Poslední dubnový den se na atletickém stadionu Pod Hůrkou uskutečnilo okresní kolo štafetového poháru základních škol. Závodu se za poměrně solidního jarního počasí zúčastnilo celkem devět základních škol klatovského okresu (ZŠ Klatovy Tolstého, ZŠ Horažďovice Komenského, ZŠ a MŠ Železná Ruda, ZŠ Klatovy Plánická ulice, ZŠ Sušice Lerchova, Masarykova ZŠ Klatovy, ZŠ a MŠ Dolany, ZŠ Pačejov a také ZŠ a MŠ Bezděkov).

Uspořádání okresního kola se zhostila ZŠ Klatovy, Plánická ulice, a rozhodčí z klubu Atletika Klatovy. Celkem se o plynulý chod závodu staralo třináct rozhodčích a čtrnáct pomocníků z řad žáků školy. Při prezentaci škol byla všem učitelům vydána startovní čísla, náramky, píšťalky a propagační plakát.

Po dokončení změn nahlášených při prezenci byli závodníci vyzváni ke společné rozcvičce. Ta probíhala v režii žáků ZŠ Klatovy, Plánická ulice, kteří si samostatně nebo ve dvojici rozebrali závodníky jednotlivých škol k rozklusání a rozcvičce. Tak se mohli doprovázející učitelé zúčastnit porady, kde byli informováni o průběhu celého štafetového závodu.

Po rozcvičce následoval slavnostní nástup a zahájení závodu. Závod byl zahájen štafetou 8x100 metrů 1.-3. tříd a doplňkovými disciplínami, hodem medicinbalem a skokem dalekým z místa kategorie 4.-5. tříd. Žáci mladší kategorie odběhli tři rozběhy, ve kterých spolu závodily vždy tři školy. Po skončení doplňkových disciplín v kategorii starších žáků došlo k výměně mezi sektory a ke štafetám na 8x 100 metrů se rozběhli také natěšení žáci 4.-5. ročníků.

Mladší kategorie se pustily do hodu medicinbalem a skoku dalekého z místa. Dříve, než se žáci pustili do posledních bojů ve štafetách na 8x200 metrů, byli vyhlášeni vítězové doplňkových disciplín. Školy byly postaveny do finálových bojů podle průběžného pořadí.

Už po doběhu štafet bylo jasné, že ZŠ Klatovy, Tolstého, si jasně třemi vítězstvími v jednotlivých štafetách vybojovala celkové vítězství. O stříbrné medaili nebylo také pochyb, protože tu vybojovala škola ZŠ Horažďovice, Komenského, také třemi druhými místy. Proto největší souboj byl nakonec sveden o sadu bronzových medailí. Po velmi vyrovnaném souboji nakonec zvítězila ZŠ a MŠ Železná Ruda před domácí ZŠ Klatovy, Plánická, a vybojovala tak krásnou bronzovou placku.

Při závěrečném vyhodnocení byli závodníci dekorováni samotným krajským garantem této soutěže panem Miroslavem Neuwirtem, který mezi vítězná družstva rozdělil tři poháry, medaile a diplomy. Akce proběhla za velmi příjemné atmosféry a bylo na dětech vidět, jak moc závody prožívaly.

Nejenom děti, ale i paní učitelky závody zdravě prožívaly a fandily, tím byly velkou oporou svým žákům a byly i velkou oporou organizátorům. „Z pozice ředitele závodu bych rád pochválil a poděkoval také všem, kdo se podíleli na přípravě a realizaci závodu, tedy rozhodčím z Atletiky Klatovy a žákům ZŠ Klatovy, Plánická ulice.“ „Bez jejich pomoci a odpovědného přístupu k celé akci si nedokážu uspořádání takového závodu ani představit a strašně moc oceňuji jejich obětavost a spolehlivost. Moc jim všem děkuji,“ uvedl za realizační tým naprosto spokojený ředitel závodu Václav Šelmát.

Ilustrační foto.
Mladší žáci Hrádku loupili ve Strážově