Provozovatelé se snaží dodržet slib, který lidem nejen z Klatov, ale i ze širokého okolí dali, že ve městě karafiátů vznikne komplexní areál, kde si milovníci pohybu přijdou na své.

Jednou z těch, kdo jim v plnění slibu určitě pomůže a přispěje svou troškou do mlýna, je Monika Vítková z Klatov, která se už osm let zabývá cvičením pro ženy. Začínala aerobikem, ale podřídila se nárokům dnešních žen, takže se její cvičební nářadí i tréninkové metody změnily.

Co dnes ve fitku frčí?
Dnes je největší zájem o posilovací hodiny, které vychází z aerobního cvičení s nejrůznějším náčiním od stepu, činky, gumičky, tyče overbally. V poslední době je hodně oblíbený i přes svou náročnost fitbox. Je to trošku příbuzný sport s kick〜boxem. Při něm cvičenky využívají boxovacích totemů, ty jsou naplněné pískem, u jednoho jsou vždy dvě ženy. Je to spalující intenzivní cvičení. Populární jsou také trampolínky.

Proč jste se pustila do podnikání právě v tomto oboru?
Začalo to tím, že když se mi narodila dcera, byla vážně nemocná a já se chodila na dvě hodinky týdně odreagovávat na aerobic. Zalíbilo se mi to natolik, že jsem se rozhodla udělat si zkoušky. Nejdříve basic, pak druhý stupeň profesionál fittness a dál, jak se postupem času rozvíjely nové druhy sportu, tak jsem přidávala další odvětví – kickbox, fitbox a teď nejčerstvějším je profesional jampig což je skákání na trampolíně.

Lidé jsou pohodlní, možná více šetří, nebojíte se, že zkrachujete?
Lidé nejsou pohodlní, hledají a potřebují odreagovat se od celodenního shonu, vypotit endorfiny a špatnou náladu či stres. Teď z něčeho takového strach opravdu nemám. Spíš mám obavy z toho, že nezvládnu tolik cvičebních hodin jako dříve.

Která věková kategorie tvoří nejpočetnější část vaší klientely?
Je to tak napůl. Mladší vyhledávají spíš fitbox, i když se mezi nimi najdou i padesátileté ženy, které zvládnou i velice aktivní hodinu. Zájem mladších je také nyní hodně o trampolínky, což bych přirovnala k běhu. Populární je spinnink, kde máme i zástupce mužů. Trénují u mě v zimě hlavně pánové, kteří se třeba chystají na cyklistického Krále Šumavy a u mě pracují na fyzičce.

Takže ani muže neodmítáte?
Neodmítám. Muži u mne třeba i boxují.

Nemusí se úplný začátečník bát k vám přijít? Většinou to bývá ostych, který potencinálním zájemkyním brání v návštěvě fitka.
Každému poradíme, seznámíme ho se vším potřebným. Nemusíme se opravdu ničeho obávat. Začínáme pozvolna, dle nároků klienta. Protáhnout si lze tělo i bez větší náročnosti například na choreografii, je to opravdu velice individuální, záleží také na fyzičce daného jedince a dalších mnoha faktorech. Co také zájemce od cvičení očekává a tak dál.

Stačí začátečník zkušenějším klientům?
Toho se rozhodně nikdo bát nemusí. Cvičenci jsou rozděleni na základě schopností a možností. Spolupracuji s pěti zkušenými instruktory, kteří si připravují cvičební programy pro jednotlivé skupiny.

Na co byste do vašeho fitka pozvala úplného začátečníka?
Na spinnink, popřípadě na hodinku aerobic, která prakticky začíná spalovací půlhodinkou, při níž se rozhýbeme, pak si vezmeme třeba činky nebo gumičky a posilujeme. To zvládne opravdu každý.

Proč by měl člověk přijít právě k vám?
Nabízíme příjemné prostředí, rozmanitá cvičení, ochotný, příjemný a především kvalifikovaný personál, který dokáže poradit s každým problémem. Panuje u nás srdečná a dobrá nálada. Takže pohodové cvičení.

Od kolika let lze u vás cvičit?
Úměrně věku, chodí patnáctiletí s maminkami i na trampolínky, ale úměrně svému věku, je to určitě na kratší dobu než dospělí. Chodí fotbalisté nebo basketbalisté třeba na spinnink. Ale zátěžové posilovací cvičení takové omladině určitě nedoporučuji, to je pro takovou věkovou skupinu rozhodně velmi brzy.

Kolik lidí u vás cvičí?
Za týden se u nás prostřídá několik stovek lidí v různých hodinách.

Jak často?
Kromě pátku každý den.

Kde vás lidé najdou?
Nyní v City centru v Klatovech, podél katakomb do prvního patra, kde je spinnink, aerobic a trampolínky. Fitbox a kickbox provozujeme v malém sále klatovské sokolovny. Letos v září bychom se se vším měli přestěhovat do sportovního centra na klatovském Domažlickém Předměstí.

Proč vás oslovila nabídka mít fitko v nově vznikajícím víceúčelovém sportovním areálu?
Je to rozhodně zajímavé. Provozovatelé hodlají mít v jednom centru co nejširší škálu sportovního vyžití, což se mně jako nápad líbí a myslím, že pokud se jim to povede, bude sportovní centrum velice vyhledávaným a oblíbeným. Bude prý tam i klub, kde bude dětský koutek s paní na hlídání. Což je super nápad, který jistě maminky ocení.