Bratři Šimon a Jan závodí v Českém poháru Cross Country XCO MTB, což jsou okruhové závody na lehkých horských kolech. Oba jezdí v barvách stáje MS Bike Akademy racing/ABC Team Železná Ruda a oba patří mezi republikovou elitu.

V prvním závodě, který se konal na začátku dubna, obsadil Šimon Lehký coby mladší žák sedmé místo a jeho bratr v kategorii kadetů skončil na příčce čtrnácté. Ve druhém podniku sezony ve Městě Touškově dosáhl Šimon na cenné prvenství a Jan Lehký byl jedenáctý. Na Zadově Šimon Lehký uzavíral první desítku, ale Jan skončil až dvaapadesátý, a to z důvodu přetrženého řetězu.

Mladý tenista LTK Klatovy Šimon Janoušek.
Klatovský tenista Šimon Janoušek vyhrál celostátní turnaj nejvyšší kategorie

I přes tyto technické problémy však zaslouží slova uznání, že závod nevzdal. Ale ano: konečné umístění bylo pro něj zklamáním a znamenalo propad z průběžného desátého místa v seriálu Českého poháru.

Biker Jan Lehký.Biker Jan Lehký.Zdroj: archiv Jaroslava Friče

Šimon si od závodů seriálu XCO navíc odskočil na závod mezinárodního mistrovství České republiky v disciplíně Enduro, který se jel v Sušici na začátku května. A nebýt spadlého řetězu těsně před cílem, stal se mistrem.

Nicméně po bleskovém odstranění problému stačil ještě dojet na třetím místě. Tento mistrovský závod v kategorii juniorů vyhrál další ´šumavák´ a v zimě úspěšný lyžař a sjezdař jezdící za SA Špičák Adam Maxa.

Kickboxerka Klára Strnadová na archivním snímku v souboji v malých rukavicích proti slovenské šampionce Monice Chochlíkové.
Beru to jako velkou šanci, kterou nechci promeškat, říká fighterka Strnadová

Ten se sice technickým problémům na trati vyhnul, přesto nemohl být vyhlášený mistrem České republiky, neboť neměl v pořádku závodnickou licenci. Vítězství v závodě mu ale přiznáno bylo i se všemi poctami.

Adam Maxa jezdící do května za PTB shop a nově za Rock Machine má v sérii závodů Enduro X na svém kontě vítězství v Trutnově a páté místo v nejvyšší kategorii Race na Kraličáku.

Závody Enduro se jezdí na MTB kolech speciálně upravených pro tuto disciplínu. Ta spočívá v několika (super)prudkých sjezdech absolvovaných v jednom dni na uzoučkých trailech a v povinnosti přemístění se na další start po vlastní ose v časovém limitu.

Šumavský biker Milan Koryťák (na archivním snímku) závodí v Enduro MTB s těžkou a početnou konkurencí.Šumavský biker Milan Koryťák (na archivním snímku) závodí v Enduro MTB s těžkou a početnou konkurencí.Zdroj: archiv Jaroslava Friče

Tomuto velmi náročnému sportu se věnuje úspěšně také další sjezdař z SA Špičák Milan Koryťák. Po dřívějších úspěších mezi juniory musí teď zápolit v kategorii mužů s těžkou a početnou konkurencí.

V letošním roce zatím odjel pouze jediný závod, kde dosáhl čtyřicátého místa v Trutnově v kategorii Elite mužů (při počtu devadesáti startujících borců). Jeho čas opět brzy přijde, neboť letos se zatím musel přednostně věnovat studiu. Před dvěma roky vyhrál Milan Koryťák Český pohár v kategorii juniorů a vyhrál taktéž náročný a velmi nabitý Enduro Špičák.

Plzeňský fighter Filip Grznár v souboji s Fredericem Komuenhem chvíli před tím, než rozhodčí zápas ukončil.
FOTO, VIDEO: Grznár granáty bývalého vězně neustál a doma prohrál na TKO

A ještě jedna hvězdička: železnorudská rodačka Andrea Drengubáková, vynikající bikerka a lyžařka, dobře reprezentuje Železnorudsko. Objevuje se v českých závodech MTB jen zřídka, ale když jede, stojí to za to. Letos dosáhla pátého místa na Kraličáku v elitní kategorii žen a připomeňme si též její loňské skvělé druhé místo na Enduro Špičák.

V nejbližší době se všichni předvedou na dalších pohárových závodech. Mimo to na Šimona i Jana Lehkých čekají na konci června dvě nezvyklé disciplíny, které byly zařazeny do programu letošní Celostátní olympiády mládeže dětí a mládeže.

Klatovský atlet Jiří Bešta na MČR ve víceboji.
Úspěch klatovského atleta. Jiří Bešta přivezl osmé místo z MČR ve víceboji

Vedle závodu cross country budou závodit ještě v bikrosu a na dráze. Zde budou startovat v barvách Plzeňského kraje a na tuto poctu se připravují s trenéry specialisty a s velkou podporou a drobným dohledem otce, výborného všestranného sportovce, trenéra a pedagoga železnorudské základní školy Jaroslava Lehkého. Velmi náročná, zodpovědná a poctivá příprava probíhá již od prosince loňského roku, kdy kromě účasti na MTB závodech navíc pravidelně trénují na velodromu v Praze, Plzni a na bicrossové dráze v Klatovech.

O letních prázdninách pak čekají Jana a Šimona dva absolutní vrcholy sezony v podobě MČR MTB XCO a mistrovství Evropy ve švýcarské Capriasce (oblast Lugano), kam se oba kvalifikovali výbornými výsledky v loňském, ještě koronavirovém roce, a v úvodu letošní sezony.

Držme jim palce, jelikož jejich případné úspěchy budou vyznamenáním i pro Šumavu, Železnou Rudu a Špičák a odměnou rodičům za neskutečnou podporu i samotným závodníkům za dřinu, kterou podstoupili a která je ještě čeká.

Autoři: Jaroslav Frič, Martin Mangl

Petr Grassl si odbyl v dresu reprezentace premiéru. K výhře 34:29 nad Britskou policií přispěl položením pětky.
Ragbista z Nýrska si odbyl reprezentační premiéru, k výhře přispěl pětkou