Letos se dvanáct žáků této třídy probojovalo až do finále celorepublikové soutěže PREVENTAN CUP. Janovičtí začali už od třetí třídy, kdy sbírali zkušenosti v okrskových soutěžích, v loňském roce už dosáhli na druhé místo v okresním kole.

Letos už své dvouleté zkušenosti dokázali zúročit. Nejprve porazili osm družstev okrsku Nýrsko a postoupili do okresního kola. Tam všech sedm soupeřů porazili znovu jasně 2:0 na sety. Tímto úspěchem si vybojovali postup za klatovský okres do krajského kola v Tachově,“
V krajském kole se jim také dařilo, porazili ZŠ Tachov, ZŠ Tymákov, ZŠ Staňkov, ZŠ Rokycany, ZŠ Nepomuk, ZŠ Horní Bříza znovu 2:0 na sety. Vítězné tažení jim vyneslo postup na celorepublikové finále Preventan Cupu, které se konalo v městysu Pecka v Královehradeckém kraji. Páťáci spojili třídenní finálové boje s výletem pro celou třídu, na který je jeli podpořit i žáci z 3. A.

Ve finálových utkáních byli Janovičtí nalosováni do skupiny s třemi sportovními školami, a to ZŠ Sadská, ZŠ Karlovy Vary a ZŠ Kopřivnice. Ve skupině hrál každý s každým, a přestože Janovice ani jednou nezvítězily, prohrály vždy nejvýše o tři životy.

Druhý den se hrálo play-off. To znamenalo, že pokud by Janovičtí porazili ZŠ Kroměříž, postoupili by do závěrečných bojů. „Snažili jsme se, dali jsme do hry srdce, bojovnost, ale psychická újma z bojů z minulého dne a chybějící kapička štěstí způsobily, že jsme tento zápas prohráli o jeden jediný život s pozdějším vítězem celého Preventan Cupu a to skórem 9:10. Potom už jsme se nezvedli, i když jsme ještě hráli o 9. místo se ZŠ Příbram též těsně 8:10. Ale zkušenost a atmosféru nám však nikdo nevezme. Hráli jsme čestně, bojovali jsme do úplného vyčerpání,“ pochválila své svěřence učitelka Štěpánka Hrachová.

Janovickou ZŠ reprezentovali: Jana Antošovská, Jakub Baier, Miroslav Blaško, Tomáš Čermák, Ladislav Jelínek, Marko Kubalak, Štěpán Marek, Petra Nová, Matěj Novotný, Eliška Petrušková, Sára Šimonovičová, Michaela Tíchová.

„Tohoto klání bychom se nemohli zúčastnit bez velké podpory řady našich sponzorů, poděkování patří též autobusové firmě,“ dodala Hrachová.

I když janovičtí bojovníci skončili až na děleném 11. – 16. místě, byla pro ně účast ve finále úspěchem.

„Vybíjenou nějak extra netrénujeme, jenom při tělocviku a některé děti chodí na pohybové hry k paní učitelce Jandové. O to větší úspěch to je – malá škola ze Šumavy se dostala mezi nejlepších šestnáct škol z celé republiky a z toho jich bylo dvanáct sportovních. Děti to dokázaly hlavně díky tomu, že jsou úžasná parta, znají se od první třídy, ví, co můžou od druhého čekat, jakým způsobem kdo hraje, samy si rozdělily role a mají ohromného hráčského ducha. Také je úžasně podporovali spolužáci, kteří s námi v Pecce byli. Protože se tato soutěž hraje v kategorii 3. až 5. tříd, tak příští rok už nastoupí jiný tým, pro ty moje děti to bohužel končí,“ řekla s trochou smutku učitelka Štěpánka Hrachová, která s janovickými páťáky došla až na republiku.

I samotný úspěšný tým byl spokojený. „Je to moc hezký pocit, dostat se až na republiku, to se nedá ani popsat. Je pravda, že tam už to bylo hodně těžké,“ vzpomínala Michaela Tíchová.

„Po skončení finále jsme naše výkony slavili, samozřejmě s paní učitelkou i ostatními spolužáky, kteří byli rádi, že s námi mohli jet a pořádně nám fandili,“ smála se Petra Nová.

„Vybíjená mě baví. Je nejenom o sportu, ale také o chytrosti a logice,“ řekl Jakub Baier. „Nejvíc se mi líbilo, když jsme vyhrávali. Na republice to už bylo těžké, ale líbilo se mi tam,“ přidal se Marko Kubalak.

„Bylo to super, hezky jsme si ty tři finálové dny užili. Že jsme se dostali tak daleko je tím, že jsme poctivě trénovali a jsme dobrá parta a máme dobrou paní učitelku,“ pochlubila se Jana Antošovská.

„I doma byla pochvala, že jsme se dostali tak daleko, jenom prý škoda, že jsme nevyhráli. Tak jsem jim řekl, že tam byly skoro samé sportovní školy,“ řekl Ladislav Jelínek.

„Vybíjená mě baví, nejvíc se mi na ní líbí vybíjení. Mám rád i jiné sporty, hraji florbal a fotbal,“ řekl kapitán týmu Matěj Novotný. Poslední člen družstva, který byl ve školní lavici Miroslav Blaško dodal: „Byli jsme dobří, protože nás vybíjená baví.“