STŘÍBRNÝ NÁVRAT

Karolína po úrazu a několikaměsíčním zimním výpadku z vrcholového sportu chtěla v Polsku po svém úspěšném návratu na divokou vodu opět bojovat o světové medaile. To Antonie, benjamínek českého národního týmu a zároveň nejmladší závodnice startovního pole MS, měla nižší cíle. Přála si přiblížení se desátému místu, které ohraničuje finále a boj o medaile.

Karolína v kvalifikaci postoupila nezvykle až z 18. pozice, ale v semifinále i finále skončila druhá a získala pro ČR stříbrnou medaili. Přemožitelkou jí byla pouze seniorská mistryně světa a druhá žena z OH v Londýně Australanka Jessica Foxová. „Deset minut před startem finále mi řekli, že se start o čtvrt hodiny posouvá. Nic příjemného to nebylo. Byla zima, pršelo, ale nakonec se mi jelo dobře. Ještě než jsem na konci tratě udělala chybu, jsem vedla nad Jess skoro o sekundu. To, že jsem nevyhrála, mě ani nevadí. Přála jsem si medaili, a tu mám. Ještě větší radost ale mám z výsledku Toničky. Naše společná radost byly ty nejlepší pocity na šampionátu," byla šťastná po závodě Karolína.

BRONZOVÝ BENJAMÍNEK

Cesta Antonie mistrovstvím byla plná překvapení. S přehledem postoupila do semifinále ze 14. místa. Tam na obtížnější trati k údivu všech skončila na pátém místě a vyjela si na svém prvním šampionátu finále. „Na startu finále jsem byla úplně klidná. Vůbec jsem nemyslela na to, že chci porazit ostatní holky. Chtěla jsem si jet svoji jízdu, bez strachu a nervů a ukázat co umím. Prostě si užívat tu atmosféru kolem, každou bránu a každou vlnu. Když pak při mě běželo asi 20 lidí a hnalo mě dopředu, dodávalo mi to hodně síly," užívala si Antonie finálovou jízdu, kterou zvládla fantasticky.

Po projetí cíle figurovala na průběžném druhém místě. V té chvíli věděla, že skončí nejhůře šestá. Nakonec jen loňská evropská šampionka, 18letá domácí Klaudie Zwolinská, a Španělka Laia Sorribesová dokázaly Antonii překonat. Antonie Galušková tak získala pro ČR bronzovou medaili na juniorském MS.

ZLATÉ MISTROVSTVÍ

Soutěže tříčlenných družstev byly vždy silnou disciplínou českých týmů. To platilo i v Krakově. České reprezentační družstvo juniorek do 18 let ve složení Tereza Fišerová (Roudnice), Antonie Galušková (KVS Sušice) a Kateřina Dušková (USK Praha) zajelo nejrychlejší jízdu dne před Francií a Polskem a po zásluze získalo zlatou medaili. Antonie Galušková se tak v patnácti letech stala poprvé v životě mistryní světa.

České reprezentantky do 23 let Karolína Galušková (KVS Sušice), Amálie Hilgertová (USK Praha) a Barbora Valíková (Dukla Brandýs nad Labem) se také praly o zlato. Smolná dvousekundová penalizace na osmé brance přiřadila ale českému týmu stříbrnou medaili.

„Čekal jsem, že Kája bude opět bude patřit do světové špičky. Na tréninku bylo vidět, že na to má. Netušil jsem ale, jak si s tlakem a premiérou mistrovství světa poradí Tonička. Ze začátku mi přišla z té obrovské akce trochu zaražená, ale každým momentem si věřila víc a víc. A když Kája získala stříbrnou medaili, tak mi řekla, že když má medaili ségra, chce ji také," řekl k závodům spokojený otec Vladislav Galuška.

Dalším vrcholem sezony bude pro obě sestry ME juniorů a závodníků do 23 let ve slovinském Solkanu, které se koná 24. až 28. srpna.