VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kristýna Havlíková sahala po medaili

Klatovy - Úspěchu dosáhla klatovská šachistka Kristýna Havlíková na mistrovství světa dívek do 18 let v Řecku, kde obsadila výborné 4. místo a jen o pomocné hodnocení jí unikla bronzová medaile.

13.11.2010
SDÍLEJ:

Kristýna HavlíkováFoto: Šachklub Sokol Klatovy

Po návratu z Řecka se nám Kristýna svěřila s prvními dojmy:

Kristýno, nejdříve obrovská gratulace, kam řadíš tento výsledek?

Myslím, že to je největší úspěch mé kariéry, asi i pro to, že se jednalo o Mistrovství světa. Konkurence byla opravdu velká, proto jsem ráda, že jsem se držela v popředí, škoda jen, že mi těsně unikla vytoužená medaile. Neměla jsem však ideální začátek, ve 3. kole jsem zbytečně prohrála.

Říkáš, že byla konkurence obrovská, kdo byl největší favorit?

Největší favoritkou byla hráčka z Peru, dále sem patřila hráčka z Indie, Rumunska, Gruzie, Azerbajdžánu a mezi spolufavoritku jsem podle papírových předpokladů patřila i já.

Jak dopadly papírové předpoklady?

Musím říci, že ty se vcelku naplnily, na prvním místě skončila zaslouženě hráčka z Azerbajdžánu, druhá byla Peruánka a třetí Indka. Byl to však obrovský boj, výsledek v posledním kole často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Já jsem hrála poslední partii více než 5 hodin, byla jsem úplně vyklepaná a i když jsem vyhrála, tak i po skončení partie jsem byla tak nervozní, že mi vyletěla propiska z ruky a nebyla jsem schopna vůbec podepsat partiář (smích)

Patřila jsi mezi favoritky, bály se tě soupeřky?

Nevím jestli se mě bály, ale rozhodně mi nedaly nic zadarmo. Jako spolufavoritka jsem cítila samořejmě určitou zodpovědnost už tím, že reprezentuji, ale nervózní jsem ani nebyla, snad kromě poslední partie. Ono hrát v mládežnické kategorii v pozici favoritky není žádná sranda, lehce se stane, že se na vás soupeřky lépe připraví, mají na vás více partií k dispozici pro pro přípravu, mohou vás lehce překvapit. V prvním kole jsem měla lehčí soupeřku, tu jsem porazila, takže pohodička, ve druhém kole přišla remíza, takže žádná tragédie. Ve třetím jsem měla soupeřku z Vietnamu, přehrála jsem ji, ale pak jsem špatně vyhodnotila situaci a partii prohrála, zcela zbytečně. Musím říci, že s Vietnamkami se mi hraje hrozně, jsou to naprosto šílené partie, ony hrají podle intuice, takže když mají prohranou pozici, pořád vymýšlí záludnosti , hrají houževnatě a vy se pak možná nakonec zblázníte, polevíte a najednou se vzdáváte, to se stalo i mně, byla jsem na sebe pěkně naštvaná. Hrůza. Takže začátek nic moc, pak jsem musela máknout, ve zbývajících osmi kolech jsem 5x zvítězila a 3x remizovala, především dobrý finiš 3,5/4 mi pomohl ke 4. místu. Určitě jsem spokojená.

Co příprava na soupeřky, je nějaká před partií?

No jasně, bez toho to dneska už nejde, kdo se nepřipravuje nemá šanci, to by musel být génius. Já se se svým trenérem připravuji na každou soupeřku, přehraji si její partie, s trenérem se snažíme odhalit její slabé stránky a podle toho i zvolit strategii, vhodné zahájení. Někdy se to daří více, někdy méně, každopádně je to dobré i z psychologického hlediska, protože se vám lépe hraje s pocitem, že jste na soupeřku připraveni. Ohledně psychologie se mi daří taková taktika, že se podívám na soupeřku, řeknu si, že vůbec neumí hrát šachy a že ji porazím (smích). Není to neústa k soupeřce, ale je to součást přípravy, funguje to, teda většinou, abych byla přesná (smích).

Kristýna Havlíková

Narodila se v roce 1992 v Plzni, kde až do současnosti žije. Šachy, které postupně zvítězily nad dalšími zálibami : tenisem a lyžováním, začala hrát na konci první třídy ZŠ. Jejím domovským oddílem byl Union Plzeň, kde začala se skupinovým tréninkem, aby se jí pak ujal profesionální trenér Jan Bílek, který ji dovedl k prvním medailím na MČR. V roce 2004 přešla pod trenérské vedení Josefa Juřka, s kterým spolupracuje až do dnešní doby. V roce 2006 přestoupila z Unionu Plzeň do Sokola Klatovy a kde hned následující rok pomohla vybojovat dorosteneckému družstvu titul Mistra republiky. Kristýna získala v dosavadní kariéře nesčetně medailí v mládežnických kategorií, od roku 2008 vládne i českým juniorkám. V této době se dostala i do seniorské reprezentace. V letošním roce dosáhla na bronzovou medaili na ME juniorských družstev, vybojovala 3. místo na MČR žen a největší úspěch dosáhla před pár dny, kdy na MS dívek do 18 let obsadila vynikající 4. místo. Kristýně v současné době patří 2. místo na českém ženském žebříčku a splnila již 2 normy ze 3 požadovaných na udělení šachového titulu mezinárodní velmistryně. Kristýna má všechny předpoklady posunout svoji, již tak velmi vysokou, výkonnostní laťku ještě výše.


Co dělá šachista, když zrovna nehraje, má po partii? Jde třeba do baru a oslavit vítězství nebo pít na žal nebo spíše jde odpočívat na hotelový pokoj?

Asi záleží na tom,jak náročnou partii máte za sebou. Já si jdu většinou opravdu lebedit. Když prohraju, lehnu si na postel a pustím si nějakou hudbu. Ta mi pomáhá. Když vyhraju, akorát se navíc pochlubím s partií, ale většinou stejně skončim u relaxování. Ono se to možná nezdá, ale šachová partie vás dokáže dost vyčerpat. Hlavně pokud hrajete těch 5 hodin. Proto musí mít i šachisté dobrou fyzičku.

Mistrovství se hrálo na řeckém poloostrově Chalkidiki, jak jsi se tam dostala?

Na MS jsem se moc těšila už i pro to, že jsem na stejném místě hrála nedávno řeckou ligu a opravdu se mi tam líbilo. Tentokrát to ale bylo horší. Kvůli nákladům celá reprezentace letěla na MS z Vídně. Každý se do Vídně musel dostat po vlastní ose. Já jsem jela se svým trenérem nočním vlakem z Prahy do Vídně, ten však měl hodinové zpožění, což mi ale vůbec nepřekvapilo, u nás je to zcela normální. Naštěstí jsme ve Vídni letadlo stihli, potkali jsme se tam s ostatními reprezentanty a vyrazili směrem za našimi soupeři. Let byl vcelkem v klidu. Jídlo však hrůza, u nizozemnských aerolinek si již nikdy svačinky dávat nebudu.

Co organizace celého mistrovství?

No tak to bylo takové normální kromě zakončení, které se jim tedy vůbec nepodařilo. Během poslední partie nám připomínali, abychom na zakončení šli, že je 8 cen v každé kategorii. Nakonec to vypadalo tak, že tam hodinu mluvili (nevím co, protože tam byl šílený hluk), pak bylo nějaké taneční vystoupení , což byla fakt půhodinová hrůza a na závěr začalo vyhlašování. Vyhlašovalo se od nejmenších, malí dostali medaili a čekali. Bohužel marně, protože byla pouze jedna cena – právě ta medaile (teda první tři dostali ještě malý poháry). Bylo to trošku nefér hlavně vůči těm nejmenším. A jak vypadala moje bramborová medaile? Bylo na ní napsáno: „4th-8th place“. To mě trošíčku urazilo. Ostatně chápu, že šetřit se musí a Řecko především, ale tady to bylo dost přehnané. Ale jinak to bylo všechno celkem fajn.

Kristýno, jaké máš cíle do budoucnosti , co tě čeká v nejbližší době?

Skromnost především, ale chtěla bych být suverénně nejlepší žena u nás. Naše původní jednička se šachy sekla (což je veliká škoda), tak teď už tu i nějaké naděje jsou. Co se týče nejbližších turnajů, chystám se svým trenérem akorát na turnaj do Rakouska a pak na uzavřený turnaj v Mariánských Lázních, kde se budu snažit uhrát svoji třetí a poslední normu velmistryně. Bude to sice těžké, ale věřím, že když se sejde sportovní forma a k tomu aspoň trochu tolik potřebného štěstíčka, tak se mi to podaří. Musím věřit, protože víra je základ úspěchu.

To byly šachové cíle a blízká šachová budoucnost, ale co nějaké životní cíle?

No, já ještě studuji na gymnáziu a letos mě čeká maturita. Ne že bych byla nějaká “hr” do učení, ale zatím jsem od začátku školního roku moc času ve škole nestrávila,tak mám opravdu co dohánět. Takže cílem je určitě úspěšná maturita a potom příjimací zkoušky na vysokou školu. Ještě však nevím na jakou vejšku“ půjdu, začnu to tepr řešit. No a když už půjdu na vejšku, tak ji chci samozřejmě zvládnout. Snad to nějak zkloubím dohromady se šachama. A po „vejšce“ ? To fakt zatím nevím, to je ještě daleko, tak daleko nepřemýšlím..


Jěště se vrátím k tomu tréninku, většina lidí si těžko dokáže představit, že se dají šachy trénovat

No jasně že musí, bez toho to na nejvyšší úrovni nejde. Ano, je pravda, že to nejsou hodiny týdně trávené v posilovně nebo na hřišti, ale na druhou stranu, ať se to může zdát někomu komické, i fyzická kondice je pro šachistu velmi důležitá. Člověk často hraje 1 partii klidně 6-7 hodin a psychika zde jde ruku v ruce z fyzičkou, kdo nemá slušnou fyzičku, je náchylnější k chybám a ve vyrovnaných zápasech to pak může být rozhodující faktor. Vyloženě ze šachového tréninku, tak já trénuji 3 hodiny týdně se svým idividuálním trenérem p. Juřkem, jinak samozřejmě ještě sama řeším různé kombinační úlohy, studuji zahájení, přehrávám vlastní partie i partie soupeřů a beru do ruky různou šachovou literaturu. Ač se to může zdát úsměvné, šachy jsou také dřina, stejně jako jiné sporty, i když trochu z jiného pohledu.


Máš nějaký šachový vzor?

No nemohu říci, že bych měla jeden konkrétní šachový vzor, líbí se mi spousta hráčů, myslím šachově (smích) . Nejvíce se mi líbí techničtí šachisté, hráči, kteří mají na vysoké úrovni techniku v šachové partii. A mezi nimi bych chtěla jmenovat asi izraelského velmistra Borise Gelfanda, ten má opravdu pěkné partie. Určitě bych někdy chtěla hrát jako on, ale vím, že toto je nereálné.

Nezbývá než Ti popřát hodně úspěchů v Tvém šachovém i osobním životě a díky za rozhovor.

Děkuji

Karel Nováček

13.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu a zpracování papíru MEZIOPERAČNÍ KONTROLA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 166, Sušice 342 01, Kontaktní osoba: tel.601056503,, e-mail: gerykova@solo.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, e-mailem, Kontrola kvality vstupních dílů a materiálů, provádění mezioperační kontroly výrobků, spolupráce při výrobě prototypů a zavádění nových výrobků, spolupráce na zpracování technologického pracovního předpisu, zapisování chybových hlášení a podílení se na zvýšení kvality výroby, dohledávání příčin reklamací a předkládání návrhů na jejich eliminaci, , Požadujeme: Min. výuční list v oboru truhlář nebo vzdělání ve strojírenském či technickém oboru podmínkou, praxe v oboru min. 1 rok - výhodou, orientace v technologických postupech truhlářské výroby, schopnost číst technické výkresy - podmínkou, samostatnost, rozhodnost, pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, přesnost, pečlivost, asertivita, schopnost učit se novým věcem, schopnost aktivní práce v týmu, znalost práce na PC (uživatelsky), , Nástup možný ihned. Pracoviště: Solodoor a.s., nádražní 166,sušice, Nádražní, č.p. 166, 342 01 Sušice 1. Informace: Lena Yvona Geryková, +420 601 056 503. Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 14 900 Kč Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení PRACOVNÍK/CE NA ÚDRŽBU ZELENĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržba zeleně a stromů v rámci farmy - práce se sekačkou, křovinořezem, motorovou pilou., Ubytování neposkytujeme.. Pracoviště: Judr. milan šíma, pracoviště, 342 01 Sušice 1. Informace: Milan Šíma, +420 602 117 493. Výroba - Výroba Ruční balič 13 000 Kč Ruční baliči BALENÍ KOMPLETACE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Smetanova 421, 341 92 Kašperské Hory, , Kontaktní osoba: Iva Nováková tel.373705717, novakova@medicafilter.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, Zaměstnanecké výhody:příspěvek na stravovování,, po zapracování příspěvek na pen.fond 1500,-Kč, příspěvek na dopravu, 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Medica filter spol. s r.o., Smetanova, č.p. 421, 341 92 Kašperské Hory. Informace: Iva Nováková, +420 373 705 717. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci PRACOVNÍK KANCELÁŘE SKI SCHOOL ŠPIČÁK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍK KANCELÁŘE SKI SCHOOL ŠPIČÁK (Ski & Bike Špičák, skiareál Nad Nádražím a Belveder v Železné Rudě), POŽADUJEME: komunikativní znalost AJ /NJ, , práce na PC, práce s penězi, VÝHODOU: kvalifikace instruktor lyžování / snowboardingu, NABÍZÍME: příspěvek na stravování, možnost ubytování, volné lyžování, MZDA: až 30 000 Kč, prosinec 2018 - březen 2019, Více info na uvedeném kontaktu - Josef Zámečník. Pracoviště: Sport service, spol. s r.o., 340 04 Železná Ruda. Informace: Josef Zámečník, +420 723 438 359.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Velhartic (na archivním snímku v zelenobílých dresech) vybojovali ve víkendovém duelu s Nýrskem B jen bod. Velké Hydčice (ve žlutém) uspěly v Žihobci těsně 1:0.

Jakub Lösch: Křenický fantom, který pohřbil naděje Ježov

Michal Straka.

Klatovy vyhrály. Kouče Straku ale mrzela hra v oslabení

Kvasetice vyhrály na půdě hradešického béčka

Klatovsko – Dalším kolem o víkendu pokračovaly nižší okresní fotbalové soutěže.

Nezamyslice nasázely třináct branek

Klatovsko – Dlouhá Ves nestačila doma na Janovice. Měcholupy si udržely první pozici.

Baník deklasoval Horní Břízu. Domažlice B potupily Luby

Plzeňský kraj – Nováček z Tlumačova hrál s Nýrskem nerozhodně.

Vítězná premiéra. Klatovy přehrály Děčín

Klatovy – O prvním vítězství Západočechů 4:2 rozhodly dva góly v závěru utkání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT