Parádní vystoupení a výborný výsledek. Václav Kosnar z Klatov v dalším závodu v Ice Cross Downhillu zazářil. Mladý bruslař totiž skončil na Red Bull Crashed Ice v americkém Bostonu na dvacátém místě, pouze jednu příčku za českou jedničkou Michaelem Urbanem.

V posledním závodě ve Finsku jste byl po protestu soupeřů diskvalifikován. Nyní jste si ale zlepšil náladu a na velkém podniku ATSX 1000 v Bostonu skončil v první dvacítce. Jak své počínání hodnotíte? Jste spokojený?
Vůbec jsem nevěděl, jak mi zdejší trať sedne. Na animaci vypadala technicky, bylo tam hodně skoků. A já jsem spíš jezdec, co zůstane u země a zkusí udělat odraz navíc. Ale už když jsem okolo ní pak šel, tak to nevypadalo tak hrozivě a všechno na sebe pěkně navazovalo. Po první jízdě jsem se na trati cítil bezpečně a snažil jsem se vyladit věci, které by mě mohly zrychlit, protože snad všichni jezdci byli z tratě nadšení. Po kvalifikaci jsem byl třiadvacátý a to byl dobrý základ pro hlavní sobotní závod. Z první rozjížďky jsem chtěl za každou cenu postoupit. Dobře se mi povedl start a s Američanem Tommym (Tommy Mertz – pozn. autora) jsme si společně dojeli pro postup. To, že jsem dojel těsně za ním pro mě byla velká vzpruha.

Byl to takový moment sebedůvěry, že bych ho mohl v další jízdě TOP32 předjet, i když papírově by měl postoupit on. V rozjížďce TOP32 už byla silná konkurence, ale v tomhle sportu nikdy nevíte, co se stane. Vletěli jsme do toho a v první zatáčce jsem se prosmýkl na vnitřku z třetího místa těsně za Lahtiho a bojoval jsem o flek s Tommym. Do další zatáčky a na rovince se skoky jsem byl na druhé pozici já. Po rovince se skoky se přiřítil Tommy (nějak moc nechápu jak), a já mu to za zatáčkou otevřel trošku víc než bych měl. Tommy toho zkušenš využil. Do cíle jsem tak nakonec přijel až třetí a v závodě jsem skončil. Pokukoval jsem po postupu mezi nejlepších šestnáct, ale i tak mám ze svého výkonu radost. Byla to těžká rozjížďka, ve které jsme všichni bojovali od startu až do cíle. Jsem spokojený. Potřeboval jsem z Bostonu přivézt nějaké body a to se povedlo. Navíc si vezu i zkušenosti z tak těžkých rozjížděk, které mě posunou zase o kus dál.

Tento závod se konal ve svatostánku baseballového týmu Boston Red Sox. Jak jste si užil atmosféru?
Red Sox a jejich stadion Fenway Park je ikonou amerického baseballu. Už dřív jsem viděl pár filmů z tohoto prostředí. Jen ten pocit, že na tenhle ikonický stadion jdu vedlejším vchodem jako sportovec, byl naprosto skvělý. Cíl byl na úrovni domácí mety a když jsem v první rozjížďce postoupil, stál jsem tam a ohromeně koukal do hlediště. Nevím, jak dál bych vám to přiblížil. Byl to vážně neskutečný pocit, když okolo vás v několika patrech diváci bouří a všude z hlediště svítila fandítka (takové svítící tuby, kterými o sebe fanoušci mlátí). A po rozjížďce, ze které jsem vypadl, jsem šel zpět pěšky a nevyužil čtyřkolku jen proto, abych si mohl vychutnat tuhle úžasnou atmosféru. Lidi si u mantinelů baseballového hřiště chtěli udělat high five (plácnutí se závodníkem – pozn. autora), chtěli fotky nebo podpisy. Takže vždycky Boston. Je to snad první americké město, které jsem si naprosto oblíbil a má co nabídnout.

Všiml jsem si, že jste si po závodě stihl odskočit na zápas slavné hokejové NHL mezi Bostonem Bruins a Coloradem Avalanche. Jak se vám tento duel s dvěma Čechy v sestavě domácích líbil?
Už to byl můj druhý zápas NHL, který jsem navštívil, takže jsem trošku věděl, co čekat. Ale stejně. Když se rozburácel celý stadion, naskočila mi husí kůže. Hokej byl pěkný, vyrovnaný a se spoustou střetů. Bylo fajn vidět Pastu (Davida Pastrňáka – pozn. autora) a Krejčího v akci. Jen škoda, že jim tam nepadl žádný gól. V bráně Bostonu byl Slovák Jaroslav Halák, který předvedl pěkné zákroky a zajímavou práci s holí, kterou se mu párkrát podařilo zatopit vlastní obraně. A Chára? To je fakt obr. Vážně. A jelikož jsem i hokejový rozhodčí, tak jsem na zápas koukal i z tohoto úhlu. Občas jsem nechápal, co v NHL vlastně není faul. Mně osobně se tento styl pískání líbí více než v Evropě.

ZÁVOD V MONT DU LAC
Kosnar si tedy za velkou louží připsal kromě velkého úspěchu ve své kariéře i spoustu zážitků. A může přidat další. Jeho cesta do země neomezených možností ještě zdaleka nekončí. Už tento víkend ho totiž čeká další závod. Tentokrát o pět set bodů v Mont Du Lac ve státě Wisconsin.

Jan Šrail (na snímku v růžové kombinéze s číslem 50) si na Jizerské padesátce oproti loňsku výrazně polepšil a skončil na osmadvacáté pozici.
Šrail se na Jizerské padesátce neztratil. I přesto z něj čišelo zklamání