rád předseda klubu.

A trable organizátorům nedělaly ani popadané stromy či větvě v lesích. „Museli jsme někde vysekávat křoví, ostružiny, dát pryč popadané stromy, ale dopadlo to všechno dobře. Dali jsme si opravdu záležet na tom, aby trať byla členitá, rozmanitá a hlavně aby bavila psy i samotné mushery,“ pokračoval spokojeně.

Při tvorbě trati si Kotiš a spol. dokonce i vyhráli. „Pro závodníky jsme s trochou nadsázky připravili i takovou lahůdku. V lese jsme nachystali dva prudké výjezdy, které byly pro mushery složité zdolat. Museli si opravdu pořádně máknout,“ culí se člen plzeňského SK psích spřežení.

Povedené závody nepřekazilo ani poměrně teplejší počasí. „Podle řádu by se závody neměly konat, pokud je teplota 15 a více stupňů. V takovém případě by se měla akce odložit třeba do odpoledních či večerních hodin. Měli jsme o stupeň méně, naštěstí výš cifra nestoupla,“ oddechl si.

Zkrátka, v Břežanech všechno vyšlo na výbornou. „Už při loňském ročníku jsme nastavili laťku hodně vysoko a myslím si, že se nám ji letos podařilo ještě navýšit. Máme velmi pozitivní ohlasy, někteří závodnici nám řekli, že už se z toho stává tradice a těší se na další ročník. A to je pro nás ta největší motivace,“ uzavřel Martin Kotiš.

Nejpočetnější kategorií břežanské akce byla midová třída MB1 (spřežení do 6 psů uzavřena pro sibiřské husky), ve které zápolilo 8 závodníků. Oblíbená však byla i kategorie CaniCrossu (běžec a jeden pes). A jaké byly výsledky v jednotlivých kategoriích? Kompletní servis najdete na oficiálních stránkách svazu www.mushing.cz.