Sezona horských kol je v plném proudu. Jak se ti v ní daří?
Z Českého poháru horských kol už nás čeká jen poslední závod – mistrovství České republiky, které se jede 22 – 23. července v Brně. Po pěti závodech jsem v cross-country osmý a v eliminátoru čtvrtý. V obou disciplínách jsem vedl, ale čtvrtý závod ČP na Zadově jsem musel kvůli nemoci vynechat a propadl jsem se.

Před sezonou jsi přestoupil do nového týmu ČEZ Cyklo Team Tábor. Proč jsi se rozhodl pro změnu týmu a proč sis vybral právě Tábor?
Změna to byla veliká, ale když se chcete zlepšovat, tak musíte jít pořád dopředu. V týmu Cyklosport–Pitstop.cz, za který jsem jezdil v Klatovech, jsou skvělí lidé, mám je rád a jsem hrozně vděčný za to, co pro mě udělali. Ale už byl čas na to, jít o krok dál, takže jsem přestoupil do lepšího týmu. S táborským týmem jsem byl už dříve několikrát na soustředění, mají tam skvělou partu závodníků, jsou tam všichni kamarádi. Hrozně se mi u nich líbilo, i materiálně mně vše zabezpečili, takže to byla pro mě jasná volba.

Cyklista Matyáš Fiala získal na olympiádě dětí a mládeže v Brně čtyři zlaté a jednu bronzovou medailiZdroj: Deník / Kanta Tomáš

Ještě tě čeká devátý ročník základní školy. Jak se dá skloubit základní škola v Klatovech se závoděním za klub z Tábora?
Poslední půlrok jsem to dělal tak, že jsem trénoval doma, poslední dobou už víceméně sám nebo s tátou, a zhruba jednou za měsíc jsem zajel do Tábora na přípravné závody nebo s kluky potrénovat. Od nového školního roku ale půjdu do deváté třídy na základní školu v Táboře, kde budu na internátu, abych mohl trénovat s týmem.

Nyní jsi reprezentoval Plzeňský kraj na olympiádě dětí a mládeže v Brně, kde jsi získal zlatou medaili v cross-county horských kol a tři zlaté a jednu bronzovou medaili na dráze. Čekal jsi takový výsledek?
Určitě jsem to nečekal. Já se hlavně soustředím na biky, v nich jsem chtěl zajet co nejlépe, což se mi povedlo. Ale na dráhu jsem vstupoval spíš bez očekávání. Chtěl jsem samozřejmě zajet co nejlepší výsledek, ale určitě jsem nečekal, že budu takto vyhrávat.

Jaký je vůbec tvůj vztah k dráze?
Já jsem dráhu začal jezdit víceméně jen kvůli té olympiádě. Určitě mi nevadí, nemám k ní žádný odpor, ale radši si vyjedu někam do terénu na horském kole.

A ani po tomto výsledku nepřehodnotíš své priority a pořád se budeš soustředit na horská kola a cyklokros?
Asi se budu pořád držet těch biků a cyklokrosu, ale asi si občas zajedu zazávodit i na dráhu. Přece jen je to skvělý trénink, hodně jsem se na ní naučil.

A co závody na silnici?
Na silnici teď jezdím také častěji, protože můj táborský tým se v rámci přípravy silnici věnuje. Takže jsem na ní také začal jezdit a docela mě to baví.

Jak hodnotíš projekt těchto dětských olympiád?
Já si myslím, že je to skvěle udělané a i díky tomu, že to letos natáčela televize, se to dostalo k více lidem než třeba jiné závody. Je to skvělé pro propagaci jednotlivých sportů a můžou se díky tomu začít o sport zajímat nové děti. Hrozně se mi to líbí a byl jsem moc rád, že jsem se olympiády mohl zúčastnit. Doufám, že za dva roky se na ni znovu nominuji.

Cyklista Matyáš Fiala získal na olympiádě dětí a mládeže v Brně čtyři zlaté a jednu bronzovou medailiZdroj: Deník / Kanta Tomáš

Navštívil jsi na olympiádě i jiná sportoviště?
Poslední den jsme měli celý volný, takže jsme se byli podívat na atletice a florbalu. Bylo to moc hezké. Byla tam skvělá atmosféra. Také jsme fandili, hlavně svým kolegům z Plzeňského kraje.

A jak jste trávili večery?
Po večerech jsme spíš odpočívali a relaxovali, protože jsme byli po závodech hodně unaveni.

Jaký je tvůj budoucí program?
Teď mě čeká mistrovství republiky na silnici v časovce a v hromadném závodě. Potom bude už zmiňované mistrovství republiky na horských kolech v Brně a pak mistrovství Evropy horských kol v Grazu. Koncem září pak začíná cyklokrosová sezona.

Dáváš si k mistrovství Evropy horských kol nějaké cíle?
Byl jsem na něm už minulý rok, takže trochu vím, co mohu čekat. Minulý rok jsem byl ve své kategorii desátý, ale byl jsem mladší ročník. Letos bych se chtěl aspoň o pár míst zlepšit a zajet to nejlepší, co ve mně bude.