Největšího letošního úspěchu sušické atletiky dosáhl o víkendu na žákovském mistrovství České republiky v atletice Josef Korál. Čtyřkilovou kouli poslal do vzdálenosti 14,47 m a vybojoval nečekanou stříbrnou medaili, kterou převzal na stupních vítězů od trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka.

Na centimetr stejný výkon dosáhl i jeho soupeř z Olomouce, ale pro Josefa rozhodl podle pravidel druhý lepší pokus dlouhý 14,20 m, kterým odsunul soupeře na místo třetí. A bonusem navrch pak byla nominace do reprezentačního týmu žáků pro blížící se mezistátní utkání Česka se Slovenskem, kde oblékne dres se lvíčkem na prsou. Korál udělal sobě i přítomnému sušickému „kouči“ radost už den předtím, když prakticky při svém teprve sedmém házení s kladivem postoupil do užšího finále a tam obsadil 8. místo v osobním rekordu 39,11 m.

Zajímavé je, že tento úspěch je rychlý a vpravdě pohádkový příběh posledních několika měsíců jednoho sportovního talentu. Na začátku byla všímavost atletického nadšence Jaroslava Havla, tělocvikáře základní školy v Kašperských Horách. Při hodinách tělocviku vytušil u svého žáka Josefa Korála evidentní předpoklady pro vrhačské discipliny, ale i schopnosti opakovat předvedený pohyb a chtít se zlepšovat a trénovat. Pak pokračovalo krátké prázdninové atletické soustředění s malou skupinou sušických atletů v Prachaticích. Tady si vytáhlý urostlý žáček ze Strašína poprvé vyzkoušel, jak se točí vrhačským kladivem a diskem. Poté následovalo několik tréninků na sušickém stadionu, kde se Pepa učil kvapem alespoň základy vrhačské abecedy. A bylo třeba také začít závodit a otestovat talent při oficiálních soutěžích. Přitom hledání startovních příležitostí bylo na konci prázdnin dost hektické. Vhodné závody totiž v tu dobu ani v Plzeňském ani v Jihočeském kraji téměř nebyly. Nakonec se Pepovi podařilo na veřejných závodech až ve Staré Boleslavi hodit ve vrhu koulí i v hodu kladivem limity opravňující ke startu na blížícím se žákovském mistrovství České republiky.

Na letošním žákovském mistrovství republiky reprezentovala Sušici také Radka Hambergerová v hodu diskem. Nervozita z velkého závodu jí trochu svázala ruce, a tak výkon 24,67 m stačil nakonec na 12. místo, přičemž šance na lepší umístění určitě byla. Pro Radku však už samotná účast na nejvyšším žákovském závodě sezony je úspěchem a určitě nenahraditelnou zkušeností pro její další vrhačskou kariéru, ve které by se ráda vydala ve stopách svého úspěšného bratra Reného.

Pokud se zpětně podíváme na umístění sušické atletické mládeže na letošních mistrovstvích republiky, tak bilance malého sušického oddílu je docela zajímavá – 5. a 8. místo vrhače Reného Hambergera a 12. místo vytrvalce Pavla Štěpáníka mezi juniory, 12. místo Radky Hambergerové a 8. místo Josefa Korála ve starším žactvu, toto vše pak korunuje fantastická Korálova stříbrná medaile. A pokud by na školách v sušickém okolí bylo více takových všímavých učitelů jako je Jaroslav Havel z Kašperských Hor, pro kterého je Pepova medaile zaslouženým poděkováním za dosavadní práci s mládeží ve prospěch královny sportu – atletiky –, tak o atletických talentech z Pošumaví by mohlo být slyšet ještě daleko více.

Zdeněk Nešpor