Vrcholná akce ve sjezdu horských kol, jeden ze závodů Evropského poháru European iXS Downhill Cup, hlásí již nyní připravenost všech závodních tratí. Závod se pojede o víkendu 14. a 15. srpna na šumavském Špičáku.

„Tratě jsou dokončeny a již nyní se nám přihlásilo více než osmdesát jezdců. Očekáváme, že na Špičák by jich na Evropský pohár, který svým významem přesahuje hranice České republiky, mělo dorazit dvě stě padesát až tři sta. A to z celé Evropy i ze zámoří. Malou generálkou pro nás bude o příštím víkendu, 31. července a 1. srpna, otevřený sjezdový závod na nově otevřené trati Forest virgin,“ uvedl za pořadatele Radek Vaniš ze Sportovního areálu Špičák.

Konkrétní jména největších závodních es, podrobnosti o tratích, programu závodů, atd. budou zveřejněna v týdnu před závodem. Už nyní si ale může kdokoli některé z úseků závodu vyzkoušet.

Zájem roste

Zájem bikerů o šumavský Špičák je prozatím v porovnání s loňským rokem o dost vyšší navzdory nezvykle horkému létu. „Na rozdíl od loňského července, který byl deštivý a chladnější, nám letos ve stejnou dobu přibylo o zhruba dvacet procent více bikerů. Větší teplo jim prostě na rozdíl od deště a chladu nevadí. Navíc v naší nadmořské výšce kolem 1000 metrů je v průměru o několik stupňů méně než jinde a tratě jsou většinou lemovány lesem,“ vysvětlil majitel špičáckého sportovního areálu Vladimír Kasík.

„Samozřejmě, že vliv na to má i rozšíření tratí a kvalitní zázemí pro tento sport. Do bikeparku trvale investujeme, Za posledních pět let to bylo deset milionů korun a jenom letos jeden a půl milionu,“ dodal Kasík.

Bike park Špičák

„Na šumavském Špičáku vznikl během uplynulých let nejmodernější bike park v České republice. Má světové parametry a je zařazen v prestižní skupině světových Kona bike parků. Oceněním jeho kvalit je právě přidělení pořadatelství závodu nejvyšší kategorie sjezdu horských kol – Evropský pohár,“ popsal špičácký bikepark Karel Samec z agentury, která areál mediálně zastupuje.

Špičák v úvodu letošní sezony otevřel už třetí bikerovou trať. Souhrnná délka všech tratí je nyní 5,7 km. Zvýšila se přepravní kapacita lanovky, každá sedačka má nyní postranní hák pro kola, takže zároveň s kolem mohou jet na sedačce i dva bikeři. Za chatou Blaženka vzniklo nové výukové hřiště pro děti a otevřena byla profesionální škola sjezdového a freeridového ježdění na kole.

Špičák také začínající, pokročilé i profesionální bikery láká na jméno Richarda „Gaspi“ Gasperottiho, který se v areálu věnuje výuce i předvádění svého umění na tamních sjezdovkách. Gaspiho biková škola bude pro všechny zájemce právě během závodů Evropského poháru k dispozici zcela zdarma.