Obě posádky, které před rokem na klatovském náměstí Míru slavily vítězství, nebudou v Klatovech chybět ani letos. Loňský vítěz Historic Vltava Rallye, norský jezdec Valter Christian Jensen, premiérově přijede s vozem BMW M3, naopak premiant minulých dvou ročníků Rallye Šumava Klatovy Jan Kopecký zůstane u Škody Fabia R5.

V Klatovech to ale tovární jezdec týmu Škoda Motorsport nikdy neměl snadné. V roce 2015 se mu premiéru zbrusu nového sportovního náčiní (neúspěšně) snažil znepříjemnit i vítěz Rallye Monte Carlo, Francouz Bryan Bouffier, loni byl Kopeckého největším soupeřem jeho týmový kolega, Švéd Pontus Tidemand. Dalšími jezdci, kteří v loňském ročníku čeřili vodu byli se škodovkami třetí Pavel Valoušek a čtvrtý Jan Černý. Hned za nimi skončil plzeňský Václav Pech v premiéře s rychlým, ale na úzkých šumavských silničkách složitě ovladatelným Porsche 997 GT3. Černý a Pech budou chtít potrápit Kopeckého i letos.

Plzeňský jezdec přiveze do Klatov opět nové auto – Forda Fiestu R5. Diváci mohou být zvědaví i na závodní představení zpěváka Daniela Landy.

RZ1 51. Rallye Šumava Klatovy.
Už je jasno. Městská „rychlostka“ se pojede za nádražím

Vltava bude nabitá

Báječné závodění bylo loni k vidění i při jubilejním 25. ročníku Historic Vltava Rallye. Nejnižší dvě startovní čísla byla přidělena seveřanům s vozy Porsche 911 RS, kteří už měli na svém kontě klatovská prvenství z minulých let. Švéd Mats Myrsell i Nor Valter Christian Jensen se svými vozy skutečně plnili roli favoritů a od úvodní rychlostní zkoušky se drželi svými časy v nejlepší trojici závodníků. V čele soutěže byl ale bývalý pilot Formule 1, Francouz Erik Comas, jenž loni dovezl do Klatov překrásný vůz Lancia Stratos ze sedmdesátých let 20. století. Comas soutěži vévodil až do RZ 9, kdy jej v městské rychlostní zkoušce zradila poloosa. Ve stejné fázi soutěže zklamala technika i Myrsella, a tak měl Nor Jensen už cestu ke svému třetímu klatovskému prvenství uvolněnou.

Dvouleté dítě na sebe zvrhlo horkou polévku, na místo letěl vrtulník

Na druhé příčce dokončil při své premiéře soutěž mladý Fin Silvasti s Porsche 911, třetí příčka naopak patřila v cíli velezkušenému Švédovi Janssonovi s vozem Ford Escort RS 2000. Domácí zápolení loni na Vltavě opanovaly silné vozy v čele se Subaru Impreza 555 Filipa Ballka, nejrychlejším jezdcem se škodovkou byl Jihočech Jan Krejča se Škodou 130 LR. Kromě Ballka uvidíme výše zmíněné jezdce na „Vltavě“ i letos.

Součástí závodů bude také Rallye Šumava Legend. Startuje se v pátek 21. dubna na náměstí Míru v Klatovech – 14.40 Rallye Šumava Legend, 15.15 Historic Vltava Rallye, 16.35 Rallye Šumava Klatovy. Cíl je o den později ve večerních hodinách tamtéž. V pátek na jezdce čekají Klatovský okruh a RZ Petrovická a Koráb a v sobotu se kromě městské RZ v Klatovech bude závodit v okolí Strážova, v okolí Hoslovic na Strakonicku a na Sušicku při RZ Strašínské a Tedražické.