Ačkoliv je léto v plném proudu a lidé si užívají sluníčka a koupání, čeští lyžaři se pečlivě chystají na novou sezonu. S reprezentací se připravuje i železnorudský rodák, bronzový medailista Martin Jakš, který Deníku odpovídal na otázky o minulé i nadcházející sezoně.

Jak byste zhodnotil minulou sezonu? Ve světovém poháru jste obsadil celkové 16. místo, na Tour de Ski jste skončil osmý. Spokojený, nebo jste měl vyšší ambice?

První polovina byla nad moje očekávání úspěšná. Na první vrchol sezony, kterým byla Tour, se mi podařilo připravit výborně. Cílem bylo být do 15. místa, a to se mi podařilo splnit. Druhým vrcholem bylo pak mistrovství světa v Norsku, to ale bohužel podle mých představ nevyšlo. Když ale zase se podívám na celkové pořadí světového poháru po sezoně, spokojený jsem.

Vrcholem sezony bylo mistrovství světa v Oslu. Měl jste ale před ním zdravotní problémy, takže asi žádná velká spokojenost…

Každá nemoc v sezoně je nepříjemná. V mém případě to zatím vždy bohužel znamená výkonnostní výpadek a potřebuji více času, než dokáži natrénovat potřebné dávky a vrátit se zpět. Na to před mistrovstvím světa ale čas nebyl,tak jsme vařili, jak se tak říká, z vody. Snažím se ale zapracovat na tom, aby každý takový výpadek neznamenal tak velkou ztrátu formy.

Co vlastně dělá lyžař v létě? Vy hodně jezdíte na kole. Věnujete se i jiným sportům?

My máme v podstatě po sezoně jen měsíc volno na regeneraci a potom začíná letní příprava. Ta je ale naštěstí celkem pestrá a zejména zpočátku se dají zařadit i jiné sportovní aktivity, jakými je právě třeba cyklistika. Rád si zahraji i volejbal nebo fotbal a můj oblíbený sport je windsurfing. Na ten se ale každoročně dostanu bohužel jen zřídka.

Užil jste si letos i dovolenou? Loni vám na ni nezbyl čas…

Chtěl jsem si letos pořádně odpočinout, tak jsem na dovolenou vyrazil hned po konci sezony. Bohužel mi vycházela jen na týden u moře, tak jsem pak v rámci tréninku a prvního nabírání tréninkových kilometrů vyrazil ještě na kolo na Mallorku.

Kdy vám začala příprava na novou sezonu a jak bude vypadat? Na co se hlavně zaměříte?

Začínáme zpravidla hned v květnu. Každý to má ale trochu posunuté, podle toho, jak se cítí a kdy se přestane lyžovat. Nyní jsme již v plném tréninku všichni a máme za sebou několik reprezentačních soustředění. Byli jsme již lyžovat v Německu, kde je lyžařský tunel. V letošní přípravě bych rád navýšil dosavadní tréninkové dávky, a to se naštěstí zatím daří plnit.

Už víte, který první závod vás čeká?

Tradičně by to měly být závody ve Skandinávii. Nejdříve na závěr soustředění FIS závod týden před startem světového poháru. Letos bude první závod světového poháru 19. listopadu v Norsku.

Jaké máte ambice v nadcházející sezoně? Co bude pro vás jejím vrcholem?

V letošní sezoně nám chybí výrazný vrchol, jakým bývá mistrovství světa nebo olympiáda. Na přípravě to ale nic nemění. Hlavním cílem bude Tour de Ski a potom zavítá kolotoč světového poháru i k nám, tentokrát do Nového Města na Moravě, kde bychom se chtěli ukázat ve výborné formě


Děkuji za rozhovor