V kvalifikaci sice zažil pád, ale parádní druhou jízdou postoupil do hlavního závodu RedBull Crashed ATSX 1000 ve finském městě Jyväskylä. S přehledem a z dvaadvacátého místa.

V první finálové jízdě však cesta klatovského Václava Kosnara na další světové akci v Ice Cross Downhillu skončila. Nečekaně a po kontroverzním rozhodnutí sudích, kteří vyslyšeli protest poražených z této jízdy v rundě čtyřiašedesáti nejlepších jezdců kvalifikace.

„Když jsem dojel do cíle na druhé postupové pozici, byl jsem šťastný, jenže soupeři pak na mě podali protest. Šlo o moment z jedné šikany, kdy jsme se tři vedle sebe rvali o svůj prostor. Ti dva spadli, tím ztratili. Podle mě ale jeden z nich zakopl,“ popsal klíčový moment jízdy Václav Kosnar. „Ze začátku jsem vůbec neměl strach, říkal jsem si, že jsem nic špatného vlastně neudělal. Měl jsem čisté svědomí a mám ho i teď, pár dní po závodě,“ pokračoval dále.

Jenže rozhodčí byli jiného názoru a klatovského bruslaře diskvalifikovali. „Vůbec nevím, co tam rozhodčí na tom videu viděli. I někteří další jezdci mi říkali, že tohle rozhodnutí nechápou,“ smutnil Kosnar. „Verdikt už ale nešel změnit, závod pro mě skončil. Je to škoda, protože ve Finsku jsem se cítil dobře. Myslím, že jsem měl na to, abych se umístil v nejlepší šestnáctce závodu,“ prozradil.

Keltský telegraf nad Černošínem na Vlčí hoře nasnímku z roku 2017
Ohně na kopcích: Hledají se čerti pro Keltský telegraf

Kromě již zkušeného Václava startoval na severu Evropy také jeho mladší bratr Martin. Na divokou kartu si zkusil závod juniorů i mužů. „Brácha si okusil, jaké to je. Říkal, že v televizi to vypadá mnohem méně náročněji než tomu je ve skutečnosti. Celkově se mu závody ale líbily. Když bude někdy zase čas a možnost, rád by jel znovu,“ tlumočil svého mladšího sourozence Václav Kosnar.

JEDEN Z VRCHOLŮ ZA VELKOU LOUŽÍ

Na smutky a ohlížení se za něčím, co se už stejně vrátit nedá, však není čas. V úterý Václav Kosnar odcestoval na další závod. Opět tisícibodový RedBull Crashed Ice, který se o víkendu koná ve Spojených státech.

Konkrétně ve městě Boston, na slavném stadionu Fenway Park, kde své tuhé zápasy hraje baseballový tým Boston Red Sox. Dvaadvacetiletého sportovce čeká tam nejen parádní trať a atmosféra, ale také velká konkurence tohoto moderního sportu.

„To ano, ale už i teď v Jyväskylä byla konkurence velká, vždyť tam startovalo přes sto závodníků,“ podotkl. „Konkrétní cíle si ale tentokrát nedávám, chci si to v Americe hlavně užít,“ dodal v rozhovoru sympaťák ze západu Čech, který si pobyt v USA pak ještě prodlouží. Bude totiž závodit i na ATSX 500 na trati v Mont du Lac. Tato akce se za velkou louží koná o týden později.

Ilustrační foto.
Za rvačku hrozí mladíkovi až tři roky