První atletické družstvo, které se pravidelně účastnilo atletických soutěží, bylo založeno v roce 1920.

V následujících desetiletích patřily atletické závody mezi důležité sportovní události v Klatovech. Vrcholem sezony se stala od roku 1952 Velká cena Klatov, poměrně prestižní atletický mítink, jehož se zúčastňovala řada tehdejších reprezentantů. Namátkou lze uvést jména jako Fišer, Daněk, Šilhavá, Fibingerová a další reprezentanti a medailisté na mistrovstvích a olympiádách.

Koncem 80. let minulého století byly již podmínky pro závodění v Klatovech nevyhovující (škvárová dráha s nestandardní délkou, nepříliš vhodné sektory a zázemí), takže tradice těchto závodů byla přerušena. Nyní, po více než 25 letech, by občanské sdružení Atletika Klatovy rádo navázalo na předchozí mítinky a uskutečnilo v roce 2012 k 60. výročí prvního mítinku novodobou Velkou cenu města Klatov za účasti nejlepších závodníků v hlavních disciplínách – dálce a hodu oštěpem.

Podporu této akci přislíbilo i město Klatovy se záštitou starosty Rudolfa Salvetra i další partneři Atletiky Klatovy. Budeme rádi, když se na tento mítink přijde podívat i široká sportovní veřejnost. Zárukou kvality a hlavním magnetem budou zajisté hlavní protagonisté mítinku a bývalí klatovští závodníci dnes startující v dresech Dukly Praha – Michal Čada ve skoku dalekém (os. rekord 770 cm, několikanásobný mistr ČR) a především Petr Frydrych v hodu oštěpem (os. rekord 88,23 m, vítěz Zlaté tretry v Ostravě, 10. z MS v Berlíně). Petr Frydrych se na klatovském stadionu pokusí potvrdit olympijský limit do Londýna. S blížícím se termínem Velké ceny města Klatov vás budeme o podrobnostech a časovém pořadu dále informovat.

Na závěr několik vět nejlepšího českého oštěpaře posledních let k současné situaci Petra Frydrycha: „Nyní trénujeme v Praze a při těchto mrazech, ve kterých to venku není moc příjemné házení, už netrpělivě vyčkáváme odlet. Letíme na dva měsíce na do Jihoafrické republiky. Příprava zatím probíhá v pořádku, všechny ukazatele jsou lepší než vloni, včetně techniky. Jako první závod mám Velkou cenu Klatov. Byla to trošku prekérní situace, jelikož na 8. května vychází i Velká cena Olomouce, kam se mnou jezdí i Víťa Veselý a Kuba Vadlejch. Před dvěma lety se nám podařilo všem v tomto závodě překonat 84 metrů, což byl nejlepší český závod všech dob. Vidina závodů doma a potvrzení olympijského limitu na domácím stadionu jsou pro mě však větším lákadlem, byť soupeřit budu sám se sebou, jelikož pro ostatní ze skupiny je Olomouc srdeční záležitost. Pevně věřím, že zdraví vydrží a budu se moci mítinku v Klatovech zúčastnit.“

Jiří Hostýnek, Atletika Klatovy