Mnoho ale nechybělo a Frydrych by v Londýně ani nestartoval. Kvalifikační limit totiž splnil až v poslední možnou chvíli v závodě slovenské extraligy v Šamoríně, kde hodil 84,94 m. A že forma přišla v pravý čas potvrdil Frydrych i přímo na šampionátu. Ve čtvrteční kvalifikaci bezpečně splnil třiaosmdesátimetrový finálový limit, když poslal prvním pokusem oštěp do vzdálenosti 86,22 m, a mohl se tak v klidu připravovat na finále, které mělo tentokrát neobvyklých třináct účastníků. Tímto kvalifikačním hodem se Frydrych po dlouhých sedmi letech opět dostal za hranici 85 m, to nejlepší ale mělo teprve přijít.

Do užšího osmičlenného finále postoupil Frydrych ze sedmého místa výkonem 84,31 m z první série. A v něm se pak dokázal ještě zlepšit. Čtvrtým pokusem dlouhým 87,93 m poskočil na 4. místo za Němce Thomase Röhlera. Stejnou délku na centimetr přesně měl i Frydrychův pátý pokus a šance na medaili závisely na posledním hodu. V něm klatovský oštěpař ukázal, co v něm je a hodem dlouhým 88,32 m přeskočil Röhlera o šest centimetrů. Všichni Frydrychovo fanoušci si tak při posledním pokusu mohli zařvat „je to tam“. „Nevím, jak bych to popsal, je to neskutečný pocit. Po tom posledním pokusu to byla euforie, kterou si nikdo nedokáže představit. Ještě dnes z toho nemůžu mluvit,“ popsal své pocity dopoledne po závodě šťastný otec bronzového reprezentanta Jan Frydrych, který prozradil, že bez alkoholového povzbuzovadla se na finále dívat nevydržel.

„Nejdřív jsem si musel dát něco na uklidnění a pak už to bylo na oslavu, že se Petr dostal do nejlepší osmičky. Že to takhle dopadne jsem nečekal a myslím, že ani sám Petr. Sezónní výsledky přeci jen ničemu takovému nenapovídaly. Ale konečně se mu všechno sešlo. Fungovala mu hlava a po dlouhé době zase házel zdravý. Už při závodě nám volali lidé a gratulovali nám, že mu to takhle hází,“ doplnil k synovo úspěchu Jan Frydrych.

Fotbalisté Viktorie porazili Sigmu Olomouc 1:0.
Bitvu s Olomoucí rozhodl Pilař

Radost panovala i mezi klatovskými atlety, kteří společně sledovali přímý přenos na svém soustředění v Sušici. „Byl to úžasný závod a Petrův velký úspěch. Všichni jsme mu drželi palce a byli jsme nadšeni, když si posledním pokusem zajistil medaili. Pořádně jsme si i zakřičeli. Už jsem mu poslal blahopřání. Je to úžasné, že se to po těch minulých letech takto povedlo. I ty pokusy byly technicky velmi dobré,“ okomentoval Frydrychův životní závod předseda Atletiky Klatovy Jiří Hostýnek.

Z výsledku českého oštěpaře měl radost i Miroslav Krhoun, který Frydrycha vedl v Klatovech před jeho odchodem do Dukly. „Věřil jsem, že to v sobě má a že se to musí zlomit. A konečně to přišlo. Už od kvalifikace bylo vidět, že se veze na vlně. Ve finále hodil sérii, kterou v životě neměl. Mys᠆lím si, že je v jeho silách i 90 metrů a kdyby mu některý pokus sedl ještě lépe, tak to mohlo být v Londýně i na výhru,“ řekl Krhoun.

Závod vyhrála výkonem 89,89 m jednička letošních světových tabulek Johannes Vetter z Německa, druhý skončil hodem dlouhým 89,73 m Frydrychův tréninkový kolega Jakub Vadlejch, který si stejně jako oštěpař z Klatov vylepšil svůj osobní rekord.

Ve Velkém Boru jezdili přes lávku
OBRAZEM: Od přejezdu přes lávku je neodradila ani zima