Na maratonské trati se představí klatovská rodačka Ivana Sekyrová, která začínala s atletikou ve městě pod Černou věží v roce 1987. Nyní reprezentuje AK Sokolov.

Běžkyně se v březnu na vyhlášení nejlepších sportovců okresu Sokolov podivovala nad tvrdým limitem Českého atletického svazu pro účast na letních olympijských hrách v Londýně. Na rotterdamském maratonu však dala všem pochybovačům ráznou odpověď. Čas pokořila o více než čtyři minuty.

„Pořád mi to ještě nedochází, že pojedu na olympiádu," hledala v cíli těžko slova pro své pocity šťastná běžkyně. Přitom sama byla k pokoření limitu skeptická. „Chtěla jsem se co nejvíce přiblížit áčkovému limitu mezinárodní federace, nenapadlo mě, že to dopadne takhle," řekla s úsměvem.

Maraton přitom běžela čtyřicetiletá učitelka sokolovského gymnázia, ověnčená řadou republikových titulů a mimo jiné také veteránská mistryně světa v běhu do vrchu, vůbec poprvé. S tratí se však vypořádala více než dobře. „Bylo to srovnatelné s půlmaratonem, nepřišla ani nějaká krize," podivovala se.

Byla to tak obrovská radost, která zakončila tvrdou několikaměsíční řeholi, při které pomáhal známý trenér Miloš Škorpil. Zvláště trénink v zimě byl velmi náročný. Osm až dvanáct kilometrů dopoledne ve školní přestávce a někdy druhá fáze odpoledne. „Stálo to hodně úsilí a času, teď jsem ale šťastná, pořád tomu nemůžu uvěřit," nechápala stále Sekyrová metu, které dosáhla.

Sokolovská běžkyně se vynikajícím časem 2:34:23 hod. zařadila rovnou na čtvrté místo českých historických tabulek pro maraton. Útok na medaili ale v Londýně nechystá. „Nejsem Zátopek," směje se.

Vynikající úspěch téměř okamžitě vyvolal vlnu reakcí. „Mami, ty jsi slavná jako Špotáková," dělá si závěr Sekyrové dcera Tereza po množství zpráv, které začaly po závodě přicházet.