„Prezence účastníků budeve čtvrteka už od pátku od 9.00 hodin se bude skákat, a to až do zhruba 20.00 hodin. Stejně tak v sobotu i v neděli,“ uvedl Radek Majer, majitel restaurace na klatovském letišti.


A co je to swooping? Jedná se o poměrně mladou, radikální disciplínu parašutismu, která přišla na svět s vývojem velmi výkonných malých padáků. Ve zkratce se jedná o co nejrychlejší a nejefektivnější přistání na padácích o velmi malé velikosti. Přistává se do předem vytyčených míst, přes vodní kanály, na zasněžené svahy hor a podobně.


Jde o to překonat co největší vzdálenost v těsné blízkosti země - v klatovském případě po doteku s vodní hladinou přivést padák co nejdále od prvního doteku s vodou, takže jakýsi průlet nad vodní hladinou. Hodnotí se nejen vzdálenost, ale i dodržení předepsané výseče pro přistání.


Tato disciplína je velmi nebezpečná z důvodu dosahování velmi vysoké sestupní rychlosti těsně nad zemí. Při prvním doteku s vodou je rychlost padáku asi 100 kilometrů za hodinu. Proto je určena pouze pro velmi zkušené padáčkáře. Piloti musejí mít padák naprosto pod kontrolou po celou dobu seskoku a hlavně při finálním manévru. Jakákoliv chyba, třeba špatný odhad výšky při narychlení padáku, může stát pilota těžká zranění, někdy dokonce i život. „Bude se určitě na co dívat,“ tvrdí Radek Majer, který odhaduje, že se v této určitě i divácky atraktivní disciplíně představí asi šedesátka parašutistů.
Neméně zajímavou podívanou nabídne soutěž v A formacích. Při ní se předvedou nejméně dvě čtyřicetičlenná družstva. Ta se nechají letadly vynést do výšky čtyř tisíc metrů a při hromadném seskoku se budou snažit předvést co nejdokonalejší sestavu.