„Jsem maximálně spokojený, dostal jsem se na bednu a byl to parádní závod, podle mého gusta. Mám rád takové soutěže, které nabízí tvrdší podmínky a při nichž to není jen o rychlosti, ale jezdec musí ukázat i své umění,“ řekl šestačtyřicetiletý medailista, který si bronz vyjezdil na čtyřtaktu Husqvarna 510.

„Musím přiznat, že jsem se na trati v Klatovech místy pěkně zapotil. Jednoznačně nejtěžší byla rychlostní zkouška pod Borem, výjezd a hned sjezdy za ní. Hodně zajímavé to také bylo pod mostem na výpadovce na Plzeň,“ připomněl nejtvrdší oříšky na trati František Melich. „Ale jak už jsem řekl, to mám rád. Když se za řidítky musí i přemýšlet.,“ dodal jezdec, který začínal jako motokrosař, ale když přičichl k enduru, zůstal u něj. A že právě tohle sportovní odvětví je jeho krevní skupinou, předvedl v roce 2004, kdy vybojoval na mistrovství Evropy parádní páté místo. A jeho plány na letošní sezonu? „Chtěl bych udělat nějaký výsledek na mistrovství České republiky,“ prozradil Melich.

A o pravdivosti tvrzení zkušeného jezdce z Puchverka, že enduro není jen o tahání za plyn, ale především o ježdění hlavou, se v Klatovech přesvědčil na vlastní kůži hlavňovický Jan Matějka, který doplatil na nezkušenost.

Jedinou chybou se připravil i o místo na bedně a propadl se až na třináctou příčku. „A bylo to z blbosti. Vybavoval jsem se a v časovém limitu jsem nedorazil do depa a vyfasoval jsem sedm trestných minut,“ přiznal Matějka. Ten ale při klatovském závodě neměl svůj den, protože mu na trati došlo i palivo, a musel tak natankovat u čerpací stanice na plzeňské výpadovce. „Jenomže jsem neměl u sebe peníze, tak jsem tam nechal zástavou mobilní telefon,“ upřesnil mladík, který si přesto všechno při klatovském enduro sprintu parádně na motocyklu KTM 250 zajezdil.

„Tak chybami se člověk učí. Mám moc rád závody, při nichž si sáhnu až na dno. Nebaví mě podniky, po nichž ani nevím, že jsem něco jel. A v Klatovech to byla tradičně paráda. Například super byl podjezd mostu na výpadovce na Plzeň. Tam jsem to nejdřív očíhl, a když jsem viděl, jak se to dole válí, raději jsem z motorky slezl a pod mostem jsem ji přes betonovou šikminu převedl,“ řekl.

Oba zmiňovaní jezdci si nenechali ujít ani sobotní hlavňovický závod. Jak se Janu Matějkovi vedlo v domácím prostředí a zda zkušenost Františka Melicha slavila úspěch, se dočtete v průběhu týdne.