Tentokrát se sušickým divákům představil hned ve třech disciplínách – hodu diskem, běhu na 110 m překážek a v běhu na 300 m. Česká atletická hvězda zvítězila v jednom ze svých vystoupení, v běhu na 110 m př. časem 15,03 s. Kvůli odstoupení favoritů této překážkové trati, reprezentanta Mazáče a Slováka Janečka, stačil Šebrlemu k vítězství i opatrnější sprint.

Hlavní vrcholy

Sušický memoriál má dva hlavní vrcholy – Velkou cenu města Sušice v běhu na 100 m mužů a Memoriál Ladislava Nešpora v běhu na 400 m překážek.

Vítězem 37. ročníku Velké ceny města Sušice v běhu na 100 m se stal český reprezentant ze Spartaku Praha 4 Rostislav Šulc, který i v silném protivětru přes 2,5 m/s dosáhl času 10,80 s. Těsně za ním vpadli do cíle sprinteři pražské Dukly Pavel Maslák (10,83 s) a Václav Zich (10,85 s).

V 5. ročníku Memoriálu Ladislava Nešpora na 400 m překážek mužů získal první cenu Josef Prorok z pražské Slávie po nejlepším letošním českém výkonu (51,01 s) před svým oddílovým kolegou Václavem Barákem (51,81 s) a Michalem Uhlíkem, hájícím barvy Kroměříže (52,95 s ).

„Před letošním mítinkem byla avizována kvalitní účast závodníků, která se z větší části nakonec potvrdila, avšak mnoha špičkovým výkonům zabránilo velmi chladné počasí. Teplota klesla na 12 stupňů Celsia a i déšť zkropil tartanovou dráhu. Počasí a neúčast některých závodníků ale nakonec pozitivní dojem z vydařeného mítinku nepokazily," uvedl ředitel závodu Zdeněk Nešpor.

Začínala mládež

Už úvodní závody nejmladších nadějí  – žáků a žákyň na 60 m – roztleskaly diváky. Vítězný Martin Hes ze Škody Plzeň zaběhl výborných 7,49 s a také druhý v cíli, chebský David Richter, zaběhl kvalitních 7,59 s. Čtvrtým místem a časem 8,60 s potěšil domácí diváky Dominik Tesař z pořádající TJ Sušice. Mezi žákyněmi zvítězila Sára Janušková z SKP Union Cheb výkonem 8,32 s. V Malé ceně města Sušice na 100 m dorostenců získal vítězství domažlický Jakub Ledvina časem 11.65 s.

Krátké tratě

Ve sprintu žen diváci viděli jeden z očekávaných vrcholů dne. Vítězná česká reprezentantka Kateřina Čechová zaběhla velmi dobrý čas 11,75 s, ale před závodem pomýšlela na lepší výkon. Běh na 100 m byl s 26 závodnicemi nejpočetněji obsazenou disciplínou mítinku.

Běhy na 300 m byly podle očekávání výkonnostním vyvrcholením závodů. Mezi ženami excelovala ve výborném výkonu 37,74 s štafetová reprezentantka Jitka Bartoníčková z USK Praha před Andreou Školovou ze Škody Plzeň (40,30 s). Na stejné trati mužů předvedl ve velmi chladném večerním počasí fantastický běh Pavel Maslák z Dukly Praha a vítězným časem 32,35 s zaostal pouze tři setiny sekundy za českým rekordem. Pavel Maslák je českou medailovou nadějí pro letošní mistrovství Evropy v atletice.

Dlouhé tratě

Velmi početně byly obsazeny běhy na 1000 m. V mužích diváci viděli rekord sušického stadionu v podání Jana Kubisty z Dukly Praha (2:25,35 min.), který zvítězil před kladenským Ondrou Klesnilem (2:28,45 min.) a loňským vítězem Vladimírem Bartůňkem ze Škody Plzeň (2:28,86 min.). Přitom v tomto závodě nastoupilo úctyhodných dvacet závodníků.

Ve stejné disciplíně žen utekly všem soupeřkám domácí sušické závodnice. Zvítězila Martina Brejchová (3:06,85 min.) před juniorkou Lucií Šimečkovou (3:08,01 min.).

Hejnová šla naplno

Sušický mítink je charakteristický i tím, že jsou zde k vidění prakticky všechny překážkové tratě. Letos pořadatelé opět zařadili i netypický závod na 300 m př. žen, ve kterém česká olympionička Zuzana Hejnová se sice nedostala pod 40 s (40,54 s), ale ukázala, že i v chladném počasí je možno závodit naplno a prát se s nepříznivými podmínkami.

Dálka a disk

Kromě běhů mohli diváci sledovat i několik technických disciplin. Ve slabě obsazeném skoku dalekém mužů viděli vítězství a průměrný výkon Tomáše Nešvery z Kabla KLADNO (7,17 m). Naopak v početně hojně obsazeném skoku dalekém žen zvítězila solidním výkonem 5,92 m česká sedmibojařská reprezentantka Jana Korešová z USK Praha.

Poprvé byl letos zařazen do programu hod diskem. V disku žen zvítězila Kateřina Klausová z pražského Olympu (49,08 m) před sušickou dorostenkou Radkou Hambergerovou, která se prezentovala pěkným výkonem 32,53 m. Ve stejné soutěži mužů pak dosáhl nejdelšího hodu (52,88 m) Marek Bárta z SSK Vítkovice, pátý nejlepší diskař loňského mistrovství světa juniorů.

Mítink se vydařil

„Přes chladné počasí a nervozitu některých hvězd, pramenící z prudkého zhoršení počasí, můžeme letošní Memoriál Ladislava Nešpora a Ády Blahůta hodnotit pozitivně. Viděli jsme několik opravdu špičkových výkonů evropské úrovně, počet celkem startujících účastníků závodů byl nejvyšší za poslední tři roky a v popředí výsledků bylo vidět i několik sušických nadějí. Letos však nejvyšší uznání zaslouží diváci, kterých se zde sešlo asi nejvíce od otevření nové dráhy před sedmi lety a vydrželi vytrvalým potleskem povzbuzovat atlety i v ne právě příznivém počasí. Atmosféru udržoval tradičně fundovaným moderováním Jacek Přibáň, známý atletický odborník a místopředseda Českého atletického svazu," zhodnotil závody Nešpor.