Zlatým písmem se do dějin klatovských šachistů zapsalo mistrovství České republiky družstev mladších žáků, které se o minulém víkendu konalo v klatovském kulturním domě. „Áčko“ Šachklubu Sokol Klatovy v něm totiž podalo vynikající výkon a po neuvěřitelně dramatickém průběhu odsunulo na druhé místo loňské mistry z Polabin a sedminásobné vítěze této nejvyšší soutěže mladších žáků, mužstvo BŠŠ Frýdek-Místek, a vybojovalo pro Klatovy historicky první titul mistra republiky.

O tom, že titul zůstane doma, rozhodlo při rovnosti bodů a rovnosti prvního pomocného hodnocení, kterým je součet bodů soupeřů, až druhé pomocné hodnocení, celkové skóre. Stříbro pro Polabiny pak určilo až další pomocné hodnocení. Po sedmém kole, kdy se na čele usadila právě tato tři družstva, už pomalu začalo být jasné, že o titulu může rozhodnout až pomocné hodnocení, ale taková vyrovnanost mezi třemi medailisty je naprostou raritou, nikdy v historii této soutěže ještě nenastala a pravděpodobně ani dlouho nenastane.

Po předposledním kole vedly Klatovy s poměrně velkým náskokem šesti bodů pomocného hodnocení a přestože v posledním kole vysoko vyhrály, výsledky ostatních zápasů 9. kola jim vůbec nehrály do karet. Náskok se začal tenčit a nakonec byl zcela smazán, a to nejen v té době druhým Frýdkem-Místkem, ale i třetími Polabinami a až pohled na závěrečnou tabulku přinesl Klatovským obrovskou radost a pocit úlevy a nadšení zároveň. V té chvíli si teprve člověk uvědomí, jak tenký led je mezi radostí a zklamáním, kdy jedna na první pohled bezvýznamná partie mezi hráči klubů pohybujících se ve druhé polovině tabulky může zcela zásadně přerozdělit medaile na stupních vítězů.

Družstvo mladých šachistů Klatovy A
Družstvo mladých šachistů Klatovy A (zleva od šesté šachovnice k první) ve složení Maryam Amina Koucha, Matouš Eret, Jonáš Eret, Václav Truksa, Tomáš Hurdzan a Jitka Jánská získalo pro Klatovy titul mistra České republiky.
Sestava ŠK Sokol Klatovy A:

1. šachovnice – Jitka Jánská (7,5 bodu z 9 partií)
Podala skvělý výkon na nejtěžší 1. šachovnici, prohrála pouze proti svému slovenskému soupeři, kterého měly Polabiny na 1. šachovnici jako největší posilu. V nejnapínavější a nejdůležitější partii za stavu 3:2 udržela koncovku proti Nguyen Thai Dai Vanovi z Frýdku (mimochodem Mistr EU v kategorii do 10 let), díky které se Klatovy v 6. kole dostaly do čela a zůstaly tam až do konce mistrovství. Jitka se také zaslouženě stala nejlepší dívkou celého šampionátu.

2. šachovnice – Tomáš Hurdzan (6,5 bodu)
Teprve desetiletý klatovský talent podal na této těžké šachovnici výborný výkon, kromě dvou nepovedených partií nad svými soupeři dominoval v zahájení a především v technice hry.

3. šachovnice – Václav Truksa (6,5 bodu)
Vašek, který hostoval z Tachova, předvedl solidní výkon, své soupeře přehrával především zkušeností, ve dvou případech se na jeho stranu přiklonilo i štěstí.

4. šachovnice – Jonáš Eret (7,5 bodu)
Skvělý výkon bez jediné prohry nepotřebuje komentáře. Jonáš, přestože nemá odehráno tolik turnajů jako jeho soupeři, protihráče zcela přehrával ve střední hře a koncovce, nedopouštěl se na rozdíl od soupeřů žádných chyb, ty pak naopak dokázal tvrdě trestat.

5. šachovnice – Matouš Eret (8 bodů)
Další brilantní výkon tohoto nadějného klatovského šachisty. V devíti kolech pouze jednou odešel od partie se sklopenou hlavou a získal fantastických osm bodů, nejvíce z celého družstva a nejvíce ze všech hráčů hrajících na 5. šachovnici. Zajímavostí určitě také je, že Matouš odehrál letos v různých soutěžích 37 partií a 36krát zvítězil.

6. šachovnice – Maryam Amina Koucha (5 bodů)
Přestože nedosáhla tolika bodů, kolika by si přála, podala velmi solidní výkon a především v zápase proti největšímu favoritovi z Frýdku-Místku přidala vítězství, bez něhož by zlaté medaile v Klatovech nebyly.

MČR družstev mladších žáků se zúčastnilo celkem 28 družstev, které si vybojovaly postup při loňském mistrovství České republiky nebo při krajských přeborech. Kromě zlatého „áčka“ na domácím přeboru bojoval i Šachklub Sokol Klatovy B, který ve složení Blanka Brunová, Adam Hosnedl, David Macner, Marek Vácha, Silvie Matičková, Lukáš Holý, Max Schmidt a Jan Rejthar vybojoval solidní 24. místo za tři vítězství a šest proher. Nejvíce bodů získala v B družstvu Blanka Brunová, celkem 6, Vácha 5,5 bodu, Hosnedl 4,5 bodu, Macner a Holý po 4 bodech. I z této bilance je vidět, že Klatovští mají z čeho brát a když někdo bude muset odejít z věkových důvodů, přijdou další náhradníci, kteří se pokusí i v příštím roce bojovat znovu o příčky nejvyšší, i když obhájit titul bude velmi složité.
Jednotlivé zápasy:
1. kolo: Klatovy A – Kobylisy 5,5:0,5
2. kolo: Klatovy A – Tábor 5,5:0,5
3. kolo: Klatovy A – Polabiny 2,5:3,5
4. kolo: Klatovy A – Most 6:0
5. kolo: Klatovy A – Brno 5:1
6. kolo: Klatovy A – Frýdek-Místek A 3,5:2,5
7. kolo: Klatovy A – OAZA 3:3
8. kolo: Klatovy A – Lanškroun 5:1
9. kolo: Klatovy A – Frýdek-Místek B 5:1

Konečné pořadí:
1. ŠK Sokol Klatovy A, 2. 2222 ŠK Polabiny, 3. BŠŠ Frýdek-Místek A, 4. ŠK OAZA PRAHA, 5. ŠK Spartak Ústí n. L., … 24. ŠK Sokol Klatovy B.

Karel Nováček