Vychovatelku z Hartmanic nominovalo vedení tamní základní školy a po linii školské byla odborem sportu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vybrána na ocenění jako jediná z Plzeňského kraje.
Hanzíková více než 30 let trénuje v šachu žáky hartmanické školy, kteří pod jejím vedením získali řadu úspěchů.
MŠMT společně s Českým olympijským výborem uspořádalo slavnostní předávací ceremoniál minulé úterý v Kongresovém sále v Praze a ceny si na něm převzalo 14 osobností.
„Ocenění si určitě spojuji s celým obdobím uplynulých 30 let. Byla období, kdy jsem neznala volné víkendy, jezdila jsem s dětmi po turnajích po celé republice. Hráli jsme pod hlavičkou školy a Sokola. Turnajů jsme se zúčastňovali v hojném počtu, děti ohromně šachy bavily, rády cestovaly, ale také vyhrávaly, čehož jsou důkazem stovky medailí z okresních, krajských i republikových přeborů. Na tomto ocenění má také velkou zásluhu za celá léta nasčítaný obrovský počet nadšených žáků – šachistů, ale rovněž velmi ochotných rodičů, kteří pomáhali s dopravou na turnaje či s pořadatelstvím turnajů. A samozřejmě zázemí vytvářené školou, Sokolem a městským úřadem," uvedla Hanzíková, která přiznala, že při ceremoniálu pro ni byly zážitkem důstojné prostředí i atmosféra a nejvíc na ni zapůsobila přítomnost známých sportovců a olympioniků – například Rudolfa Bati, Martina Doktora, Květy Peckové-Jeriové, Jana Pirka i herce Jana Čenského, který je členem Českého klubu fair play.
„K šachům jsem se dostala asi v osmnácti letech, učila jsem se sama podle učebnice. Potom jsem začala učit i děti a jednou jsme se jen tak jako škola nezávazně přihlásili do soutěže. Ještě dodnes se potkávám s dětmi, které jsem kdysi vedla, nyní mám v kroužku už i jejich děti," vzpomíná Hanzíková.
„Udělení ceny fair play je určitě pro mě poctou, ale pokud něco děláte naplno, nikdy nepřemýšlíte o tom, že byste někdy mohli být nějak oceněni," dodala.