Ze 46 olympioniků resortního sportovního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Victoria jich 36 studuje. „Buď chodí na vysokou školu, nebo už jsou dostudovaní. Pak existuje skupina závodníků, která je ještě před maturitou nebo těsně po ní. Všichni se však na vysokou školu chystají,“ říká Deníku ředitelka Victorie Lenka Kovářová.

Z jejího resortu se jedná například o plavce Miroslava Knedlu a tenistu Jakuba Menšíka. „Nestuduje Mathias Vacek. Pro něj by to jako člena profesionální cyklistické stáje bylo těžko realizovatelné. Dostudovaný je Jiří Prskavec a Tomáš Staněk. Vysokoškolákem je Lukáš Krpálek nebo Marie Horáčková, ale jsou tu i takoví jako chodec Vít Hlaváč, kteří jsou na doktorandském studiu,“ pokračuje ředitelka.

Studium v zahraničí se vždy nevydaří

„Sportovcům umožňujeme vybrat si školu, která by byla vhodná na skloubení s jejich disciplínami. Zároveň je i motivujeme systémem na stanovování cílů, nejen sportovních, ale i studijních. U některých jsme šťastní, že to zvládli, jiní jsou jasní jedničkáři. Někteří to dokážou výborně skloubit,“ pochvaluje si Kovářová.

Z trojice středoškolských atletů patří pod křídla Victorie Lurdes Gloria Manuel, která má za sebou třetí ročník Obchodní akademie v Táboře. „U ní je otazník, jestli za rok neodejde studovat na americkou univerzitu. Snažíme se vždy nabízet českou cestu, což považujeme za fér i vůči svazům, které se se podílely na přípravě konkrétních sportovců,“ upozorňuje.

„Co se týká zahraničních vysokých škol, tak existuje riziko, že se studijní pobyt sportovců nevydaří, protože v cizině se dostanou k jinému typu tréninku a náročnosti v oblasti sociálních interakcí. Z našich analýz nejsou výsledky po sportovní stránce vždycky pozitivní, ale na druhou jsou studenti ze zahraničních univerzit výborně připraveni do života,“ přiznává.

close Ředitelka Vysokoškolského sportovního centra Lenka Kovářová info Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Ředitelka Vysokoškolského sportovního centra Lenka Kovářová

Při vstupu do střediska Victoria se dbá, aby mladý sportovec minimálně ukončil maturitu. „Každý nemusí být vhodný na studium, ale snažíme se, aby se závodník během pobytu u nás něčím mimo svou disciplínu zabýval. Někdo se rozhodne pro trenérskou školu nebo si třeba udělá masérský kurz,“ vypráví.

„Jde nám i o to, aby v době, kdy od nás sportovec odchází, jsme měli čisté svědomí. Vrcholový sport sice lidem hodně dává, ale i hodně bere. Bere mu roky, kdy jeho vrstevníci nad ním díky vzdělání získávají náskok a pak i pracovní praxi. Vždycky chceme, aby aspoň něco měl a nezačínal úplně od nuly,“ pokyvuje hlavou.

Ve fotbale a hokeji převažují dívky

Ve Victorii je celé spektrum sportovců, v menšině jsou však fotbalisté i hokejisté. „Moc jich není. Pár jich ve stipendijním programu. Máme zjištěno, že v kolektivních sportech motivace studovat víc souvisí s finanční situací v konkrétním sportu respektive genderu,“ zmiňuje.

„V hokeji máme mnohem víc studujících holek než kluků. Ale přemýšlíme, jak bychom se v dalším cyklu víc zaměřili na podporu hokejistek i fotbalistek, protože ty se nedostávají tak často k uzavření profesionálních kontraktů. Pro ně studium s možností vydělat si určité peníze může být zajímavé.“

Někdy se řeší nečekané situace. „Stane se, že jsme někdy museli vysokou školu ukončit, protože to byl pro dotyčného moc velký stres a studium mu odebíralo soustředěnost na sport. Mnohdy to však bylo špatným výběrem školy, a když se vyměnila, byly výsledky lepší,“ poukazuje ředitelka.

„Jakákoli aktivita zaměřená na hlavu - a může to být i koníček - v souvislosti se sportem je vždycky správný směr. Ve vysokoškolské centru je naše strategie logicky propojená s vysokými školami. Našim sportovců se to snažíme nenásilně nabízet,“ dodává Lenka Kovářová.

Co studují a dělají čeští olympionici

středoškoláci

Lurdes Gloria Manuel (atletika) - obchodní akademie

Jakub Dudycha (atletika) - gymnázium

Petr Meindlschmid (atletika) - gymnázium

Iveta Miculyčová (cyklistika) - průmyslová škola chemická 

vysokoškoláci

Jakub Jurka (šerm) - fakulta tělesné kultury na UP

Sára Tkadlecová (jachting) - matematicko-fyzikální fakulta na UK

Kateřina Švíková (jachting) - ekonomie na Fakultě sociálních věd na UK

Zosia Burska (jachting) - fakulta tělesné výchovy a sportu na UK

Veronika Blažíčková (střelba) - obor porodní asistentka na ZČU

Vít Müller (atletika) - informační a řídící technologie na ČZU

Nikoleta Jíchová (atletika) - španělština na Filozofické fakultě JU

Tomáš Němejc (atletika) - právnická fakulta na ZČU

Vít Hlaváč (atletika) - doktorandské studium na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT

Amálie Švábíková (atletika) - fakulta tělesné výchovy a sportu na UK

Martin Vlach (moderní pětiboj) - právnická fakulta na UK

Anna Šantrůčková (veslování) - fakulta tělesné výchovy a sportu na UK

Gabriela Satková (vodní slalom) - fakulta mezinárodních vztahů na VŠE

dostudovaní

Tomáš Staněk (atletika) - ekonomika a management na ČZU

Jakub Vadlejch (atletika) - obchod a ekonomie na ČZU

Kristiina Mäki (atletika) - inženýr architektury na ČVUT

Anežka Paloudová (rychlostní kanoistika) - inženýr architektury na ČVUT

Martin Podhráský (střelba) - lékařská fakulta UK

Lukáš Rohan (vodní slalom) - mediální studia na UK

Matěj Krsek (atletika) - obor Výživa a potraviny na ČZU, pokračuje v oboru Softwarový vývoj na UUN

Lukáš Krpálek (judo) - trenérství na VŠTVS Palestra

Jiří Prskavec (vodní slalom) - trenérství na VŠTVS Palestra

pracující

Michal Čupr (šerm) - fyzioterapeut

Patrik Hájek (atletika) - fitness trenér

Volodymyr Myslyvčuk (atletika) - působí ve firmě na čištění čalounění