Jaromír Novák byl člověk, pro kterého byly šachy naprosto vším. Téměř 70 let působil v šachovém klubu a tomuto sportu se věnoval s obrovskou vervou a láskou jako hráč i organizační pracovník.

Celkem 58 let dělal kapitána A družstva nebo B týmu v soutěžích družstev, pomáhal organizovat šachové turnaje pro dospělé i děti. Byl aktivním funkcionářem nejen v klatovském klubu, ale i mimo něj. Od roku 1999 až do současnosti vedl šachový klub z pozice předsedy oddílu.

Za šachovnicí byl vždy nebezpečný pro každého soupeře, ve svém životě vyhrál nespočet šachových partií, vždy však naprosto čestným způsobem, neboť úcta k soupeři, tedy vlastnost, která se v dnešní době vidí čím dál tím méně, byla u něj vždy na prvním místě.

Na sklonku svého bohatého (nejen) šachového života zpracoval a vydal skvostnou unikátní šachovou publikaci s názvem Historie šachu v Klatovech ve vzpomínkách Ing. Jaromíra Nováka. V roce 2015 byl při vyhlášení ankety Sportovec roku okresu Klatovy uveden do síně slávy za svoji celoživotní práci a sportovní úspěchy.

„Odešla velká šachová legenda našeho klubu, výborný kamarád, ale především odešel skvělý člověk. Nikdy nezapomeneme,“ uvedl za Šachklub Sokol Klatovy Karel Nováček.

Karel Nováček, Martin Mangl