Česká „20“ se dostala až do finále, kde oplatila Kanadě porážku ze skupiny a získala titul mistra světa. Krůček od zlatých medailí byla i česká reprezentace U18, kterou ve finále čekala také Kanada. Po vyrovnaném průběhu se z vítězství radoval zámořský celek a česká „18“, kterou jako kapitán vedl Nicholas Kaňák z Klatov, získala stříbro.

„Prohra ve finále hodně bolela, ale s odstupem času si uvědomuji, že stříbrná medaile je obrovský úspěch. Zklamání to ale bylo velké, na Kanadu jsme měli, jenomže se hraje na góly, a těch dal soupeř víc než my. Ale aspoň že mistrovství vyhráli kluci z U20, takže se do Česka zlatá medaile přivezla,“ řekl k finále mladý Klatovan, který hraje hokejbal za TJ Snack Dobřany, ale hlavním sportem pro něj zůstává hokej, ve kterém hájí barvy HC Škoda Plzeň.

MS v hokejbalu U18 v kanadském St. John's: stříbrná medaile Nicholase Kaňáka.Zdroj: archiv

Kaňákova družina vstoupila do turnaje výborně, když v prvních čtyřech vítězných zápasech nastřílela celkem 32 gólů. Její střeleckou formu odnesly postupně Itálie (6:1), Velká Británie (13:1), Slovensko (5:0) a Švýcarsko (8:0). V pátém zápase proti silné Kanadě Česi získali bod po prohře 2:3 po prodloužení a finále si zajistili vítězstvím 4:2 v posledním zápase ve skupině proti USA. „Začátek turnaje se nám povedl, dávali jsme hodně gólů a hráli jsme dobrý hokejbal. Rozhodovalo se ale až v posledním zápase ve skupině proti USA, který jsme naštěstí zvládli a postoupili do finále. Nejtěžšími soupeři byly Kanada a USA, s nimi to bylo opravdu těžké,“ okomentoval šampionát český kapitán, který si na turnaji připsal šest asistencí.

Kaňák na sebe upozornil už před dvěma lety, kdy se na MS U16 dostal do allstars týmu. Letos získal z českého týmu individuální cenu za nejlepšího brankáře Lukáš Novotný.