V pravé poledne odstartovalo od kulturního domu dvaapadesát závodníků všech věkových kategorií oslavit konec roku zdravým pohybem. Nejmladší ve startovním poli byla Jolanka Vichrová (roč. nar. 2010), nejstaršími Alois Šatra a Vlastimil Vinter (roč. 1958).

„Pro děti jsme připravili opět dvě tratě. Menší běží kilometrovou trasu na fotbalové hřiště, kde je čeká tradičně sladkost, a pak běží zpět ke kulturnímu domu. Starší děti, které jsou už rychlé jako blesk, běží jeden a půl kilometru. Pro ženy jsme připravili trasu dlouhou 3,3 kilometru, muži se o vítězství utkají na čtyřkilometrové trati,“ uvedla jedna z organizátorek Miroslava Kropáčková z TJ Tatran Velké Hydčice.

Přestože byl poslední den roku, počasí opět organizátorům přálo. Vykukovalo sluníčko, nefoukal vítr a teplota byla vcelku příjemná. Díky počasí se podařilo připravit i kvalitní tratě pro dospělé kategorie. „Ráno trochu přimrzlo, proto tratě nejsou moc blátivé a kluzké kromě „sešupu“ v lese. Jinak závodníci běželi po upravených cestách a na trávě, prostě ideální podmínky,“ popsala Kropáčková.

Výsledky 15. ročníku:

Děti do 6 let (6 závodníků: 1. Adéla Veringerová (Pačejov), 2. Eliška Kropáčková (Velké Hydčice), 3. Hynek Vichr (Dlouhá Ves).

Děti nad 6 let (9 závodníků): 1. Jiří Motl (Horažďovice), 2. Eva Chalušová (Týnec u Horažďovic), 3. Milan Michálek (Horažďovice).

Ženy (12 závodnic): 1. Pavla Valachová (Týnec u Horažďovic, 15.55 min.), 2. Dana Šatrová (Střelskohoštická Lhota, 21.20 min.), 3. Jana Kotrbová (Velké Hydčice, 24.30 min.).

Muži do 35 let (11 závodníků): 1. Petr Kotrba (Velké Hydčice, 17.30 min.), 2. Karel Cibulka (Strakonice, 20.15 min.), 3. Milan Kapusta (Vodňany, 21.40 min.).

Muži nad 35 let (14 závodníků): 1. Marek Melíšek (Žichovice, 16.15 min.), 2. Alois Šatra (Velké Hydčice, 16.16 min.), 3. František Chaluš (Týnec u Horažďovic, 17.20 min.).

Nikoho moc nepřekvapilo, že jako první doběhl do cíle talentovaný fotbalista Jiří Motl. „Škoda, že se mnou nemohl běžet kamarád, takhle jsem neměl konkurenci. Docela rád bych zkusil příště běžet za muže, tam už to tak jednoduché nebude,“ plánoval Jirka, který už je tradičním účastníkem hydčického běhu.

Největší radost ze závodu i z umístění mají ti nejmenší. Ze svého prvního vítězství ze tří startů se radovala čtyřletá Adélka Veringerová z Pačejova. „Mám velkou radost, běželo se mi hezky a příště přijdu znovu,“ usmívala se Adélka, se kterou běžela maminka, která jí ale prý vůbec nepomáhala.

V cíli druhé, tradiční domácí závodnici Elišce Kropáčkové, která běžela s tatínkem, se závod také moc líbil. „Když doběhneme na hřiště, tak je tam připravená žlutá taška a v ní bonbóny. Můžeme si ho vzít a běžíme zase zpátky. Příště určitě zase poběžím,“ slibovala Eliška.

O vítězství a prestiž ale bojují na trati hlavně muži. „Trať byla tak akorát, počasí vyšlo, takže se dobře běhalo. Jezdím sem vždy, když mi to zaměstnání dovolí. Hraji tu fotbal, takže sem jezdím s kamarády zapít konec roku. Že vyhraji, jsem vůbec nečekal. Jsem totiž po noční. Asi jsem zvolil dobrou taktiku, protože v posledních sto metrech jsem dohnal soupeře a nakonec jsem ho v cíli o necelý metr předběhl,“ řekl v cíli nejrychlejší muž Marek Melíšek z Žichovic.

Vyzkoušet si trať v kategorii žen přišla i domácí Jana Kotrbová. „Závodila jsem tu naposled předloni a dříve jako malá, teď mě přemluvil taťka, abych to zkusila znovu. Dobrý, akorát to trochu klouzalo na kamenech. Ale asi budu muset začít víc trénovat,“ vydýchávala se v cíli Jana.

Na vyhlášení 15. ročníku byli oceněni nejlepší tři závodníci v každé kategorii. Navíc si všichni odnesli pamětní certifikát o účasti a všechny děti drobné dárky.