Z vítězství ve druhém ročníku extrémního orientačního MTB závodu Javor 1456 – Cesta na jihozápad se v cíli u bezděkovského hotelu Rual radovala dvojice Ondřej Janeček z Tajanova a Ondřej Kašpar z Klatov.


Mladíci, jímž je horské kolo především velkým koníčkem, vypálili rybník dalším osmačtyřiceti dvojicím bikerů, za sebou nechali i mnohem ostřílenější borce. Stodvacetikilometrovou náročnou trasu, na kterou se vydali od Kolonády z klatovského městského parku a která je zavedla na nejvyšší horu Šumavy ležící na německém území, Ondřejové bok po boku zvládli za velice slušných šest hodin 34 minut a 36 vteřin.

„Bylo to náročné. U Pancíře nás postihla krize, mysleli jsme, že to snad i zabalíme. Ale neskutečné křeče jsme dokázali překonat, chytili jsme druhý dech a povedlo se,“ oddechl si v cíli Ondřej Janeček. Podle něj se chléb lámal ve stoupání na Javorné. „Tam jsme najížděli ve čtyřčlenné skupince, společně s obhájci loňského vítězství Janem Vízkem z Klatov a Karlem Hrachem z Mýta. Ale naše soupeře zbrzdil defekt. My jsme jim tam proto ujeli, vytvořili náskok, který jsme zaplaťpánbůh udrželi,“ popsal klíčový okamžik Janeček, který společně s Kašparem obhájcům loňského prvenství v cíli nadělili necelé čtyři minuty. „Jak už jsme řekli, trať byla náročná, ale dobře připravená. Pořadatelé z Triatlon klubu Klatovy měli závod velmi dobře připravený,“ vyzdvihl práci pořadatelů Ondřej Janeček. „U Železné Rudy trošku mrholilo, potom nám proto trochu vytuhly nohy a pak jsme se potýkali s už zmiňovanými křečemi. Místy na trati zlobil nepříjemný boční vítr, především dost foukalo u obce Keply. Ale jeli jsme tam ve skupince, tak jsme se postupně poschovávali,“ podotkl Ondřej Kašpar.


Ondřej Janeček věděl letos, do čeho šel, už vloni na Javor šlapal. A vůbec si nevedl špatně, dojel čtvrtý „Nejdřív je to zábava, pak už je to jen o vůli,“ přiznal. „Nejtěžšší je se v té dvojici shodnout, najít tempo, které vyhovuje oběma. Každý má na trati horší a lepší okamžik, parťáci se prostě musí přizpůsobit. No a my jsme si vyhověli suprově,“ bylo jasné Ondřeji Kašparovi, který byl prý iniciátorem letošní účasti. „Jeli jsme letos Krále a tam už jsme se trošku domlouvali,“ dodal. „Ondra mě přemlouval, jsem totiž dost dobrej,“ smál se Ondřej Janeček. „Ale ne, chtěli jsme se projet, tak jsme jeli,“ poupravil svá předchozí slova Janeček. „Ani jsme proto nepomýšleli na takové umístění, samozřejmě, že každý chce vyhrávat. Jen jsme si tak říkali, že kdyby se nějaké slušné místo povedlo, bylo by to skvělé. Ale hned vítězství, to je přece paráda. Jsme oba moc šťastní,“ shodli se bikeři Ondřejové. Oba bezprostředně po letošním triumfu přislíbili účast na dalším ročníku extrémního závodu. „Samozřejmě, že bychom moc rádi obhajovali vítězství, ale uvidíme, je to přece jen až za rok,“ upřesnili zlatí hoši.