Se startovním číslem jedna byl na trať vypuštěn hladový rekordman Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem, kteří letos touží po šestém triumfu na prestižním podniku, jenž je započítáván do seriálu mistrovství ČR v rallye. Hned za obhájcem loňského prvenství se do zdolání 170 náročných kilometrů ve čtrnácti rychlostních zkouškách pustil také plzeňský jezdec Václav Pech mladší, který v loňském ročníku kvůli karambolu v předposlední rychlostní zkoušce, obsadil až jedenácté místo. Jako třetí vyjel ze startovní rampy Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem. Tato silná trojka ovládla první tři pozice v březnu na Valašsku (Valašská rallye) a je favoritem i v malebném prostředí Plzeňského kraje.

28. Historic Vltava Rallye - start KlatovyZdroj: Deník / Martin ManglO dvě a půl hodiny dříve se na start dostali také piloti historických vozidel závodící ve 28. ročníku Historic Vltava Rallye. Za mohutného potlesku byl jako první ze startovní rampy vypuštěn italský jezdec, který už dlouhá léta závodí pod pseudonymem Lucky. Ten je zároveň širokou veřejností se svým vozem Lancia Delta HF Integrale 16V považován za jedničku i na letošním závodu Historic Vltava Rallye.

28. Historic Vltava Rallye - start KlatovyZdroj: Deník / Martin ManglPo třech erzetách (RZ 1 Klatovský okruh, RZ 2 Chudenínská, RZ 3 Koráb) v soutěži historických automobilů vede podle očekávání Lucky. Osmnáct vteřin na borce z Apeninského poloostrova ztrácí Vlastimil Neumann (ten první RZ vyhrál) a průběžnou třetí příčku drží Rakušan Karl Wagner. Několik jezdců přišlo o šanci na dobrý výsledek už před závodem, neprošli totiž technickou zkouškou. Další závodníci skončili kvůli různým problémům během prvních tří erzet.

Po oblíbeném Klatovském okruhu mezi „Šumavou“ vedl Jan Dohnal před Janem Černým a Janem Kopecký. Po druhé RZ (Chudenínská 8,85 km) se však již měnilo pořadí do očekávaných not. Vede Jan Kopecký před Václavem Pechem mladším (o 8,8 vteřiny) a Filipem Marešem (o 18,5 sekund).

54. Rallye Šumava Klatovy - start Klatovy.Zdroj: Deník / Martin ManglPáteční etapa, která má celkem šest rychlostních zkoušek, se jede až do pozdních nočních hodin. Online výsledky můžete sledovat na www.pamk.cz. Obě ostře sledované soutěže pokračují v sobotu, odpoledne pak bude jasno o vítězích.

Klatovy (na archivním snímku) jedou do Tachova.
Tachov hostí derby. Přijedou Klatovy
Dakarský pilot Martin Macík (na snímku vlevo) vyrazí společně s Janem Brabcem (vpravo) na Rallye Šumava.
Startuje Rallye Šumava. Největším favoritem je rekordman Kopecký
Team USA U12 dívky - BC Benešov (ve žlutém) U12 10:16 - fotogalerie z pátečního zápasu.