Bronzové medaile z mistrovství České republiky středních škol ozdobily florbalisty z týmu Gymnázia Jaroslava Vrchlického Klatovy.

Začínali v lednu

Cesta za nečekaným úspěchem začala pro studenty začátkem ledna, když vyhráli krajské finále a postoupili do kvalifikace na MČR. V ní nepoznali hořkost porážky a mohli začít trénovat na republiku. Před odjezdem ale nebylo jisté, jestli budou kompletní, protože onemocněly dvě opory - Vojtěch Opl a Pavel Rajal. „Snad se ještě kluci dají dohromady, protože pokud budeme kompletní, myslím, že rozhodně máme šanci na medaili,“ přál si před odjezdem dozor a kouč týmu, učitel klatovského gymnázia Richard Ekert, který s kluky prošel celou dlouhou cestu až do republikového finále. A obě jeho přání se splnila, Opl i Rajal se republikového finále zúčastnili a klatovští gymnazisté vybojovali stupně vítězů.

Kvalitní soupeři

Na rozdíl od předchozích kol se republikové mistrovství, které se konalo v Jedovnici u Brna a zúčastnilo se šest týmů, hrálo nejdříve ve dvou základních skupinách. První dva týmy z každé skupiny se pak střetly křížem o finále, poražení se utkali o 3. a 4. místo. Klatovští florbalisté se do semifinálové skupiny probojovali, ale v ní narazili na pozdějšího vítěze, gymnazisty z Prahy. „Bylo to nejlepší mužstvo na turnaji, byli o třídu lepší. Měli v kádru ligové hráče a bylo vidět, že jdou jen pro vítězství,“ uvedl Ekert. Podle toho také výsledek vypadal – Klatovští prohráli 3:10. Ale byli jediným týmem, který favoritům dokázal během celého klání nastřílet tři góly, což bylo nejvíce.

Gymnazisté z Klatov ale boj o medaili nevzdali. V utkání o 3. místo se střetli se svým přemožitelem ze základní skupiny, gymnáziem z Trutnova. Tentokrát svému soupeři porážku 3:4 oplatili. Utkání skončilo nerozhodně a o zisku bronzu rozhodovaly nájezdy. Ty skvěle zvládli Klatovští, když proměnili všechny tři na rozdíl od Trutnova, který neuspěl ani jednou. „Celkový dojem z finále byl skvělý, atmosféra zvlášť v bojích o konečné umístění byla fantastická. Kluci byli s výsledkem hodně spokojení, protože soupeři byli opravdu kvalitní. Zaslouží za svůj výkon velkou pochvalu,“ dodal Ekert.

Měli i fanynky

Klatovští „bronzoví kluci“ si v předchozích dvou kvalifikacích stěžovali na zimu a špatné sprchy, ale v Jedovnici už byli konečně spokojeni. „Sice jsme bydleli na ubytovně daleko od ostatních týmů, takže žádná družba (smích), ale byl to luxus. Jinak obrovská radost z třetího místa a výborná atmosféra, jako na mistrovství. Hodně nám v posledním utkání fandili Pražané a Jihlavané, byli jsme dost oblíbení, byly i fanynky,“ usmíval se Vojtěch Opl.
„Těšili jsme se, už když jsme tam jeli, a bylo to fakt super. Sice jsme si ze začátku moc nevěřili, hrajeme jen „amatérku“ a tam byli hráči z vyšších soutěží, ale nakonec jsme to zvládli. A bojový pokřik? Ten jsme radši nedělali, protože když jsme ho naposled použili, tak jsme prohráli (smích). Příští rok do toho půjdeme samozřejmě znovu, jen asi už nebudeme moci v této sestavě kvůli věkové kategorii,“ řekl kapitán týmu Miroslav Kodýtek.

Na třetí místo v republice byli hrdí florbalisté, jejich spolužáci i ředitel klatovského gymnázia Jiří Šlégl: „Je to úspěch, a o to větší, že jsme ho nečekali. Je to jedno z nejlepších umístění našich studentů za poslední dobu. Celý tým a jejich vedoucí zaslouží blahopřání a doufám, že to bude dobrá motivace pro kluky i pro další studenty.“