Tradiční šumavská rallye, na kterou jezdí rádi závodníci z celé Evropy, letos nabídne několik novinek. Tou nejpodstatnější je absence rychlostní zkoušky Klatovský (Čínovský) okruh, kde měli diváci možnost vidět vozy hned v několika průjezdech a posádky na ni mířily hned po startu na náměstí. „S její dlouholetou podobou jsme se důstojně rozloučili při podzimním mistrovství světa,“ potvrdil už dříve předseda organizačního výboru rallye Jan Petrů.

Automobilový závodník Václav Pech o svém tátovi, závodech a důležitosti špionů
Konkurence se zvyšuje, ale my chceme jet o čelo, prohlásil Pech

V těchto místech se totiž buduje obchvat Klatov, proto nebylo zařazení lokality do letošního ročníku možné. „Přesto věříme, že si diváci přijdou na své a i atraktivitě bude učiněno zadost – hned dvě jiné rychlostní zkoušky budou mít polookruhovou podobu a bude to na místech, kde se v minulém roce nezávodilo,“ vysvětloval Petrů s tím, že se pořadatelé každoročně snaží trať měnit a tento rok není výjimkou. „Někde se vracíme do osvědčených lokalit, některé úseky jsou dokonce zbrusu nové,“ upřesňoval předseda organizačního výboru rallye. Jedna jistota však zůstává, servisní zóna bude tradičně v Janovicích nad Úhlavou. „Tady budou mít i fanoušci možnost se také občerstvit a případně si pořídit tématické suvenýry k soutěži,“ doplnil Petrů.

Legendární Klatovský okruh (Čínov) - letošní Rallye Šumava Klatovy.Zdroj: Jindřich Schovanec

A startovní pole jim navíc slibuje skvostnou podívanou, jsou v něm všichni medailisté z nedávné Valašské rallye. Českou premiéru s vozem Toyota GR Yaris Rally2 si tady odbude Filip Mareš, který vklínil závod na Šumavě mezi dva podniky mistrovství Evropy v Maďarsku a na Kanárských ostrovech. No a chybět samozřejmě nemůže ani obhájce prvenství Václav Pech. Plzeňský závodník, jenž rallye v Klatovech považuje za svůj domácí závod, vyrazí na trať s vozem Ford Focus WRC z roku 2007.

Zdroj: Antonín Hříbal

Program rallye

Pátek 19. dubna: slavnostní start (18.00 Klatovy, náměstí), sobota 20. dubna (časový harmonogram rychlostních zkoušek) - 11.05: Patraska – Janovice, 12.20: D. Těšov – Hlavňovice, 12.55: Petrovice – Velhartice, 15.32: Patraska – Janovice, 16.47: D. Těšov – Hlavňovice, 17.22: Petrovice – Velhartice, neděle 21. dubna - 9.00: Kdyně – Nevděk, 9.55: N. Čestín – Křížovice, 12.25: Kdyně – Nevděk, 13.20: N. Čestín – Křížovice, 14.00: cíl Klatovy náměstí. Pozn.: historické vozy ve 32. ročníku Historic Vltava Rallye budou závodit už v pátek.

Zamyšlený Václav Pech za volantem vozu Ford Focus WRC, ale v cíli Rallye Šumava Klatovy měl důvod k úsměvu.
Skandování fanoušků jsme slyšeli až do auta, pochvaloval si vítěz Šumavy