Nový rok je stále ještě na počátku, a tak je čas na bilancování roku, předchozího. Pro klatovské šachisty je to rok poměrně rozporuplný. Zatímco mládež má za sebou další fantastickou sezonu, oddíl dospělých je na pokraji krize.

Nejprve tedy příjemnější věci. Klatovská mládež byla úspěšná i v soutěžích družstev, ale letos tyto úspěchy byly zastíněny neuvěřitelnou sezonou v soutěžích jednotlivců. Extraligové družstvo splnilo vysoká očekávání, a ačkoli šokující mistrovský titul z předchozího roku podle očekávání neobhájilo, může být naprosto spokojeno. Titul se sice vrátil do rukou Frýdku-Místku, ale Klatovy si s přehledem podržely druhé místo a účast ve finálové osmičce si s předstihem zajistilo i pro nynější sezonu a má všechny předpoklady i letos bojovat o medaile.

Z jednotlivců je na prvním místě nutno vyzdvihnout výkony Kristýny Havlíkové, která na jaře získala titul přebornice republiky a na mistrovství světa ve Vietnamu do poslední partie bojovala o umístění v první desítce, o které přišla až prohrou v posledním kole a skončila celkově třináctá. I tak šlo o jedno z nejvýraznějších umístění českého zástupce na světovém šampionátu za posledních několik let. Na podzim se pak ve svých 16 letech stala mistryní republiky dokonce v kategorii juniorek do 20 let a určitě je při svém věku jedním z největších talentů na celostátní úrovni. Kromě toho je hlavní oporou letošního extraligového družstva.

Pomyslnou stříbrnou příčku by patrně obsadil Lukáš Vlasák, který také Vietnam navštívil po mistrovském titulu a bojoval tam uprostřed startovního pole. Ovšem obrovského úspěchu dosáhl krátce před Vánoci, kdy se naprosto nečekaně stal mistrem republiky v bleskové hře v kategorii juniorů, čili i on si poradil se soupeři o několik let staršími.

Třetí účastnicí vietnamského mistrovstvíbyla Kateřina Palková, která si vedla podobně jako Vlasák, podařilo se jí však získat nakonec o polovinku bodu více čímž se jí podařilo získat 50 % možných bodů. Na tyto výsledky se může letos pokusit navázat Tony Nguyen Dinh Phong, který se loni výkonnostně velmi zlepšil, postoupil ve své kategorii na letošní mistrovství republiky, na kterém určitě není bez šancí na dobrý výsledek.

Naproti tomu výsledky družstev dospělých jsou mnohem skromnější. Družstvo A ještě může být s loňskou sezonou celkem spokojeno, protože se mu bez problémů podařilo potvrdit návrat do druhé ligy, celý rok se drželo v klidném středu tabulky a nakonec mezi dvanácti účastníky skončilo páté, letos po solidním začátku v podobě výhry a remízy následovaly čtyři prohry za sebou, a přestože minimálně dvě z nich byly hodně smolné, nic to nemění na faktu, se se ocitlo ve velmi nebezpečných vodách. Družstvo B pak pro letošní sezonu mělo cíl jasný, návrat do krajského přeboru, jenže v polovině soutěže už má na svém kontě dvě prohry a postup začíná být hodně problematický. V oblasti práce s dospělými tak mají klatovští šachisté o čem přemýšlet.

Jan Brousek