Kosnar si v Jyväskylä 24. místem zopakoval nejlepší své umístění v závodě RBCI, kterého dosáhl v minulém roce v americkém Saint Paul. „Dvacáté čtvrté místo není špatné, ale postup mezi šestnáct nejlepších byl blízko. V jízdě mezi „32“ jsem se dostal na první místo před Scotta Croxalla, což je bývalý šampion a patří mezi pět nejlepších jezdců na světě. Byl to pro mě neskutečný pocit, kterým jsem se nechal trochu unést a začal jsem s ním závodit, místo toho abych si hlídal postupovou pozici. Byl tam jeden skok, skákal jsem ho opatrně a jak jsme se se Scottem strkali, tak jsem ztratil rychlost a poodjel mi. Pořád jsem měl ale velký náskok na třetího jezdce, jenže jsem udělal chybu na dropu (skok na snížený terén – pozn. aut.), který jsem nedoskočil a upadl jsem. Než jsem se zvedl, tak jsem se propadl na třetí místo, na kterém jsem jízdu dokončil,“ popsal své smolné vypadnutí Kosnar, kterého mohla aspoň těšit pochvala od vedoucího jezdce světového šampionátu Marca Dallaga za předjetí Croxalla, který nakonec skončil v závodě celkově druhý.

Václav Kosnar z Klatov na závodě Red Bull Crashed Ice 2018 ve finském městě Jyväskylä.

TVRDÝ PÁD

Z Jyväskylä se závodníci přesouvali ještě více na sever, zhruba 250 km za polární kruh, do lyžařského střediska Saariselkä, kde se druhý únorový víkend konal čtvrtý závod Riders Cupu. „Přesouvali jsme se vlakem, takže už jen ta cesta ledovou finskou krajinou byl velký zážitek,“ zavzpomínal na Finsko Kosnar, kterého mrzelo jen, že se mu nepoštěstilo vidět polární záři.

Také ve druhém závodě ve Finsku se klatovský závodník dostal mezi 32 nejlepších. „V jízdě ve „32“ jsem zaspal na startu. Podařilo se mi pak dostat na druhé místo, o které jsem celý závod bojoval s Johnem Fischerem z Kanady. Před poslední zatáčkou se kolem mě prohnal, já jsem se chtěl ještě na posledním skoku dostat před něj, ale šel jsem moc do strany, skončil jsem nohama ve sněhu a tvrdě dopadl na led. Naštěstí nepraskaly kosti, ale jen chrániče,“ popsal nepříjemný okamžik Kosnar, který si ze severu Finska přivezl 37 bodů za 25. místo. Závod v Saariselce se povedl Kosnarovu kolegovi a parťákovi Michaelu Urbanovi, který skončil pátý.

SAUNY JSOU VŠUDE

Kosnar, který už včera zamířil ke třetímu podniku RBCI do francouzké Marseille, si z Finska přivezl i mimosportovní zážitky. „Po závodě v Jyväskylä jsme vzali s Urbim běžky a vyrazili si prohlédnout okolí. Je tam jeden kopec, na kterém jsou skokanské můstky a také sjezdovka s boulemi, kde se zrovna jel závod. Sluníčko je ve Finsku níž, v Saariselce se jen povalovalo na obzoru a večer zase zalezlo. Je také jinak zbarvené, všechno je do oranžova. To se mi hodně líbilo. Chtěli jsme udělat pár fotek, ale hrozně rychle nám zmrzly prsty na rukou. Na hotelu byly sauny i na pokojích, jeden večer jsme po sauně vyběhli ven a zchladili se ve sněhu,“ řekl Kosnar, který na závěr poděkoval plzeňským kamarádům za rychlé obstarání nových chráničů.

V celkovém hodnocení světového šampionátu, který se skládá ze závodů Red Bull Crashed Ice i Riders Cupu, patří Kosnarovi 29. příčka. V Riders Cupu je na 19. místě.