Klatovy – Nové prostředí, staronový vítěz, tak by se dal stručně charakterizovat již 18. ročník mezinárodního šachového festivalu: O pohár města Klatov 2010 – Unileasing OPEN. V krásných prostorech Kulturního domu Klatovy bojovalo ve dvou turnajích celkem 192 šachistů z několika zemí a nekraloval jim nikdo jiný než mezinárodní mistr Petr Neuman pocházející z Plzně a nyní hájící barvy Turnova, který zvítězil už posedmé.

Turnaj se hrál také jako přebor České obce sokoloské a Župy šumavské, zájemci pak mohli najít odreagování v mnoha doprovodných akcích jako turnaji v blaskovém šachu, rapid šachu juniorů i seniorů, turnaji ve fotbale, stolním tenisu a beachvolejbalu.

Turnaj A – Rodenstock OPEN

Celkem 83 šachistů vstupovalo do hlavního turnaje s odlišnými cíli: zatímco někteří se snažili spíše sbírat zkušenosti a dílčí úspěchy v jednotlivých partiích, favorité chtěli vystoupat na mety nejvyšší. Mezi největší favority patřil především již zmíněný Petr Neuman, další z favoritů, mezinárodní mistr Ivan Hausner z Prahy, mimochodem šéfredaktor časopisu Československý šach, si skvělým finišem 7 bodů z 8 partií vybojoval stříbro. Bronz si pak z Klatov odvezl další ze spolufavoritů Jan Turner z Tachova hájící barvy prvoligového Šakalu Kozolupy. Nejlepší ženou se v turnaji A stala domácí Kateřina Palková, juniorem Václav Svoboda z Prahy, juniorkou nadějná Lenka Šroubová z Plzně a seniorem mezinárodní mistr Ivan Loktiev z Ruska.

Turnaj B – Betonové stavby OPEN

Turnaj B je určen především slabším hráčům a je pravidlem, že v něm bojuje mnoho mladých hráčů, kteří berou turnaj především jako výbornou příležitost k získání zkušeností, aby pak v následujících letech mohli úspěšně bojovat v hlavním A turnaji.

Boj o celkové prvenství byl velmi napínavý, první místo nakonec dělilo 5 hráčů, z nichž nejlepší pomocné hodnocení a pohár pro vítěze získal Vojta Rút z Vyšehradu před Michalem Holešem ze Sokolova a Janem Kastnerem z Lysé nad Labem. Mezi ženami se pak radovala díky lepšímu pomocnému hodnocení mladá klatovská naděje Jitka Jánská před svojí oddílovou kolegyní Martinou Kocandovou. Nejlepší juniorkou se pak stala právě Jitka Jánská a juniorem Kryštof Šneiberg z Vyšehradu.

Přebor ČOS a župy Šumavské – ASUS OPEN

Klatovský turnaj se již 15 let koná jako Přebor České obce sokolské a nejinak tomu bylo letos. Celkem 33 sokolů z několika oddílů si to rozdalo o přebornické tituly v kategoriích muži, ženy, junioři, juniorky, žáci a žákyně.

Po loňském pátem místě se v kategorií mužů zaslouženě radoval David Kubečka z Vršovic před Ivanem Chalupou z Vyšehradu a klatovským Lukášem Vlasákem, který se stal zároveň přeborníkem župy Šumavské.

Mezi ženami titul přebornice ČOS a župy Šumavské obhájila domácí Kateřina Palková, kterou zastihl turnaj ve výborné formě, před mladičkou nadějí Jitkou Jánskou a Martinou Kocandovou (všichni Šachklub Sokol Klatovy).

V mládežnických kategoriích vybojoval titul juniorského přeborníka Lukáš Vlasák, přebornicí se stala Martina Kocandová, nejvíce mezi žáky se dařilo Janu Macnerovi a mezi žákyněmi s obrovským náskokem vyhrála Jitka Jánská. Domácí hráči a hráčky tak dominovali ve všech mládežnických kategoriích. Právě tyto mladé naděje mají velkou šanci v blízké budoucnosti navázat na úspěšnou generaci dorostenců a dorostenek, kteří již přecházejí do seniorských kategorií a kteří dokázali v minulých letech vozit medaile z extraligy dorostu.

Doprovodný program

Klatovský turnaj „O pohár města Klatov – Unileasing OPEN“ nejsou jen dva hlavní turnaje, ale také řada doprovodných akcí. V letošním roce připravili pořadatelé pro účastníky turnaj v bleskovém šachu, turnaj v rapidu pro juniory a seniory, ve stolním tenisu, beachvolejbalu a fotbalu.

Bleskový turnaj – OKI OPEN

Mezi celkem třiasedmdesáti šachisty nejrůznější šachové úrovně zcela dominoval mezinárodní mistr Petr Neuman, který ziskem 12,5 bodu z 13 partií s 2,5 bodovým náskokem předstihl Jana Sodomu z „Bohemky“ a Jana Turnera z Kozolup. Nejlepším z domácích hráčem byl na 14. místě Lukáš Vlasák.

Turnaj juniorů – Dobler OPEN

V juniorském turnaji , který měl stejně jako turnaj seniorů v Klatovech premiéru se z vítězství radoval hlavní favorit turnaje, první nasazený, Robin Hrdina z Vlašimi, před „Příbramáky“ Michalem Bodickým a Janem Hochmanem.

Turnaj seniorů – Weber Terranova OPEN

Hlavní cenu pro nejlepšího seniora si z Klatov odvezl ve výborné formě hrající Jindřich Melich z Prahy, který na druhého Jaroslava Hájka ze Zaječic a bronzového Miroslava Kasíka získal na šachy nevídaný náskok 2 bodů. Na hlavního favorita turnaje Jaroslava Trmala z Příbrami zbyla nepopulární „bramborová“ medaile.

Turnaj ve fotbale – MAJAK OPEN

Za účasti 8 družstev se odehrál turnaj na výborném hřišti Masarykovy ZŠ. Účastníci oceňovali především povrch – umělou trávu 3. generace a samozřejmě účast ryze dívčího družstva FC Amazonky hrající podle zvláštních pravidel (mohly nastoupit v jakémkoliv počtu, gól mohly dostat pouze hlavičkou a vlastňáky se nepočítaly). Přestože cca 15 děvčat úporně bojovalo, zkoušelo nejrůznější taktiku a na svou stranu často získalo „nestranného“ rozhodčího, na medaili to tentokrát nestačilo. Nejlepší výkon podali a z prvenství se radovali hráči z Vyšehradu.

Turnaj ve stolním tenise – REKAP OPEN

Celkem 20 hráčů rozdělených do 4 skupin po pěti, z nichž nejlepší postupovali do play-off se zúčastnilo turnaje ve stolním tenisu. Nejvíce kvality za zelenými stoly předvedl a jednoznačně bez ztráty jediného setu v turnaji zvítězil Jaroslav Novotný z Liberce.

Závěrem:

Nezbývá jen říci, že šlo o velice úspěšnou sportovní akci a to nejen z pohledu sportovního, ale i z organizačního hlediska, za což patří velký dík především městu Klatovy a všem dalším partnerům, bez jejichž pomoci by nebylo možné podobnou akci v Klatovech uspořádat. Pořadatelé doufají, že společnými silami bude možné i v příštím roce uspořádat turnaj, na který se budou moci šachisté těšit minimálně stejně jako na ten letošní.

Karel Nováček, ŠK Sokol Klatovy