I tentokrát si organizátoři připravili několik novinek počínaje startem z Horažďovického Předměstí v Klatovech přes změny tratě až po dojezdové místo, kterým tentokrát byly městské lázně. Na start dlouhé trati se postavilo přibližně 850 cyklistů, dalších 1750 se pak vypravilo na trať kratší. V tomto pelotonu nechyběl ani vítěz loňské krátké tratě a reprezentant v klasickém lyžování Lukáš Bauer. Ten se ale musel tentokrát spokojit s osmým místem a navíc kvůli svým studijním povinnostem krátce po dojezdu Klatovy opustil.

Sto pět kilometrů dlouhá trasa nejlépe sedla Pavlu Zerzáňovi. „Jsem Plzeňan, takže trať znám a navíc jsem ji jel už vloni. Líbila se mi, určitě se sem budu rád vracet,“ řekl v cíli Zerzáň. Jen o pouhou desetinu vteřiny za ním dojel týmový kolega Radek Dítě. „Dlouho jsme jeli ve trojici ještě s Vénou Hornychem, ale pak jsme se s Pavlem utrhli a dojeli sami,“ upřesnil Dítě.

V ženách se Královnou Šumavy stala Lucia Čuříková. V čele cyklomaratonu se držela po celou dobu ale podle jejích slov je to hodně těžké. „Pořád si musíte hlídat soupeře za vámi,“ přiznala Čuříková. Pro první místo v krátké trati si mezi ženami dojela Eva Jedličková. „S loňským ročníkem se to nedá srovnat, letošní trať byla lehčí,“ přiznala Jedličková a slíbila, že do Klatov přijede už brzy znovu, a to na Krále Šumavy silničních kol, který se jeden vždy na podzim.


Vítězem krátké trati se stal Matouš Ulman. „Počasí mi nevadilo. Musel jsem sice hodně pít, ale jinak paráda,“ pochvaloval si Ulman. Zhruba půl hodiny po startu opustil Ulman společně s Janem Svobodou, který skončil druhý, hlavní peloton, pak přišla Ulmanova sólová akce.


Výsledky:

Dlouhá trať (105 km): Muži: 1. Zerzáň (Česká spořitelna MTB) 4:29:37,1; 2. Dítě (Česká spořitelna MTB) – 00:00,1; 3. Hornych (Rock Machine Cyklo Max) – 02:56. Ženy: 1. Čuříková (Eleven/X–Iont) 5:36:06; 2. Kábrtová (Rock Machine Cyklo Max) – 13:02; 3. Bejstová (Merida Plzeň) – 26:05.
Krátká trať (71 km): Muži: 1. Ulman (Scott Hagget MTB Team) 2:40:52; 2. Svoboda (Cyklo Stratílek Litomyšl) – 07:52; 3. Svěrák (Uniqa ALK Jihlava) – 12:23. Ženy: 1. Jedličková (Vimperk) 3:37:36; 2. Písačková (Bikesport Plzeň) – 01:02; 3. Krnáčová (Koryto) – 13:23.