Kromě hráčů z Česka přijeli své síly změřit šachisté z Německa, Slovenska, Rakouska a poprvé zde bylo možné spatřit účastníky z Holandska, vzdálené Malty, Turecka nebo dokonce exotické Jihoafrické republiky. Jak již bývá v Klatovech zvykem, bojovali hráči po celých devět dní ve dvou výkonnostních skupinách, v turnaji A, kterého se zúčastnilo 92 šachistů a v B turnaji, kde v letošním roce zasedlo za šachovnice úctyhodných 108 šachistů s výrazným zastoupením mládeže. Mezi účastníky bylo možno najít mnoho borců, kteří pravidelně hrají extraligu nebo první ligu dospělých nebo vozí medaile z nejvyšších republikových soutěží mládeže či dokonce z mistrovství Evropy.

Stejně jako v minulých letech se klatovský festival konal jako přebor České obce sokolské a Župy Šumavské a kromě dvou hlavních turnajů si řada zájemců změřila síly v bohatém doprovodném programu: turnaji v bleskovém šachu, třech turnajích v rapid šachu (v kategoriích mládež, senioři a open), bojovalo se dokonce i za pingpongovými stoly, pod volejbalovou sítí a nechyběl ani turnaj v malé kopané.

TURNAJ A – UNILEASING OPEN

Jen málokdo očekával, že pohár pro vítěze a finanční odměnu za první místo ve výši 10 000 Kč ukořistí někdo jiný než velmistr Petr Neuman hájící barvy oddílu GROP Praha. Neuman byl největším favoritem turnaje a svoji sedmnáctou účast v Klatovech proměnil v již jedenácté vítězství. Od začátku se pohyboval na předních místech, v devíti partiích povolil svým soupeřům pouze tři remízy a ziskem 7,5 bodu s přehledem zvítězil před turnajovou trojkou Vojtěchem Kovářem z Unichessu Praha a mladým Petrem Hollanem z OAZA Praha.

V turnaji si výborně počínala klatovská mládežnická naděje Tomáš Hurdzan, který dokázal remizovat s druhým nasazeným Janem Turnerem, stejně jako s mezinárodními mistry Ivanem Juřkem a Ivanem Hausnerem, a obsadil jako nejlepší klatovský hráč skvělé 10. místo. V soutěži družstev na vítězství dosáhlo družstvo OAZA Praha, nejlepší ženou byla Adéla Zákoucká a nejlepším seniorem se stal plzeňský Pavel Čečil.

TURNAJ B – SOPHIA CUP

Sto osm hráčů bojovalo v B turnaji o pohár pro vítěze, patnáct finančních cen a také o řadu věcných cen pro nejlepší v mládežnických kategoriích. Boj o první místo byl velmi napínavý, když hráči na prvních třech místech získali shodný počet sedmi bodů. O vítězi tak rozhodovalo až pomocné hodnocení. Z poháru za první místo se nakonec radoval první nasazený Milan Kotva ze Svitav před dvojicí dobrovických hráčů – Janem Kastnerem a Janem Mejzrem.

Z domácích hráčů se nejvíce dařilo Martině Kocandové, která obsadila 26. místo ziskem 5,5 bodu. Cenu pro nejlepší hráčku získala brněnská Eliška Vavřínková, nejlepším seniorem byl zaslouženě vyhlášen celkový vítěz B turnaje Milan Kotva. Nejstarším účastníkem festivalu se stal třiaosmdesátiletý Jaromír Matějka. Zajímavá situace nastala při vyhodnocení nejmladšího účastníka, protože pořadatelé museli připravit hned dvě ceny, neboť nejmladšími účastníky se stala dvojčata Tadeáš a Jan Velkoborští z domácího Sokola Klatovy. V jejich „bratrovražedné" partii se radoval Tadeáš.

PŘEBOR ČOS A ŽUPY ŠUMAVSKÉ

Klatovský turnaj se již 21 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos, kdy nejlepší sokolové z několika oddílů bojují o přebornické tituly v kategoriích muži a ženy. Letos se mezi Sokoly nejvíce dařilo domácím, když se vítězem stal Tomáš Hurdzan před svým oddílovým kolegou Filipem Šimůnkem, třetí místo pak vybojoval Štěpám Filipi ze Sokola Vyšehrad. Mezi ženami se z prvenství radovala Martina Kocandová z Klatov.

Karel Nováček