Vítězem čtvrtého závodu pětidílné série European Downhill Cupu (EDC) se na šumavském Špičáku časem 3:05 minut stal mezi 117 účastníky elitní kategorie mužů Stanislav Sehnal. Teprve v devátém ročníku tak zvítězil na Špičáku poprvé Čech. Druhý dojel Němec Joshua Barth se ztrátou 55 setin vteřiny a třetí Novozélanďan Bryn Dickerson (- 3,92 vteřiny).

„Skvěle jsem zajel především v sobotní kvalifikaci, tam jsem jel skoro bezchybně V neděli už jsem kupil chyby, ale žádné extrémní jsem se nedopustil a od poloviny trati už jsem se cítil dobře. Sice jsem měl pořád pocit, že musím něco dohánět, protože se mi zdálo, že jsem klíčové úseky pokazil. No asi ne tolik, když mi to nakonec vyšlo,“ hlásil po skončení víkendového závodu šumavský vítěz Stanislav Sehnal. Druhým nejlepším Čechem byl pátý Martin Lebl.

Elitní kategorii žen vyhrála vedoucí sjezdařka seriálu EDC Slovinka Monika Hrastniková časem 3:39. Jediná Češka v elitním poli Jana Bártová, která na Špičáku jela pošesté, skončila na čtvrtém místě. „Já už jezdím jenom pro radost, na MS ani na další závod EDC se nechystám, takže jsem se čtvrtým místem spokojená. Hlavně v neděli byla trať především v horním úseku extrémně těžká, hrozně klouzala, dala mi hodně zabrat. Naštěstí až v cíli jsem prorazila pneumatiku, takže mě to nestálo dobrý výsledek,“ hodnotila své vystoupení na Špičáku česká bikerka Bártová.

Startovní listina celé akce čítala včetně kvalifikace celkem 250 bikerů a bikerek z osmadvaceti zemí světa v pěti kategoriích. Nebe a dudy v přeneseném slova smyslu způsobilo rozdílné počasí během dvou soutěžních dnů. Sobotní kvalifikace se jela na rychlé, prašné trati, zatímco nedělní finálové jízdy na deštěm prolité skluzavce. Z ní s přibývajícím počtem jezdců sice mizelo bláto, ale sjezd z vrcholu Špičáku byl podle slov většiny bikerů nesmírně obtížný a absolvovat ho bez chyb, bylo prakticky nemožné. Stejně jako dostat se pod magickou hranici tří minut.

V mužské kategorii U19 bral zlato Australan Patrick Butler, v U17 Slovinec Marko Niemiz. V kategorii Masters (ročník narození 1988 a starší) zopakoval loňské vítězství mezi čtyřiadvaceti veterány Frank Hedwig ze sousedního Německa.