Beseda, která byla úvodní z cyklu s názvem Na Dvou Kolech přilákala do kulturního domu v Točníku na dvě stovky diváků.

Mluvilo se o nejtěžším motoristickém závodě na této planetě, o Rally Paříž–Dakar, konkrétně o ročníku 1998. Tento ročník byl z pohledu českých účastníků velmi úspěšný, Karel Loprais vyhrál kategorii kamionů, Zloch dosáhl úspěchu v motocyklech. Byl to ale také ročník, ve kterém byla česká výprava přepadena bandity a byla jí ukradena závodní Tatra.

„Dvacátý ročník byl jeden z nejtěžších, který se kdy jel. Na jeho startu bylo 173 motorek a po 10 593 kilometrech, z nichž bylo 5219 měřených, dojelo do cíle 41 motorkářů. Jedním z nich byl i Stanislav Zloch, který dojel na celkovém desátém místě. To je výsledek, který žádný český motorkář dodnes nepřekonal. Navíc vybojoval i cenu Thiery Sabina, která je udělována nejlepšímu amatérskému závodníkovi, který nejrychleji dojede tu nejdelší a nejtěžší etapu závodu," vysvětlil organizátor besedy Jan Dvořák.

Posledním účastníkem besedy byl klatovský novinář Richard Beneš, který se dvacátého ročníku Dakaru účastnil v rámci své profese. „V té době nebyl internet, zprávy ze závodu jsme večer posílali jedním faxem, který byl k dispozici v tiskovém středisku. Bylo to nekřesťansky drahé. K tomu na novináře čekaly nástrahy pouště, stejně jako na závodníky," řekl na besedě Beneš.

Zloch vzpomíná na Dakar jako na dobrodružství a boj o život. „Měl jsem výhodu, že jsem jel v dobře zajištěném továrním týmu. Ale trať byla pro všechny stejná, bylo to náročné, viděl jsem jezdce, kteří kolabovali z horka, kteří spadli ze stroje a nemohli ho zvednout," konstatoval Zloch.

Oba účastníci legendární rallye se shodli na tom, že na Dakaru bylo skvěle zajištěné jídlo a mizerná hygiena. „Jídla bylo opravdu dost a bylo velmi kvalitní. Bylo vidět, že to pořádají Francouzi. Na to si nemůžeme stěžovat. Větší „sranda" byla hygiena. Sprchovali jsme se za pomoci kbelíku s vodou. Sprchový kout byla jen slaměná zástěna. Podobně vypadaly i toalety. Ti z nás, kteří měli slabší povahu proto chodili raději za tmy do pouště," vzpomínal se smíchem Zloch.

Beneš vzpomínal na to, jak francouzští žurnalisté měli protekci u francouzských pořadatelů. „Teoreticky jsme se měli střídat v novinářském vrtulníku. V praxi to vypadalo tak, že létali Francouzi, pak dlouho nikdo a pak zase Francouzi. Nicméně poté, co jsme v tiskovém středisku udělali revoltu, se dostalo i na ostatní," sdělil Beneš.

Oba účastníci rallye odpovídali na otázky diváků. Jedna z nich byla, zda by se chtěli do Afriky vrátit. „Myslím, že asi ne. Stálo to za to, byl to životní zážitek, ale už mám nějaké roky," shrnul Zloch.

Pořad Na Dvou Kolech bude pokračovat, pravděpodobně na začátku března, opět v Točníku