Výborné třetí místo v elitní kategorii mužů v Evropském poháru ve sjezdu horských kol iXS EDC získal v neděli na Špičáku loňský mistr ČR Matěj Charvát, šestý skončil další Čech, pětinásobný mistr ČR Adam Vágner. Nejrychlejší v elitní kategorii mužů byl Rakušan Markus Pekoll, který se výhrou posunul do čela průběžného pořadí EP a který byl nejlepší i ve kvalifikaci. V ženách zvítězila v elitní kategorii Švýcarka Miriam Ruchti.

Na start v pořadí čtvrtého závodu letošního šestidílného seriálu Evropského poháru v downhillu se postavilo celkem 319 jezdců z 23 zemí z celého světa. Šlo o jediný takto významný závod zařazený do nejvyšší kategorie C1 Mezinárodní cyklistické federace UCI, který se letos uskutečnil v České republice. „Na Špičáku je to už druhý ročník iXS Downhill Cupu. Oproti loňské premiéře jsme byli zařazeni do vyšší kategorie C1, závodníci si tedy „vyjedou“ více bodů do žebříčku UCI,“ řekl Deníku majitel špičáckého sportovního areálu Vladimír Kasík.

Ve srovnání s loňskou doznala trať závodu několika změn. „Ve spodní části pod Jezerní cestou jsme trať udělali v podstatě novou. Na původní, která vedla přesně po trase bikeparku, byla řada dřevěných prvků, což jezdci nemají příliš rádi, ta letošní jim podle ohlasů vyhovuje,“ vysvětlil Kasík.

Dvoudenní závody (v sobotu kvalifikace, v neděli finálové jízdy) se na Špičáku jely na speciálně připravené trati Struggle dlouhé 1750 metrů s převýšením 320 metrů. Ta svým profilem a parametry patří k vůbec nejlepším v ČR a řadí se i mezi špičkové tratě v rámci Evropy.

Loni vidělo EP na Špičáku 4500 diváků. Letos se i přes nepřízeň počasí – po oba dny buď pršelo nebo bylo pod mrakem, přišlo do největšího sportovního střediska na české straně Šumavy podívat zhruba 5000 lidí, řada z nich z nedalekého Německa a také z Rakouska.

Na cenách bylo rozděleno 4000 eur mezi 21 nejlepších, osm mužů, čtyři ženy a vždy po třech v kategoriích juniorů, juniorek a masters. Body do EP získalo 20 nejlepších závodníků v pořadí.

Následující, v pořadí pátý závod EP se pojede v Itálii (Pila) v polovině srpna, finále EP je pak na pořadu ve Francii (Chatel) o měsíc později. Špičák bude závody EP hostit i příští rok v polovině srpna 2012.

Vítězové kategorií mužů:

Elite: Markus Pekoll (Rakousko), 145 startujících, 28 z ČR, nejlepší Čech: Matěj Charvát (3.).

Muži: Julien Rosse (Švýcarsko), 59 startujících, 7 z ČR, nejlepší Čech: Jan Kubáček (6.).

Masters: Wilfred van de Haterd (Nizozemí), 37 startujících, 8 z ČR, nejlepší Čech: Petr Joch (3.).

Senioři: Mike Wutzler (Německo), 22 startujících, 0 z ČR.

Junioři: Sebastian Moser (Německo), 16 startujících, 1 z ČR – 3. místo Tomáš Thürl z Klatov.

U17: Brunold Ferdinand (Německo), 13 startujících, 3 z ČR, nejlepší Čech: Jan Vacek (3.).

Vítězové kategorií žen:

Elite: Miriam Ruchti (Švýcarsko), 17 startujících, 1 z ČR – Michala Lípová (10.).

Ženy: Janine Förster (Německo), 9 startujících, 0 z ČR

U17: Liza Kreuzer (Rakousko), 1 startující.